راه‌اندازی آزمایشگاه تشخیص بیماری مشمشه در اداره کل دامپزشکی آذربایجان شرقی
راه‌اندازی آزمایشگاه تشخیص بیماری مشمشه در اداره کل دامپزشکی آذربایجان شرقی

به گزارش قلم پرس از تبریز، امیرحسین بهداد مدیر کل دامپزشکی استان آذربایجان شرقی اظهار داشت: بیماری مشمشه (GIanders) یکی از بیماری‌های باکتریائی مسری و خطرناک است که اغلب سبب ابتلاء تک سمی‌ها می‌گردد، این بیماری به شدت کشنده بوده و از اهمیت بالائی در جمعیت تک‌سمی ها از جمله اسب، قاطر و الاغ برخوردار […]

به گزارش قلم پرس از تبریز، امیرحسین بهداد مدیر کل دامپزشکی استان آذربایجان شرقی اظهار داشت: بیماری مشمشه (GIanders) یکی از بیماری‌های باکتریائی مسری و خطرناک است که اغلب سبب ابتلاء تک سمی‌ها می‌گردد، این بیماری به شدت کشنده بوده و از اهمیت بالائی در جمعیت تک‌سمی ها از جمله اسب، قاطر و الاغ برخوردار است. این بیماری از جمله بیماری‌های مهم مشترک بین انسان و دام می باشد.

وی افزود: راه‌اندازی آزمایش CFT در این اداره کل با اعزام دو نفر از نیروهای آزمایشگاهی این اداره کل به مرکز ملی تشخیص، آزمایشگاه‌های مرجع و مطالعات کاربردی سازمان دامپزشکی کشور و طی دوره‌های تخصصی و خرید و نصب تجهیزات آزمایشگاهی و دریافت مواد تشخیصی از سازمان دامپزشکی کشور، از امروز آزمایش تشخیص بیماری مشمشه به روش CFT در این اداره کل عملیاتی شد.

تست مشمشه به روش سرولوژی یا CFT، بیشتر برای بررسی ابتلا به عفونتهایی بکار می‌رود که تشخیص آن‌ها با سایر روشها مانند کشت دشوار است. این روش نوین به لحاظ حساسیت و دقت بالا در تشخیص بیماری مشمشه به کار می رود که مشکلات و تبعات تست مشمشه به روش مالئیناسیون که به صورت تزریق زیر پلک پایین انجام می گردید را ندارد.