۸۰۰ واحد صنعتی آذربایجان‌شرقی در مرحله بهره‌برداری
۸۰۰ واحد صنعتی آذربایجان‌شرقی در مرحله بهره‌برداری

[ad_1] رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی گفت: ۸۰۰ واحد صنعتی در استان در مرحله اتمام است یعنی با بهره برداری از این واحدها اشتغالزایی جدیدی ایجاد خواهد شد. به گزارش قلم پرس،از تبریز، صابر پرنیان امروز در گفتگو با خبرنگاران با بیان این که در خصوص تامین مالی صنعت آذربایجان‌شرقی بی‌مهری شده […]

[ad_1]


رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی گفت: ۸۰۰ واحد صنعتی در استان در مرحله اتمام است یعنی با بهره برداری از این واحدها اشتغالزایی جدیدی ایجاد خواهد شد.

به گزارش قلم پرس،از تبریز، صابر پرنیان امروز در گفتگو با خبرنگاران با بیان این که در خصوص تامین مالی صنعت آذربایجان‌شرقی بی‌مهری شده است، اظهار کرد: امیدواریم امسال بتوانیم سرمایه در گردش واحدهای تولیدی برای تامین مواد اولیه فراهم شود تا واحدهای صنعتی بتوانند بازار خود را حفظ کنند.

وی گفت: آذربایجان شرقی رتبه اول علاقه مندی به سرمایه گذاری صنعتی را دارد که این موضوع ظرفیت خوبی برای استان است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی افزود: ۹۰ درصد مراجعه کنندگان فعالان اقتصادی برای توسعه و سرمایه گذاری است یعنی این انگیزه و بستر در استان وجود دارد بنابر این باید این بستر فراهم شود.

وی ادامه داد: اگر بتوانیم با رفع موانع تولید فعالیت واحدهای صنعتی را تسهیل کنیم پیش بینی ما این است که رشد اقتصادی ۸ درصدی برای امسال در استان قابل تحقق خواهد بود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی به ظرفیت های بی شمار آذربایجان شرقی در حوزه های مختلف صنعتی اشاره کرد و گفت: در صنعت فولاد ظرفیت بسیار بالایی وجود دارد به طوری که ۲۴ درصد تولید فولاد و ۱۵ درصد صادرات کشور مربوط به این استان است.

آذربایجان شرقی دروازه ورود به کشورهای اوراسیا است

پرنیان با بیان این که آذربایجان شرقی دروازه ورود به کشورهای اوراسیا است، افزود: بزرگترین منطقه آزاد تجاری و صنعتی با پایه صنعتی در کشور در این استان قرار دارد.

وی با بیان این که صنعت آذربایجان شرقی با محوریت بخش خصوصی فعالیت می کند، افزود: در سفر ریاست محترم جمهوری برنامه ها به گونه ای پیگیری شده که تحرک قابل توجهی در بخش خصوصی ایجاد شود.

پرنیان تاکید کرد: مشکلاتی در زمینه تامین مواد اولیه به ویژه در حوزه های فولاد، پتروشیمی و کارخانه های صنایع غذایی وجود دارد که این موارد در لیست برنامه های اولویت دار قرار گرفته است. وی افزود: با توجه به توزیع عادلانه یارانه ها در حوزه تامین مالی نیاز واحدهای صنعتی به تسهیلات ۳ برابر افزایش پیدا یافته که در این زمینه باید تسهیلات مورد نیار افزایش یابد.

در خصوص تامین مالی صنعت آذربایجان‌شرقی بی‌مهری شده است

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی با بیان این که در خصوص تامین مالی صنعت آذربایجان‌شرقی بی‌مهری شده است، گفت: در جریان سفر ریاست جمهوری پیش‌بینی شد تسهیلات بسیار مناسبی به استان تخصیص یابد و همچنین امیدواریم امسال بتوانیم سرمایه در گردش واحدهای تولیدی برای تامین مواد اولیه فراهم شود تا واحدهای صنعتی بتوانند بازار خود را حفظ کنند.

پرنیان ادامه داد: در مدت زمان هشت ماه با ۹ سفیر نشست هایی برگزار شده و در این زمینه برنامه های اقتصادی متعددی برای بازارهای اوراسیا، قفقاز و کشورهای اطراف تدوین شده است.

وی افزود: اکنون برای ۲۶ مگاپروژه در استان بیش از ۴۰ هزار میلیارد تومان از سوی بخش خصوصی در حال سرمایه گذاری است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی تاکید کرد: ۸۰۰ واحد صنعتی در استان در مرحله اتمام است یعنی با بهره برداری از این واحدها اشتغالزایی جدیدی ایجاد خواهد شد.

پرنیان گفت: با توجه به ماهیت بخش خصوصی صنعت استان بیشتر درخواست فعالان اقتصادی در زمینه رفع موانع است.

وی اضافه کرد: متراکم ترین مرکز تولید لوازم خانگی در منطقه کجوار تبریز قرار دارد که علاوه برتنوع تولیدات از لحاظ تکمیل زنجیره و قیمت محصولات مزیت بزرگی برای استان تلقی می شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی با بیان این که ۶۰ درصد کفش چرمی کشور در تبریز تولید می شود، تاکید کرد: از لحاظ تعداد واحدهای چرم سازی در کشور در رتبه اول قرار داریم.

پرنیان گفت: در تولید و صادرات شیشه ظرفیت بسیار بالایی داریم و سرمایه گذاری عظیمی از حوزه زنجیره تولید شیشه اتفاق افتاده است همچنین در حوزه خودروسازی، تولید خودروهای تجاری و کشنده و کامیونت در رتبه اول کشور قرار داریم.

وی ادامه داد: در صنعت قطعه سازی به عنوان یک استان پیشتاز و پیشرو هستیم و واحدهای قطعه سازی استان در حال تبدیل به واحدهای دانش بنیان هستند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی گفت: بزرگترین شهرک صنعتی خاورمیانه با ۱۰ هزار هکتار وسعت در آذربایجان شرقی در حال احداث است که بخشی از واحدهای این شهرک در حال استقرار است.

پرنیان با بیان این که اولین شهرک سرمایه گذاری خارجی در تبریز قرار گرفته است، اظهار کرد: مردم این استان با روحیه صنعتی علاقه مند به صنعت و تولید هستند به طوری که بعد از انقلاب اسلامی تمام سرمایه گذاری ها در بخش صنعتی از سوی بخش خصوصی انجام شده است.

وی ادامه داد: عمده اهداف صادراتی ما به ۱۵ کشور همسایه است البته به کشورهای اروپایی و آمریکایی نیز صادرات داریم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی گفت: بیشتر اقلام صادراتی استان در حوزه مواد غذایی، شیرینی و شکلات، محصولات شیشه و مواد معدنی است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی با اشاره به اهمیت حمایت از بخش خصوصی افزود: بخش خصوصی استان در حال حرکت به سمت صادرات محصولات با ارزش افزوده بالا و دانش بنیان حرکت کند که در این صورت ارزآوری بیشتری برای کشور داشته باشد.

انتهای پیام/ی


[ad_2]