یارانه برای  واردات؛ تجربه‌ای که در دنیا وجود نداشت/اعتبار ویژه رئیس جمهور برای احیای دریاچه ارومیه
یارانه برای  واردات؛ تجربه‌ای که در دنیا وجود نداشت/اعتبار ویژه رئیس جمهور برای احیای دریاچه ارومیه

[ad_1] وزیر جهاد کشاورزی گفت: از سال ۹۷، یارانه در نظر گرفته شده به بخش کشاورزی، به واردکننده یعنی حلقه بیرونی پرداخت شد که در هیچ کجای دنیا چنین تجربه‌ای وجود نداشت. به گزارش قلم پرس،از شبستر، سید جواد ساداتی‌نژاد که در معیت هیات دولت به استان آذربایجان شرقی سفر کرده است، امشب به عنوان […]

[ad_1]


وزیر جهاد کشاورزی گفت: از سال ۹۷، یارانه در نظر گرفته شده به بخش کشاورزی، به واردکننده یعنی حلقه بیرونی پرداخت شد که در هیچ کجای دنیا چنین تجربه‌ای وجود نداشت.

به گزارش قلم پرس،از شبستر، سید جواد ساداتی‌نژاد که در معیت هیات دولت به استان آذربایجان شرقی سفر کرده است، امشب به عنوان نماینده ویژه رئیس جمهور در شواری اداری شهرستان شبستر اظهار کرد: امسال با وجود خشکسالی توانستیم در تولید گندم وضعیت مطلوب‌تری را نسبت به سال گذشته در بحران امنیت غذا در جهان داشته باشیم.

وی ابراز امیدواری کرد؛ با کشت قراردادی گندم بتوانیم سال زراعی آینده شرایط مطلوب‌تری داشته باشیم.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که کشاورزان نباید دغدغه‌ای برای تولید داشته باشند، تصریح کرد: ما باید برای کشاورزان نهاده‌، بذر و کود را تامین کرده و او را بیمه کنیم تا کشاورز تنها بر روی کاشت تمرکز کند.

وی ادامه داد: این باعث می‌شود میزان عملکرد در تولید افزایش یابد و در مجموع گندم بیشتری در کشور تولید شود،همچنین نیاز به واردات گندم از بین می‌رود.

ساداتی‌نژاد با اشاره به این که تولید قراردادی که از محوری‌ترین برنامه‌های کشاورزی دولت سیزدهم است، گفت: از سال گذشته کشت قراردادی در سطح ۲۵۰ هزار هکتار آغاز شده است و انتظار می‌رود امسال این کشت توسعه یابد.

مقام عالی وزارت با بیان این که دو مطالبه اصلی در شبستر وجود دارد، یادآور شد: جاده شبستر تا سلماس نیازمند تکمیل باند دوم است و حدود ۳۵۰ میلیارد تومان اعتبار برای آن در سفر ریاست جمهوری در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: زمین‌های اوقافی شهر صوفیان دومین دغدغه مردم این شهرستان بوده که با تمرکز استان، ما در جهاد کشاورزی و منابع طبیعی آمادگی داریم با تمهیداتی که در استان و با ارایه سازوکار مشخص مشکلات مردم را با واگذاری منابع طبیعی در ۱۵ هزار هکتار حل کنیم، البته این موضوع نیازمند ایجاد سازوکار با اوقاف و جلب رضایت این سازمان است که باید اجرایی شود و در بحث منابع طبیعی تهاتر آن قابل انجام است تا سختی‌هایی ایجاد شده در حوزه توسعه رفع شود.

ساداتی‌نژاد درباره آبرسانی سد ارس نیز گفت: در این باره در شورای اداری با رییس جمهور صحبت خواهم کرد تا تسریع در آن عملیاتی شود زیرا حوزه کشاورزی منطقه می‌تواند به شدت دچار تحول شد.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که در این سفر ۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان اعتبار به حوزه کشاورزی تعلق یافته است، بیان کرد: این میزان در مقایسه با سایر سفرهای استانی دولت تا به امروز عدد بالایی است زیرا شهرستان شبستر قطب کشاورزی استان آذربایجان شرقی است و جایگاه ویژه‌ای در کشاورزی دارد.

وی یادآور شد: ظرفیت بسیار خوبی در حوزه درختکاری در این شهرستان وجود دارد و در اهمیت این موضوع به سازمان منابع طبیعی کشور نیز تاکید می‌کنم.

ساداتی‌نژاد درباره احیای دریاچه ارومیه اظهار داشت: احیای دریاچه ارومیه یک بحث زیست‌محیطی است که برای این موضوع در سفر رییس جمهور اعتباری در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به دانش‌بنیان کردن حوزه روستایی گفت: عموما روستاها قطب تولید در حوزه‌های کشاورزی، باغداری و دامپروی هستند بنابراین ما از این موضوع حمایت می‌کنیم.

مقام عالی وزارت افزود: به دلیل این که امسال سال دانش‌بنیان نامگذاری شده ما قرارگاه دانش‌بنیان را راه اندازی کرده‌ایم.

وزیر جهاد کشاورزی درباره اجرا شدن طرح مردمی‌سازی یارانه‌ها اظهار داشت: این طرح در کشور اجرا شده که یک طرح اقتصادی بزرگ به نفع مردم است.

وی با بیان این که عموما دولت‌ها در آغاز کار خود چنین تصمیماتی نمی‌گیرند، تصریح کرد: این طرح در کوتاه‌مدت برای مصرف کنندگان و تولید کنندگان ما استرس‌هایی را ایجاد کرده است.

ساداتی‌نژاد با تاکید بر این که در دنیا بخش کشاورزی یارانه‌بگیر است، تصریح کرد: ارزش افزوده بخش کشاورزی نسبت به سایر بخش مانند فولاد و پتروشیمی پایین‌تر است و سرمایه‌گذاری به نسبت در آن کمتر انجام می‌شود، بنابراین در دنیا به این بخش یارانه می‌دهند تا ارزش افزوده آن با سایر بخش‌ها برابر شود و سرمایه‌گذار غذا تولید کند‌.

به گفته وی، یارانه در بخش کشاورزی در بعضی از کشورها به حلقه اول یعنی تولیدکننده، برخی دیگر به مصرف‌کننده و بعضی کشورها به طول زنجیره تولید یعنی صنایع تکمیلی و تبدیلی پرداخت می‌کنند.

وزیر جهاد کشاورزی، یادآور شد: از سال ۹۷، یارانه در نظر گرفته شده به بخش کشاورزی به واردکننده یعنی حلقه بیرونی پرداخت شد که در هیچ کجای دنیا چنین تجربه‌ای وجود ندارد.

وی با بیان این که پول از بخش کشاورزی کوچ و به بخش واردات رفت، گفت: این موضوع سبب شد تا بخش کشاورزی تضعیف شود و بهره‌وری آن کاهش یابد.

به گفته وی، اجرای اصلاح یارانه‌ها در کوتاه‌مدت ممکن است استرس و سختی داشته باشد اما در میان‌مدت و بلندمدت بزرگترین تحول را در حوزه کشاورزی و دامپروری از نظر افزایش بهره‌وری، پایداری و سلامت غذا و همچنین حوزه اقتصادی ایجاد می‌کند‌.

ساداتی‌نژاد با اشاره به افزایش قیمت در کالاها گفت: اگر این طرح اجرا نمی‌شد به مراتب قیمت کالاها افزایش چند برابری نسبت به شرایط فعلی داشت.

وی با بیان اینکه در دنیا به شدت قیمت حوزه غذا در حال افزایش است، اذعان داشت: در ابتدای دولت سیزدهم روغن خام را ۱۲۸۰ دلار خریداری می‌کردیم در حالی که در حال حاضر روغن خام را با قیمت ۲۰۵۰ تن می خریم و نمودار همچنان در حال رشد است.

مقام عالی وزارت گفت: ما بخش زیادی از محصولات را وارد می‌کنیم و به شدت قیمت آن افزایشی است؛ دنیا با چالش گرانی و تورم خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها مواجه است و ما باید به این طریق آن را کنترل می‌کردیم.

وی افزود: امروز در برخی کشورهای همسایه، قیمت اقلام مختلف روند افزایشی داشته که نشان می‌دهد دیگران بر سر سفره یارانه ما نشسته بودند.

وزیر جهاد کشاورزی در پایان گفت: در درازمدت این طرح در حوزه اقتصادی منشا اثراتی خواهد بود.

انتهای پیام/م


[ad_2]