تملک سنگر مشروطه‌خواهان، از خانه ستارخان تا خانه باقرخان
تملک سنگر مشروطه‌خواهان، از خانه ستارخان تا خانه باقرخان

به گزارش قلم پرس، شهرداری تبریز در کنار وظایف روزمره خود و اجرای ده‌ها پروژه‌ عمرانی و رفاهی، توجه ویژه‌ای به اماکن تاریخی و فرهنگی شهر داشته و در راستای صیانت از این ابنیه تاریخی و رفع نگرانی شهروندان و فعالان این حوزه، اجرای پروژه‌های نیابتی دیگر دستگاه‌ها را بر عهده گرفته است. مقبره‌الشعرا، باغ دوکمال، […]

به گزارش قلم پرس، شهرداری تبریز در کنار وظایف روزمره خود و اجرای ده‌ها پروژه‌ عمرانی و رفاهی، توجه ویژه‌ای به اماکن تاریخی و فرهنگی شهر داشته و در راستای صیانت از این ابنیه تاریخی و رفع نگرانی شهروندان و فعالان این حوزه، اجرای پروژه‌های نیابتی دیگر دستگاه‌ها را بر عهده گرفته است. مقبره‌الشعرا، باغ دوکمال، خانه ستارخان و ده‌ها مکان تاریخی و فرهنگی دیگر در سال‌های گذشته توسط شهرداری تملک، احیا و بازسازی شده است.

در جدیدترین مورد، شهردار تبریز در بازدیدی که از خانه منتسب به باقرخان داشت، گفته بود: عیار عملکرد شهرداری در بافت تاریخی قوانین و ضوابطی است که طبق مصوبه وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در مورد اماکن تاریخی حاکم است و همه باید از قانون تبعیت کنیم.

عباس رنجبر در رابطه با تملک خانه منتسب به باقرخان می‌گوید: خانه منتسب به باقرخان امسال ثبت ملی شده است و قطعا در سال ۱۴۰۰ بودجه‌ای برای این محل در نظر گرفته نشده است.

وی خاطرنشان کرد: پس از تملک این خانه طی سال آینده، اقداماتی را آغاز خواهیم کرد و مرمت آن بر عهده اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خواهد بود.

آنچه شورای شهر تبریز تکلیف کرده است، تملک خانه منتسب به باقرخان و فضای پیرامون آن است تا پس از بازسازی خانه، شاهد احداث و رونق مجموعه فرهنگی و تاریخی جدیدی در شهر باشیم.

رئیس کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک شورای شهر تبریز در این رابطه می‌گوید: تملک خانه باقرخان با توجه به ابعاد و کیفیت حاکم بر منطقه، امری دشوار برای شهرداری است با این وجود، تملک خود خانه به‌علاوه حریم خانه و تبدیل به مجموعه فرهنگی مصوب شده است.

روح‌الله رشیدی اضافه می‌کند: تملک خود خانه کار سختی نیست و تکلیف شورا این است که محدوده خانه را تملک کند تا هم ساکنین آنجا آسایش داشته و هم مجموعه تملک شود.

خانه منتسب به باقرخان و فضای پیرامون آن در کوچه سالارملی پیش از ثبت ملی، از سوی مالکین محل تفکیک شده است که با هماهنگی و تعامل شهرداری و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، پس از تملک تمام فضای موجود، بازسازی و  مرمت آن در دستور کار قرار خواهد گرفت.

در کنار خانه منتسب به باقرخان که به احتمال زیاد تملک آن در سال آتی در دستور کار قرار خواهد گرفت، مدیریت شهری تبریز خانه ستارخان و محیط پیرامون آن را نیز در دست تملک قرار داده است که با اتمام عملیات تملک و مرمت و بازسازی این دو خانه تاریخی، دو مجموعه فرهنگی و تاریخی جدید در شهر تبریز برای حضور گردشگران فراهم خواهد شد.