لزوم شناسایی ساختمان‌های ناایمن در تبریز/ تبدیل برخی مهندسان ناظر ساختمان‌ها به ماشین امضاء!
لزوم شناسایی ساختمان‌های ناایمن در تبریز/ تبدیل برخی مهندسان ناظر ساختمان‌ها به ماشین امضاء!

دادستان مرکز استان آذربایجان شرقی گفت: ساختمان‌های تجاری و مسکونی ناایمن در شهر تبریز و سایر شهرستان‌های استان باید شناسایی شده و ضمن آسیب شناسی نقاط ضعف آنها احصاء و برای رفع این نقاط راه‌کارهای لازم ارائه شود. به گزارش قلم پرس،از تبریز، بابک محبوب علیلو دادستان مرکز استان آذربایجان شرقی بعدازظهر امروز در نشست […]دادستان مرکز استان آذربایجان شرقی گفت: ساختمان‌های تجاری و مسکونی ناایمن در شهر تبریز و سایر شهرستان‌های استان باید شناسایی شده و ضمن آسیب شناسی نقاط ضعف آنها احصاء و برای رفع این نقاط راه‌کارهای لازم ارائه شود.

به گزارش قلم پرس،از تبریز، بابک محبوب علیلو دادستان مرکز استان آذربایجان شرقی بعدازظهر امروز در نشست کارگروه پیگیری حقوق عامه با موضوع ایمنی ساختمان‌های تجاری و مسکونی تبریز، با بیان اینکه یکی از موضوعاتی که باید به آن توجه ویژه داشته باشیم، داشتن برنامه کاری عملیاتی قابل نظارت رصد و پایش است بر لزوم شناسایی ساختمان‌های تجاری و مسکونی ناایمن در شهر تبریز و سایر شهرستان‌های استان تأکید کرد.  

وی با تأکید بر اینکه در حوزه پیشگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز و در ارتباط با ایمن سازی ساختمان‌ها یا تعیین تکلیف ساختمان‌های ناایمن تکالیف خطیری داریم، افزود: ۲۵ درصد جمعیت شهری کلانشهر تبریز حاشیه‌نشین بوده و در بافت فرسوده هستند و این حاشیه نشینی به تدریج شکل گرفته و با وجود قدامات قابل توجهی که در خصوص پیشگیری از گسترش بافت‌های ناکارآمد انجام شده، با توجه به حجم گسترده حاشیه نشینی با مشکلات متعددی مواجه هستیم.

دادستان مرکز استان آذربایجان شرقی اضافه کرد: دستگاه قضایی با کسی تعارف ندارد و اینکه دستگاهی برای فرار از پاسخگویی با ارائه توجیهاتی از خود سلب مسؤولیت کند قابل قبول نیست؛ نباید اجازه بدهیم برخی از مهندسان ناظر ساختمان‌ها به جای تحقق نظارت واقعی به ماشین امضاء تبدیل شوند.

محبوب علیلو ادامه داد: با تأیید ناایمن بودن ساختمانی توسط شهرداری و سازمان نظام مهندسی ساختمان، اگر مسؤولان ساختمان‌های تجاری ناایمن نسبت به رفع نواقص ایمنی اقدام نکنند بر اساس قانون با آنها برخورد خواهد شد چرا که قرار نیست مردم را فدای منفعت یک عده افراد بکنیم.

وی با بیان اینکه نمایندگان شورای شهر و مجلس در رابطه با ساخت و سازهای غیرمجاز باید از دستگاه‌های مرتبط با این موضوع حمایت کنند تا بتوانند با قدرت به وظایف خود عمل کنند، تاکید کرد: هیچ دستگاهی از اجرای قانون مستثنا نبوده و با عمل نکردن به تکالیف و اهمال و سهل انگاری علیه مسؤولان آن دستگاه اعلام جرم خواهد شد.

در ادامه پس از بحث و بررسی مقرر شد هیأتی با دبیری معاونت شهرسازی شهرداری کلانشهر تبریز نسبت به شناسایی اماکن تجاری و پاساژهای پرخطر کلانشهر تبریز اقدام کند.

همچنین مقرر شد سازمان نظام مهندسی ساختمان استان نسبت به تسریع در تعیین تکلیف پرونده‌های مربوط به تخلفات مهندسان ناظر ساختمان اقدام کند.

انتهای پیام/۶۰۰۲۵/س