اربیل: آماده‌ایم که توافق با بغداد بر سر بودجه را اجرایی کنیم
اربیل: آماده‌ایم که توافق با بغداد بر سر بودجه را اجرایی کنیم

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «امید صباح» رئیس دفتر هیأت دولت منطقه کردستان عراق از آمادگی اربیل برای آغاز مذاکرات جدید با بغداد خبر داد. خبرگزاری شفق نیوز به نقل از صباح گزارش داد: «ما آماده‌ایم تا هیأت منطقه [کردستان]، برای ادامه گفت‌وگوها، یک بار دیگر به بغداد سفر کند». وی تصریح کرد: «این […]

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «امید صباح» رئیس دفتر هیأت دولت منطقه کردستان عراق از آمادگی اربیل برای آغاز مذاکرات جدید با بغداد خبر داد.

خبرگزاری شفق نیوز به نقل از صباح گزارش داد: «ما آماده‌ایم تا هیأت منطقه [کردستان]، برای ادامه گفت‌وگوها، یک بار دیگر به بغداد سفر کند».

وی تصریح کرد: «این بار، گفت‌وگو با بغداد اجرایی خواهد شد. ما در منطقه کردستان اعلام آمادگی کامل کردیم تا توافق بین اربیل و بغداد بر سر بودجه را اجرایی کنیم».

این مسئول منطقه کردستان ادامه داد، «مسرور بارزانی» نخست وزیر کردستان به مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق پیام داد و در آن اعلام آمادگی کرد که تمامی تعهدات مترتب بر اربیل را اجرایی خواهد کرد.

صباح خاطر نشان کرد، هیأت اعزامی به بغداد متشکل از وزرای منابع طبیعی، دارایی و اقتصاد خواهد بود.

بغداد و اربیل بارها بر سر بودجه با هم مذاکره کرده‌اند، ولی تا کنون راه به جایی نبرده‌اند و همچنان دچار اختلافات زیادی هستند. علت این اختلافات نیز عدم تحویل درآمدهای نفتی اربیل به بغداد است.

منطقه کردستان از سال ۲۰۱۳ با وجود مخالفت بغداد، اقدام به صادرات نفت خام از طریق ترکیه کرد که با واکنش دولت مرکزی و قطع حقوق کارمندان این منطقه و کاهش سهم اربیل در بودجه دولت مرکزی همراه شد.

سرانجام پس از مذاکرات متعدد و پراکنده میان دو طرف در قانون بودجه ۲۰۱۹، دولت مرکزی عراق متعهد شد در قبال دریافت روزانه ۲۵۰ هزار بشکه نفت منطقه کردستان، حقوق کارمندان را پرداخت کند اما «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر وقت به صراحت اعلام کرد که کردستان حتی یک قطره نفت هم به دولت مرکزی تحویل نداده است.

به همین دلیل نیز پرداخت حقوق کارمندان منطقه کردستان در گرو عملکرد دولت این منطقه در قبال پرونده جنجالی نفت ماند. با وجود اصرار بغداد بر دریافت ۲۵۰ هزار بشکه نفت از منطقه کردستان،اربیل می‌گوید: مسئله پرداخت ۲۵۰ هزار بشکه نفت نیست، بلکه مشکل این است که قطع سهم منطقه کردستان از بودجه از سال ۲۰۱۴ باعث شده که اربیل بدهی‌های زیادی داشته باشد.

این در حالی است که به اذعان شماری از نمایندگان کُرد منطقه کردستان از جمله «سرکوت شمس الدین» رئیس فراکسیون المستقبل و نماینده پارلمان عراق، فساد بزرگی در  پرونده نفتی منطقه کردستان وجود دارد و مافیاها نفت را قاچاق می‌کنند و کسی از درآمدهای نفتی و پولهایی که وارد منطقه کردستان می‌شود، اطلاع ندارد و همین امر موجب اختلافات زیاد داخلی در اقلیم شده است.

انتهای پیام/