توسعه چشمگیر زیرساخت‌های مناطق مرزی در دوران پس از انقلاب/ تشکیل مجمع توسعه شهرستان‌ها برای شکوفایی ظرفیت‌های مناطق
توسعه چشمگیر زیرساخت‌های مناطق مرزی در دوران پس از انقلاب/ تشکیل مجمع توسعه شهرستان‌ها برای شکوفایی ظرفیت‌های مناطق

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به توسعه چشمگیر زیرساخت‌های مناطق مرزی در دوران پس از انقلاب، گفت: برای استفاده بهینه از این زیرساخت‌ها و شکوفایی ظرفیت‌های مناطق مختلف، مجمع پیشرفت و توسعه با حضور نخبگان، سرمایه‌گذاران و مسئولان هر شهرستان تشکیل شود. عابدین خرّم در جلسه بررسی مسائل و مشکلات شهرستان‌های کلیبر، خداآفرین و هوراند […]

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به توسعه چشمگیر زیرساخت‌های مناطق مرزی در دوران پس از انقلاب، گفت: برای استفاده بهینه از این زیرساخت‌ها و شکوفایی ظرفیت‌های مناطق مختلف، مجمع پیشرفت و توسعه با حضور نخبگان، سرمایه‌گذاران و مسئولان هر شهرستان تشکیل شود.

عابدین خرّم در جلسه بررسی مسائل و مشکلات شهرستان‌های کلیبر، خداآفرین و هوراند که در پایان سفر دو روزه به این منطقه تشکیل شد، با اشاره به گزارش‌های فرمانداران و مسئولان محلی، گفت: مهاجرت معکوس به این مناطق خبر خوشی است که باید تدابیر لازم برای تثبیت جمعیت و اشتغال‌زایی اتخاذ شود.
 
وی با اشاره به ظرفیت‌های کم‌نظیر این منطقه برای توسعه، گفت: گردشگری، کشاورزی و مرزی بودن سه فرصت مهمی است که باید در جهت محرومیت‌زدایی این مناطق از آنها بهره ببریم و عنوان محروم را از این شهرستان‌ها حذف کنیم.
 
استاندار آذربایجان شرقی با تأکید بر اینکه ادارات مستقل یا نمایندگی ثابت تمام دستگاه‌های استانی تا یک سال در شهرستان‌های خداآفرین و هوراند مستقر شوند، افزود: مدیران دولتی هم باید در محل ماموریت خود مستقر باشند و مدیری که هفته‌ای چند روز یا روزی چند ساعت در محل خدمت باشد قابل ‌قبول نیست.
 
وی اظهار داشت: روستای جانانلو و شهرک اسکان که حاصل انتقال هفت روستای مستغرق در مخزن سد خداآفرین است، ظرفیت تبدیل به شهر را دارند که اقدامات قانونی در این خصوص باید طی شود.
 
در این جلسه که با حضور روسای سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، مدیران کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، منابع طبیعی، امور عشایر، راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای، ارتباطات و فناوری اطلاعات، مدیران عامل شرکت‌های آب منطقه‌ای، آب و فاضلاب، برق منطقه‌ای، توزیع برق استان، شهرک‌های صنعتی، معاون منطقه آزاد ارس و فرمانداران و مسئولان ادارات شهرستان‌های کلیبر، خداآفرین و هوراند و نماینده این منطقه در مجلس شورای اسلامی تشکیل شد، مسائل و مشکلات مختلف این سه شهرستان مورد بررسی قرار گرفت.
 
ضرورت ارتقای زیرساخت‌های منطقه با توجه به مهاجرت معکوس اهالی به شهرها و روستاهای خود، ایجاد واحدهای اداری مستقل یا نمایندگی دستگاه‌های استانی در دو شهرستان جدیدالتاسیس خداآفرین و هوراند، حل اختلاف راهداری و میراث فرهنگی در اعطای مجوز مراکز بوم‌گردی در کنار جاده گردشگری، احداث سد علی‌آباد هوراند و حقآبه این شهرستان از سد عمارت، دو بانده کردن سیزده کیلومتر حادثه‌خیز جاده اهر-هوراند، ایجاد ناحیه صنعتی در هوراند، مشکل آنتن‌دهی اینترنت برای ارتقای ضریب برخورداری، تخصیص قیر یارانه‌ای برای راه‌های روستایی سه شهرستان توسط راهداری، فقدان تخت بیمارستانی و ضرورت تجهیز کلینیک و تاسیس درمانگاه شبانه‌روزی و اورژانس بین‌راهی، تکمیل تونل دلیک‌داش، پیگیری تخصیص منابع جبران خسارت لغزش و رانش زمین، تکمیل شبکه فرعی سدها و مرمت و بازسازی پل دوستی ازجمله مباحث مطرح‌شده در این جلسه بود.