۷۰ درصد منابع آب خام فضای سبز تبریز صرف آبیاری چمن می‌شود
۷۰ درصد منابع آب خام فضای سبز تبریز صرف آبیاری چمن می‌شود

به گزارش قلم پرس، اکبر امجدی با تاکید بر کمبود منابع آب خام برای آبیاری فضاهای سبز تبریز گفت: بدون تعارف باید قبول کنیم که در این حوزه مشکل داریم؛ ذخایر آبی موجود در چاه ها بسیار کم شده و غلبه بر این معضل مهم، مدیریتی جدی می طلبد. وی ضمن اشاره به برخی راهکارها در […]

به گزارش قلم پرس، اکبر امجدی با تاکید بر کمبود منابع آب خام برای آبیاری فضاهای سبز تبریز گفت: بدون تعارف باید قبول کنیم که در این حوزه مشکل داریم؛ ذخایر آبی موجود در چاه ها بسیار کم شده و غلبه بر این معضل مهم، مدیریتی جدی می طلبد. 
وی ضمن اشاره به برخی راهکارها در این زمینه اظهار کرد: تغییر الگوی کشت به سمت گونه های مقاوم به کم آبی، تغییر روش های آبیاری و حذف چمن از جمله راهکارهایی است که می تواند در این حوزه تاثیرگذار باشد. باید توجه کنیم که ۷۰ درصد منابع آب خام تبریز صرف آبیاری چمن ها می شود و همین امر مهمترین دلیل هدر رفت این منابع است. چرا که تبریز دو برابر بیشتر از شهرهای هم‌تراز چمن دارد. 
سرپرست سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری در ادامه، عدم وجود طراحی در فضاهای سبز را یکی دیگر از معضلات فضای سبز تبریز دانست و تصریح کرد: برنامه ای اساسی در این حوزه نیاز است که بر این اساس، اداره فنی و طراحی فضای سبز با حضور همکاران متخصص و خوش ذوق و علاقه‌مند راه اندازی شده و فضای سبز منطقه ۳ نیز می تواند با ارائه طرح های خود، ما را در هرچه بهتر شدن طرح های فضای سبز یاری دهد. 
امجدی ضمن بیان ابعاد مختلف احتساب سرانه فضای سبز تبریز اظهار کرد: در احتساب سرانه فضای سبز دو بحث مطرح است؛ یکی سرانه فضای سبز برای کل شهر و دیگری از بعد پراکندگی پارکها و فضاهای سبز در مناطق شهری و دسترسی شهروندان به آنها؛ که در این میان، میزان سرانه از نظر آمار و ارقام قابل قبول است اما از لحاظ دسترسی چندان خوب نیست و رفع این امر هم نیازمند همکاری و همت جمعی است.
وی در خصوص برنامه های فضای سبز در حوزه شهرداری منطقه ۳ نیز خاطرنشان کرد: پلاک ۱۷۴ در اتوبان کسایی پتانسیل تبدیل به یک تفرجگاه سرسبز و مناسب را دارد که امیدواریم در ایجاد زیرساختهای این مجموعه و دیگر طرح های لازم الاجرا، از همکاری شهرداری منطقه ۳ بهره مند شویم؛ چرا که این قسمت نیز، بخشی از شهر است و می تواند در تامین فضای سبز مورد نیاز تبریز سهم عمده ای ایفا کند. 
سرپرست سازمان سیما، منظر و فضای سبز تبریز افزود: آن قسمت از ترانشه های حاشیه اتوبان شهید کسایی که در حوزه شهرداری منطقه ۳ قرار دارند، نیازمند کار متمرکز است تا علاوه بر ایجاد فضای سبز، چشم انداز آن محدوده نیز بهبود یابد.