رییس جمهوری چین نیز باتاکید بر اینکه این سفر، پایه های دوستی میان دو ملت و دو دولت را بیش از پیش تقویت کرد ، گفت: مذاکرات صادقانه و ثمربخشی در همه حوزه ها انجام شد و به توافقاتی گسترده ای نیز دست یافتیم. ” شی جین پینگ” در نشستی مطبوعاتی با همتای ایرانی خود، […]

رییس جمهوری چین نیز باتاکید بر اینکه این سفر، پایه های دوستی میان دو ملت و دو دولت را بیش از پیش تقویت کرد ، گفت: مذاکرات صادقانه و ثمربخشی در همه حوزه ها انجام شد و به توافقاتی گسترده ای نیز دست یافتیم.
” شی جین پینگ” در نشستی مطبوعاتی با همتای ایرانی خود، افزود: با دستیابی به توافقی گسترده در تمامی حوزه های روابط دوجانبه و مسایل منطقه ای و بین المللی، تصمیم گرفتیم روابطی مبتنی بر «مشارکت جامع راهبردی» میان دو کشور بنا کنیم.
وی با ابراز خرسندی از سفر به ایران و دیدار با رییس‌ جمهوری و مقامات عالی‌رتبه ایرانی، گفت: در دیدار با مسئولان ایرانی چشم‌اندازی برای همکاری‌های مشترک ترسیم کردیم و مقرر شد تا روابط دو کشور توسعه یافته و دوستی دو ملت بیش از گذشته تقویت شود.
رییس‌ جمهوری چین افزود: در ملاقات هیأت‌های عالی‌رتبه دو کشور روند توسعه همکاری‌های دو کشور در حوزه های مورد علاقه مورد بررسی قرار گرفت. امروز چین بزرگترین شریک تجاری ایران و واردکننده نفت خام از این کشور است و ایران نیز بزرگترین شریک استراتژیک چین در منطقه است. به همین لحاظ ما همواره خواستار توسعه همکاری‌ها و روابط با ایران هستیم.
“شی” با بیان اینکه روابط دو کشور باید مبتنی بر توسعه مشارکت و به گونه‌ای راهبردی ادامه پیدا کرده و از ظرفیت‌های موجود در ایران و چین به بهترین شکل استفاده شود، افزود: ایران و چین به عنوان دو کشور در حال توسعه باید همکاری‌ها و رایزنی‌های خود را در راستای دفاع از منافع مشترک در سازمان‌های بین‌المللی تقویت و تحکیم کنند.
رییس‌ جمهوری چین افزود: گسترش همکاریهای ایران و چین نه تنها به نفع دو کشور بلکه به نفع توسعه صلح و امنیت جهانی خواهد بود.