تولید نفت در مناطق نفت‌خیز جنوب ۳۰ درصد افزایش یافت
تولید نفت در مناطق نفت‌خیز جنوب ۳۰ درصد افزایش یافت

به گزارش شانا به نقل از ایرنا، احمد محمدی با بیان اینکه ۶ بسته امضا شده در مرحله نخست افزایش و نگهداشت تولید ۲۸ مخزن در بخش زیرسطحی حدود ۵۰درصد پیشرفت دارند، ادامه داد: پیشرفت برخی از این طرح‌ها در بخش روسطحی به حدود ۲۰ درصد رسیده است. وی افزود: در دو مرحله بعدی نیز۱۹ […]

به گزارش شانا به نقل از ایرنا، احمد محمدی با بیان اینکه ۶ بسته امضا شده در مرحله نخست افزایش و نگهداشت تولید ۲۸ مخزن در بخش زیرسطحی حدود ۵۰درصد پیشرفت دارند، ادامه داد: پیشرفت برخی از این طرح‌ها در بخش روسطحی به حدود ۲۰ درصد رسیده است.

وی افزود: در دو مرحله بعدی نیز۱۹ بسته امضا شد و تنها مناقصه۲ بسته مربوط به گچساران و قلعه نار باقی مانده است که این بسته ها  هم در مراحل نهایی شدن هستند.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب با بیان اینکه مرحله نخست مناقصه‌های مربوط به افزایش و نگهداشت تولید در اوایل سال ۹۸ اجرایی شد، گفت: تاکنون حفاری ۱۴ حلقه چاه در این طرح ها به پایان رسیده و در چند طرح مانند منصوری ، نرگسی ، کبود، رامشیر و لالی تعدادی از چاهها به مرحله تولید رسیده اند. که با توجه به نیاز تولید نفت می‌توان برداشت نفت از این چاهها را آغاز کرد.

به گفته وی، بسته‌های واگذار شده در مرحله دوم در مراحل مختلف پیشرفت‌ قرار دارد و کار اجرا در بسته‌های مرحله سوم هم آغاز شده است.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب افزود: با اجرای طرح‌های افزایش و نگهداشت تولید در مجموع، حدود ۳۰۰ هزار بشکه نفت به تولید مناطق نفت‌خیز جنوب اضافه می‌شود و به همین مقدار نیز از افت تولید در این ۲۸مخزن جلوگیری می‌شود.

محمدی به افزایش تولید روزانه نفت در مناطق نفت‌خیز جنوب در نیمه دوم سال ۹۹ اشاره کرد و گفت: رقم تولید روزانه نفت را نسبت به نیمه نخست سال ۹۹، ۳۰ درصد افزایش دادیم و برای سال ۱۴۰۰ نیز برنامه مفصلی با نگاه به تولید حداکثری داریم. در صورت اجرای برنامه، نسبت به تولید کنونی در پایان سال ۱۴۰۰ حدود ۱۰ درصد افزایش تولید خواهیم داشت.

به گفته وی، این ۱۰ درصد ۲ معنا دارد از یک سو از ۱۰ درصد از افت تولید جلوگیری می‌شود و از سوی دیگر ۱۰ درصد نفت بیشتری نسبت به برنامه تکلیفی کنونی تولید می‌شود و می‌توان گفت در مجموع ۲۰ درصد افزایش و نگهداشت تولید محقق می‌شود.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب با بیان اینکه مناطق نفت‌خیز جنوب آمادگی ۱۰۰درصدی برای بازگشت تولید به پیش از تحریم‌ها را دارد، ادامه داد: با رفع تحریم‌ها به سرعت حجم تولید را تا میزان برنامه شده، افزایش خواهیم داد.

محمدی با اشاره به شیوع کرونا و تاثیر آن بر تولید نفت گفت: به‌دلیل خطر شیوع ویروس همه‌گیر کرونا، اجتماعات را به حداقل رساندیم و به‌دلیل تعطیلات بخشی از کارکنان را در روز در اختیار نداشتیم اما با برنامه‌ریزی‌ها و با وجود مشکلات تحریم و کرونا، و تلاش شبانه روزی همکاران ذیربط در حوزه عملیات و ستاد، اجرای بهنگام پروژه‌های محقق شد.

وی تاکید کرد: در کارهای جاری با وجود کاهش نفرات و کاهش رفت‌وآمدها با برنامه‌ریزی‌ توانستیم هدف تولید برنامه‌ریزی‌شده در سال ۹۹ را محقق کنیم و با این اقدام‌ها پایه تولید در سال ۱۴۰۰ عدد قابل توجه‌ای در مقایسه با میانگین تولید در سال ۹۹ خواهد بود.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب ادامه داد: حدود ۶ درصد پایه تولید سال ۴۰۰ را نسبت به برنامه تولید سال ۹۹ اضافه کردیم.

وی توجه به ساخت داخل در اجرای پروژه‌های مناطق نفتخیز جنوب را یک اصل دانست و افزود: بر اساس اسناد مناقصه، واردات حداقل  ۸۴قلم کالای اساسی که ساخت داخل است را ممنوع کردیم و با این اقدام، ۸۰ درصد کالای پروژه‌های ۲۸ مخزن در داخل تامین می‌شود.

محمدی تاکید کرد: برای نخستین بار با شرکت‌های لوله‌سازی داخلی در بخش ساخت لوله‌های بدون درز وارد مذاکره شدیم و اکنون سفارش بخش قابل توجه‌ای از لوله‌های مورد نیاز برای افزایش و نگهداشت تولید ۲۸مخزن در داخل تولید شده است.

وی با اشاره به اینکه اجرای طرح‌های نفتی در این منطقه با رعایت کامل اقدامات زیست محیطی است، افزود: در اجرای طرح توسعه ۲۸ مخزن، هیچ گازی در مشعل سوزانده نمی‌شود، همچنین برای نخستین بار، پیوست اجتماعی در این قراردادها گنجانده شده تا الزام‌های مسئولیت‌های اجتماعی و زیست‌محیطی را همزمان با اجرای طرح‌ها انجام دهند.