تصمیم گرفتیم روابطی مبتنی بر «مشارکت جامع راهبردی» میان دو کشور بنا کنیم
تصمیم گرفتیم روابطی مبتنی بر «مشارکت جامع راهبردی» میان دو کشور بنا کنیم

رییس جمهوری چین نیز باتاکید بر اینکه این سفر، پایه های دوستی میان دو ملت و دو دولت را بیش از پیش تقویت کرد ، گفت: مذاکرات صادقانه و ثمربخشی در همه حوزه ها انجام شد و به توافقاتی گسترده ای نیز دست یافتیم. ” شی جین پینگ” در نشستی مطبوعاتی با همتای ایرانی خود، […]

رییس جمهوری چین نیز باتاکید بر اینکه این سفر، پایه های دوستی میان دو ملت و دو دولت را بیش از پیش تقویت کرد ، گفت: مذاکرات صادقانه و ثمربخشی در همه حوزه ها انجام شد و به توافقاتی گسترده ای نیز دست یافتیم.
” شی جین پینگ” در نشستی مطبوعاتی با همتای ایرانی خود، افزود: با دستیابی به توافقی گسترده در تمامی حوزه های روابط دوجانبه و مسایل منطقه ای و بین المللی، تصمیم گرفتیم روابطی مبتنی بر «مشارکت جامع راهبردی» میان دو کشور بنا کنیم.
وی با ابراز خرسندی از سفر به ایران و دیدار با رییس‌ جمهوری و مقامات عالی‌رتبه ایرانی، گفت: در دیدار با مسئولان ایرانی چشم‌اندازی برای همکاری‌های مشترک ترسیم کردیم و مقرر شد تا روابط دو کشور توسعه یافته و دوستی دو ملت بیش از گذشته تقویت شود.
رییس‌ جمهوری چین افزود: در ملاقات هیأت‌های عالی‌رتبه دو کشور روند توسعه همکاری‌های دو کشور در حوزه های مورد علاقه مورد بررسی قرار گرفت. امروز چین بزرگترین شریک تجاری ایران و واردکننده نفت خام از این کشور است و ایران نیز بزرگترین شریک استراتژیک چین در منطقه است. به همین لحاظ ما همواره خواستار توسعه همکاری‌ها و روابط با ایران هستیم.
“شی” با بیان اینکه روابط دو کشور باید مبتنی بر توسعه مشارکت و به گونه‌ای راهبردی ادامه پیدا کرده و از ظرفیت‌های موجود در ایران و چین به بهترین شکل استفاده شود، افزود: ایران و چین به عنوان دو کشور در حال توسعه باید همکاری‌ها و رایزنی‌های خود را در راستای دفاع از منافع مشترک در سازمان‌های بین‌المللی تقویت و تحکیم کنند.
رییس‌ جمهوری چین افزود: گسترش همکاریهای ایران و چین نه تنها به نفع دو کشور بلکه به نفع توسعه صلح و امنیت جهانی خواهد بود.