۷۰ درصد وظایف سند تحول قضایی در راستای هوشمندسازی قوه قضاییه است
۷۰ درصد وظایف سند تحول قضایی در راستای هوشمندسازی قوه قضاییه است

“مهدی بخشی” اظهار کرد: با ایجاد زیرساخت های لازم در استان کرمان، در حال حاضر قریب ۱۰۰ درصد محاکمات متهمان به صورت آنلاین و غیرحضوری برگزار می شود که در کاهش خطرات ناشی از اعزام و بدرقه و نیز توسعه سلامت مددجویان زندان ها و دست اندرکاران مراجع قضایی تاثیر به سزایی داشته است. وی […]

“مهدی بخشی” اظهار کرد: با ایجاد زیرساخت های لازم در استان کرمان، در حال حاضر قریب ۱۰۰ درصد محاکمات متهمان به صورت آنلاین و غیرحضوری برگزار می شود که در کاهش خطرات ناشی از اعزام و بدرقه و نیز توسعه سلامت مددجویان زندان ها و دست اندرکاران مراجع قضایی تاثیر به سزایی داشته است.

وی افزود: در نشست قوه قضاییه هوشمند، جایگاه استان کرمان در برگزاری دادگاه های برخط نیز مورد توجه قرار گرفت زیرا این استان به عنوان یکی از استان های پایلوت اجرای این طرح در سطح کشور مطرح بوده و توانسته اقدامات خوبی را در این زمینه به انجام برساند.

معاون برنامه ریزی دادگستری کل استان کرمان ادامه داد: توسعه سامانه های برخط و کاهش مراجعات حضوری مردم، افزایش سرعت و کاهش اطاله دادرسی و استفاده حداکثری از فناوری های نوین و شرکت های دانش بنیان از موارد مورد تاکید در این نشست بوده است.

بخشی به پیش بینی داشبوردهای نظارتی متعدد در قوه قضاییه نیز اشاره و بیان کرد: با استفاده از زمینه های ایجاد شده برای نظارت آنلاین در قوه قضاییه، گام های بلندی در مسیر بهبود خدمات برداشته شده است.

وی ارجاع به موقع پرونده ها را از دیگر تاکیدات مطرح شده در نشست قوه قضاییه هوشمند برشمرد و تصریح کرد: استان کرمان در ارجاع الکترونیکی پرونده ها نیز اقدامات شایسته تقدیری داشته است.

معاون آمار و فناوری اطلاعات دادگستری کل استان کرمان با اشاره به پیشنهادات مطرح شده از سوی دادگستری استان کرمان در نشست قوه قضاییه هوشمند، تقویت نیروی انسانی معاونت آمار و فناوری اطلاعات دادگستری استان کرمان را مورد تاکید قرار داد و گفت: ۷۰ درصد وظایف سند تحول قضایی در راستای هوشمندسازی قوه قضاییه و مرتبط با بخش فناوری اطلاعات است که بر این اساس، نیاز به تقویت حوزه نیروی انسانی وجود دارد.

بخشی در ادامه با تاکید بر این مطلب که زیرساخت ها باید متناسب با تلاش های معاونت آمار و فن آوری افزایش یابد، تاکید کرد: آموزش سامانه ها در دوره های کارآموزی، پرهیز از اسکن نمودن  تمام پرونده های قدیمی در امر  پالایش  به دلیل بالا بردن حجم کار در این حوزه، عملیاتی و اجرایی کردن امتیازات مربوط به دادرسی الکترونیک، اجرای نیابت و پابند الکترونیکی، ضروری است.

وی با اشاره به اینکه ایجاد دستیار هوشمند قضایی  در سند تحول قضایی مورد تاکید قرار گرفته است، گفت: تحقق این امر در کاهش اطاله دادرسی و کمک به همکاران قضایی موثر خواهد بود.

معاون دادگستری کل استان کرمان تصریح کرد: به منظور الکترونیکی کردن ۱۰۰ درصد پرونده ها و صورت مجلس ها نیاز به منشی در کنار همکاران قضایی است. 

بخشی ضمن بیان مزیت دادرسی الکترونیک  اظهار داشت: در برقراری این ارتباط با طرفین پرونده فرایندها کاهش یابد.

وی تصریح کرد: عدم شفافیت روند تداوم فعالیت دفاتر الکترونیک قضایی؛ حالت ناامیدی را در بین مدیران این دفاتر ایجاد کرده است و لازم است که برنامه عملیاتی این بخش به صورت شفاف مطرح و اطلاع رسانی شود.

انتهای پیام