خانه شیخ محمد خیابانی و پل گؤیجه بل ثبت ملی شد
خانه شیخ محمد خیابانی و پل گؤیجه بل ثبت ملی شد

خانه شیخ محمد خیابانی، واقع در شهرستان شبستر و پل گؤیجه بل واقع در شهرستان اهر در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفتند. به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی فرزین حق پرست گفت: خانه شیخ محمد خیابانی مربوط به اواخر دوره قاجاریه و اوایل دوره پهلوی با […]

خانه شیخ محمد خیابانی، واقع در شهرستان شبستر و پل گؤیجه بل واقع در شهرستان اهر در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفتند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی فرزین حق پرست گفت: خانه شیخ محمد خیابانی مربوط به اواخر دوره قاجاریه و اوایل دوره پهلوی با شماره ۳۱۳۹۳ و پل گؤیجه بل متعلق به دوره پهلوی با شماره ۳۱۳۹۲  به ثبت ملی رسیدند.

وی در خصوص اهمیت ثبت خانه شیخ محمد خیابانی که از روحانیون آزادی‌خواه تبریز به شمار می رود، گفت: به دلیل اقدامات و خدمات بی شمار شیخ محمد خیابانی، سالها تلاش در راه مشروطیت، ایجاد نوعی انقلاب فرهنگی بین اقشار مختلف مردم، تلاش در مسیر حفظ استقلال و تمامیت ارضی ایران و تامین آزادی سیاسی، اقتصادی، نظامی و فرهنگی کشور ثبت ملی خانه وی در خامنه بسیار مهم و ضروری بود.

حق پرست با اشاره به معماری ساده و زیبای خانه شیخ محمد خیابانی، قاب بندی های آجری ساده، ورودی ساباط مانند و  ایوان با ستون های چوبی را از مشخصات خانه وی عنوان کرد.

وی با بیان اینکه بنای مذکور در اصل خانه ای یک طبقه و خشتی بوده و احتمالا در دوره پهلوی بخش غربی به آن اضافه شده است، یادآور شد: اکثر قسمت های بنا سالم است و تنها برخی از آجرهای نما دچار فرسودگی شده اند.

حق پرست از تبدیل خانه شیخ محمد خیابانی به موزه مشروطه توسط شهرداری خامنه در آینده خبر داد.

وی در خصوص پل گؤیجه بل نیز خاطر نشان کرد: پل مذکور متعلق به دوران پهلوی بوده و در حال حاضر تنها مسیر ارتباطی کاروانسرای گوئجه بل به شمار می رود و به همین علت از اهمیت خاصی برخوردار است.

حق پرست با بیان اینکه این پل دارای ۳ دهنه با طاق های سنگی نیم دایره و پایه های سنگی می باشد، طاق های نیم دایره سنگی پل را نمایانگر معماری بومی منطقه در دوره پهلوی و از ویژگی های خاص آن دانست.

وی با اعلام اینکه پل مذکور در سال ۱۳۹۳ توسط میراث فرهنگی استان مرمت شده است، ثبت ملی این اثر تاریخی را امری مبارک عنوان کرد.