یک گام تا ثبت «کوزه کنان» به عنوان شهر ملی صنایع‌دستی
یک گام تا ثبت «کوزه کنان» به عنوان شهر ملی صنایع‌دستی

به گزارش قلم پرس از تبریز، سید رامین اسبقی جانشین معاون صنایع‌دستی آذربایجان‌شرقی امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: در راستای صیانت از تاریخ باشکوه سفالگری در کوزه کنان، این شهر کوچک خفته در حاشیه شمالی دریاچه ارومیه اقدامات لازم برای ثبت آن به عنوان «شهر ملی سفال» در دستورکار قرار گرفته است. وی […]

به گزارش قلم پرس از تبریز، سید رامین اسبقی جانشین معاون صنایع‌دستی آذربایجان‌شرقی امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: در راستای صیانت از تاریخ باشکوه سفالگری در کوزه کنان، این شهر کوچک خفته در حاشیه شمالی دریاچه ارومیه اقدامات لازم برای ثبت آن به عنوان «شهر ملی سفال» در دستورکار قرار گرفته است.

وی گفت: تحقق این امر زمینه‌ساز رونق هنر صنعت سفالگری شهر کوزه کنان و برطرف شدن خطر انقطاع نسلی در ادامه حیات این هنر خواهد بود و موفقیت در اجرای این طرح و تداوم برنامه‌های مرتبط با آن، می‌تواند نسل جوان و آیندگان را به رجوع به هنر پدران  ترغیب کند.

جانشین معاون صنایع‌دستی آذربایجان‌شرقی ادامه داد: از شهرداری کوزه کنان انتظار می‌رود که بعد از تصویب و ابلاغ این شهر به عنوان شهر ملی سفال، میدانی را به نام سفال نامگذاری کرده و لوح ثبت ملی  را در این میدان قرار دهد، چراکه کارشناسان وزارت میراث‌فرهنگی هر ۲ سال یک‌بار برای ارزیابی تیمی به شهر موردنظر اعزام می‌کنند که اگر شاهد اقدامات ابتکاری و نوآورانه نباشند، احتمال اینکه این عنوان را از آن شهر بگیرند، وجود دارد.

اسبقی خاطرنشان کرد: شهرداری کوزه کنان همچنین می‌تواند با ساخت تندیس کوزه‌ها و سفال‌ها و نصب آن در میادین و معابر در مسیر ثبت آن به عنوان شهر جهانی سفال گام بردارد.

انتهای پیام/۶۰۰۳۵/س