علائم  آنفلوانزای فوق حاد پرندگان و راه‌های انتقال به انسان
علائم  آنفلوانزای فوق حاد پرندگان و راه‌های انتقال به انسان

مدیرکل دامپزشکی استان آذربایجان‌شرقی به علائم آنفلوانزای فوق حاد پرندگان و راه‌های انتقال به انسان اشاره کرد و گفت: خوشبختانه تاکنون موردی از آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در استان مشاهده نشده است. به گزارش قلم پرس،از تبریز، یحیی شیری‌پور امروز در جلسه کارگروه مدیریت بحران بخش کشاورزی آذربایجان‌شرقی که با حضور معاونین برنامه‌ریزی و امور […]مدیرکل دامپزشکی استان آذربایجان‌شرقی به علائم آنفلوانزای فوق حاد پرندگان و راه‌های انتقال به انسان اشاره کرد و گفت: خوشبختانه تاکنون موردی از آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در استان مشاهده نشده است.

به گزارش قلم پرس،از تبریز، یحیی شیری‌پور امروز در جلسه کارگروه مدیریت بحران بخش کشاورزی آذربایجان‌شرقی که با حضور معاونین برنامه‌ریزی و امور اقتصادی و بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی و دیگر اعضای این کارگروه برگزار شد با بیان اینکه کارشناسان دامپزشکی به صورت مستمر به رصد و پایش مزارع پرورش صنعتی طیور و روستاهای استان می‌پردازند، اظهار کرد: با رصد و پایش مستمر تلاش می‌شود از بروز هرگونه مشکل در این خصوص پیشگیری کرد.

وی با بیان اینکه بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان یکی از بیماری‌های خطرناک پرندگان با سرعت انتشار بالا و تلفات زیاد در طیور است، افزود: ویروس عامل بیماری معمولاً از طریق پرندگان مهاجر و آزاد پرواز به طیور بومی و در ادامه به مزارع صنعتی پرورش طیور منتقل می‌شود، به همین دلیل توصیه می‌شود تا در حد امکان از برقراری ارتباط بین پرندگان بومی و خانگی با پرندگان آزاد پرواز از طریق محصور کردن محل نگهداری آنان جلوگیری به عمل آید.

مدیرکل دامپزشکی استان آذربایجان‌شرقی بیان داشت: این ویروس برای انسان نیز می تواند بیماری‌زا باشد، که از طریق تماس مستقیم با پرندگان آلوده و تماس با مدفوع و ترشحات پرندگان، وسایل آلوده و تنفس هوای آلوده به ویروس منتقل شود، از این‌رو پیشنهاد کرد تا مردم از شکار پرندگان یا خریداری پرندگان شکار شده از بازارهای محلی خودداری کرده و ضمن تهیه گوشت مرغ از مراکز مجاز و بسته‌بندی شده، از خوردن گوشت مرغ و تخم‌مرغ به‌ صورت خام و نیم‌پز، جداً خودداری کنند.

شیری پور در خصوص نشانه‌های بالینی بیماری آنفلوانزای در پرندگان، گفت: این بیماری در پرندگان با علائمی مانند افزایش ناگهانی مرگ‌ و میر، کاهش مصرف آب و دان در گله، وجود علائم تنفسی، افسردگی و بی‌حالی، ژولیدگی پر‌ها و دور هم جمع‌شدن پرندگان و کاهش تولید تخم مرغ در مرغ‌های  تخمگذار و مادر مشاهده می‌شود.

وی افزود: به پرورش‌دهندگان طیور صنعتی توصیه می‌شود از  تماس پرندگان آزاد پرواز و مهاجر با آب و دان مصرفی طیور خود به صورت کامل ممانعت به عمل آورده  و از ایجاد شرایطی که سبب جذب پرندگان آزاد پرواز به محوطه واحد (از قبیل ریختن دان در محوطه، ایجاد استخر به صورت باز، دپو و نگهداری کود در فضای آزاد) می‌شود، جلوگیری کنند.

شیری‌پور همچنین از پرورش‌دهندگان طیور خواست در صورت مشاهده هرگونه تلفات غیرمتعارف در پرندگان و یا سایر علائم بیماری، مراتب را بلافاصله به دامپزشکی شهرستان و یا استان اطلاع‌ دهند.

وی خاطرنشان کرد: خودداری از شکار و نگهداری پرندگان مهاجر و بومی آبزی، عدم تهیه گوشت مرغ از مراکز غیرمجاز و عرضه‌کنندگان دوره‌گرد و خرید گوشت مرغ مصرفی به صورت بسته‌بندی شده تازه یا منجمد از مراکز مجاز مهم‌ترین توصیه به شهروندان برای پیشگیری از ابتلا به بیماری آنفلوانزای پرندگان است.

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان‌شرقی خاطرنشان کرد: آنفلوانزای فوق حاد پرندگان بیماری بسیار خطرناکی برای انسان است و طبق بررسی‌های آماری نزدیک به ۵۰ درصد افراد مبتلا شده به این بیماری در دنیا جان خود را از دست داده‌اند؛ بنابراین شهروندان باید رعایت توصیه‌های بهداشتی در این خصوص را جدی بگیرند.

انتقال آنفلوانزای فوق حاد پرندگان به انسان از طریق تخم مرغ آلوده

با توجه به اینکه در صنعت پرورش طیور تخم‌گذار واکسیناسیون به دقت انجام می‌شود نگرانی در خصوص انتقال بیماری آنفلوانزای از طریق تخم‌مرغ وجود ندارد اما باید توجه داشت در صورت آلوده بودن پرنده به ویروس با مصرف تخم‌مرغ بیماری به انسان سرایت پیدا می‌کند.

در صورت مشاهده هرگونه تلفات ناگهانی یا مشکوک به علائم بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان لازم است در ابتدا به اداره‌کل دامپزشکی اطلاع‌رسانی و پرندگان تلف شده نیز باید در چاله‌ای به عمق یک و نیم متر که دارای آهک و ماده ضدعفونی است دفن شود.

سایر راه‌های انتقال بیماری به انسان

آنفلوانزای فوق حاد پرندگان از طریق تماس با پرندگان بیمار یا تلف شده به انسان منتقل می‌شود همچنین عدم پخت کامل پرنده یا تخم‌مرغ آنها، عدم شست‌وشو دست‌ها پس از تماس با لاشه پرنده ذبح شده و… در صورتی که پرنده به ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان آلوده باشد می‌تواند منجر به انتقال بیماری به انسان شود نکته قابل توجه این است که ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در دمای عادی به مدت سه تا چهار روز ماندگاری دارد.

زمان انجام قطعه‌بندی لاشه مرغ مهم‌ترین زمان ممکن برای انتقال بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان به انسان است اما پس از اینکه گوشت به صورت کامل پخته شد خطر انتقال بیماری از بین خواهد رفت، بنابراین باید توجه داشت پس از قطعه‌بندی و یا شست‌وشوی لاشه مرغ ابزار و سطوحی که برای این منظور استفاده شده به صورت کامل ضدعفونی شود.

علائم آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در انسان

پس از گذشت سه روز تا سه هفته از زمان مواجه انسان با ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان علائم بیماری در فرد بروز پیدا می‌کند که این علائم شامل تب، گلودرد، اسهال، استفراغ، اختلالات تنفسی، نارسایی کبدی و کلیوی است که در نهایت ممکن است‌ مرگ فرد را نیز در پی داشته باشد.

پس از بروز علائم بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان لازم است فرد در کمترین زمان ممکن به پزشک مراجعه کند همچنین در این شرایط بیمار به ۲ هفته استراحت نیاز دارد، مصرف مواد ویتامینی و معدنی نیز در بهبود فرد بیمار تاثیر بسزایی دارد.

پایان پیام/۶۰۰۰۲/س