دلیل پایین بودن بهره‌وری و رشد اقتصادی در آذربایجان‌شرقی
دلیل پایین بودن بهره‌وری و رشد اقتصادی در آذربایجان‌شرقی

به گزارش قلم پرس از تبریز، عابدین خرم امروز در نخستین جلسه ستاد رفع موانع تولید در استان آذربایجان شرقی، اظهار داشت: در راستای جذب سرمایه‌گذاری، چند پنجره واحد در استان فعال هستند که اثربخشی لازم و کافی را ندارند و با تشکیل این ستاد انتظار می‌رود راهکارهای اساسی و عملی برای رفع موانع سرمایه‌گذاری […]

به گزارش قلم پرس از تبریز، عابدین خرم امروز در نخستین جلسه ستاد رفع موانع تولید در استان آذربایجان شرقی، اظهار داشت: در راستای جذب سرمایه‌گذاری، چند پنجره واحد در استان فعال هستند که اثربخشی لازم و کافی را ندارند و با تشکیل این ستاد انتظار می‌رود راهکارهای اساسی و عملی برای رفع موانع سرمایه‌گذاری پیش‌بینی و عملیاتی شود.
 
وی افزود: مدیران دستگاه‌های استانی باید با ریسک‌پذیری به هر شکل ممکن، آمادگی فراهم کردن فضایی کاملا امن و جذاب برای سرمایه‌گذاری را داشته باشند.
 
وی، بهره‌وری و رشد اقتصادی پایین استان را نتیجه مشکلات حوزه سرمایه‌گذاری دانست و گفت: هیچ کاری برای من مهم‌تر و بااولویت‌تر از ایجاد محیط مناسب برای جذب سرمایه‌گذاری نیست.
 
استاندار آذربایجان شرقی افزود: تأکید رئیس جمهور بر این است که مهم‌ترین اولویت استانداران بعد از ایجاد امنیت، بحث سرمایه‌گذاری باشد؛ در این زمینه، اختیارات لازم به استانداران تفویض شده و نتیجه آن رشد اقتصادی، رفع بیکاری، افزایش بهره‌وری و ایجاد اشتغال خواهد بود.
 
وی با اشاره به اینکه شهر تبریز، عامل اصلی توسعه در استان است، افزود: متاسفانه بحث سرمایه‌گذاری در این شهر در سال‌های گذشته مورد توجه قرار نگرفته و برای جبران این عقب‌ماندگی از شهرداری تبریز خواسته‌ایم تا برنامه‌های توسعه و سرمایه‌گذاری را اعلام کند.
 
خرّم با تاکید بر ایجاد کمیته‌های تخصصی ذیل ستاد سرمایه‌گذاری، گفت: باید کمیته ویژه‌ای برای توسعه شهرهای بزرگ استان که ظرفیت‌های مناسبی برای رشد اقتصادی دارند، تشکیل شود.
 
وی با تاکید بر اینکه باید از کلی‌گویی پرهیز کنیم، افزود: ظرفیت‌های موجود استان در حوزه‌های مختلف و همچنین چشم‌انداز توسعه استان بر اساس سند آمایش برای سرمایه‌گذاران معرفی شود.
 
استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر این که مدیران باید ریسک‌پذیر بوده و تصمیم‌گیر و جهادی باشند، اضافه کرد: هیچ مدیری برای انجام وظایف محوله خود قابل پیگرد نیست؛ مدیران باید برنامه‌های خود را که افق توسعه استان را نشان می‌دهد آماده کنند و موانع را نیز اعلام کنند.
 
وی با اشاره به ضرورت برقراری دیپلماسی اقتصادی با کشورهای همسایه، افزود: در دولت سیزدهم، مسئولیت مستقیم جذب سرمایه‌گذاران خارجی با سفراست و از این رو با سفیران ایران در کشورهای همسایه، ارتباط‌های مستمری برقرار کرده‌ایم.

انتهای پیام/