معادن مس هیچ گونه ارزش افزوده برای مردم آذربایجان ندارد
معادن مس هیچ گونه ارزش افزوده برای مردم آذربایجان ندارد

به گزارش قلم پرس از  تبریز، یونس ژائله در دومین جلسه مرکز پژوهش‌های اتاق تبریز با موضوع بررسی بودجه ۱۴۰۱ و با حضور استاندار آذربایجان شرقی اظهار داشت: با وجود این که آذربایجان شرقی از قطب‌های فرش دنیا است ولی مشکلات این صنعت در بودجه سال آینده فرمواش شده و مسائل مختلف برای ساماندهی این حوزه به […]

به گزارش قلم پرس از  تبریز، یونس ژائله در دومین جلسه مرکز پژوهش‌های اتاق تبریز با موضوع بررسی بودجه ۱۴۰۱ و با حضور استاندار آذربایجان شرقی اظهار داشت: با وجود این که آذربایجان شرقی از قطب‌های فرش دنیا است ولی مشکلات این صنعت در بودجه سال آینده فرمواش شده و مسائل مختلف برای ساماندهی این حوزه به هیچ عنوان مد نظر گرفته نشده است.

وی با اشاره به اهمیت اجرای مگاپروژه های مختلف برای تکمیل زنجیره تولید در رشد و شکوفایی استان افزود: اجرای زنجیره تولید صنایع چرم و کفش که در تبریز قدمتی ۱۰۰ ساله دارند و همچنین مگاپروژه های صنایع غذایی، پروژه های تولید خودرو، تولید انرژی و معادن تاثیر بسزایی در رشد اقتصادی استان خواهند داشت.

وی ادامه داد: در حالی که باید کاتد مس و تکمیل زنجیره تولید این موارد از ابتدا تا پایان در نظر گرفته شود، متاسفانه منابع اصلی این سرمایه ملی کنسانتره از استان خارج می شود و هیچ گونه ارزش افزوده ای برای مردم آذربایجان ندارد.

رئیس اتاق تبریز  تاکید کرد: با توجه به نرخ ۴.۸ درصد جمعیت، از لحاظ اقتصادی ۳.۵ درصد اقتصاد کشور را در اختیار داریم که این آمار شایسته آذربایجان نیست بنابراین در جلسات مختلف تلاش می کنیم این موارد را به گوش مسئولان برسانیم.

ژائله با بیان این که بخش خصوصی و دولت می توانند با همکاری یکدیگر برای توسعه استان قدم بردارند، گفت: تمام موارد مربوط به بخش خصوصی به همراه راهکار قابل قبول در قالب یک جمع بندی ابتدا به نمایندگان استان و سپس به مقامات ارائه خواهد شد.

نقاط ضعف بودجه باید برجسته و مطرح شود

وی با بیان اینکه نقاط ضعف بودجه باید برجسته و مطرح شود، گفت: بدین وسیله اقداماتی که منجربه رشد استان می شود، شناسایی و تامین مالی خواهد شد. 

ژائله با اشاره به اهمیت اجرای مگاپروژه های مختلف در زنجیره های تولید استان تاکید کرد: زنجیره های مختلفی مانند صنعت کفش و چرم در استان وجود دارد که تعریف آن در لایحه بودجه و حمایت از این زنجیره ها منجربه رشد استان می شود.

رئیس اتاق تبریز گفت: تنها با گفتار نمی توان مسیر توسعه را طی کرد بنابراین برای به حرکت درآوردن استان تمام موارد شناسایی شده، مصوب می شود تا به صورت عملی اقدامات مورد نیاز را پیگیری کنیم.

ژائله در پایان ادامه داد: اگر بخش خصوصی زنجیره های تولید را در صنایع مختلف تکمیل کند، استان به جایگاه و قدرت اولیه خود بازمی گردد.

در این جلسه جمعی از اساتید دانشگاهی و اعضای مرکز پژوهش های اتاق تبریز به بحث پیرامون بودجه ۱۴۰۱، نقاط ضعف و قوت، تاثیر تغییر نرخ و مبلغ مالیات در بودجه و تاثیرات آن بر بازرگانی و صنعت و همچنین تغییرات نرخ ارز، فرصت ها و تهدیدات آن پرداختند.

گفتنی است مرکز پژوهش های اتاق بازرگانی تبریز به منظور ایفای نقش موثر در راهبری اقتصادی استان از طریق بهبود محیط کسب و کار و تقویت فرهنگ نوآوری، کارآفرینی و رقابت پذیری ایجاد شده و به دنبال بهره گیری از نظرات اساتید دانشگاهی و ایجاد ارتباط دو سویه مابین دانشگاه و صنعت است.
 

انتهای پیام/