برگزاری نشست شورای وزرای خارجه کشورهای همسود در «مسکو»
برگزاری نشست شورای وزرای خارجه کشورهای همسود در «مسکو»

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در تاشکند، امروز نشست دوره‌ای شورای وزرای امور خارجه کشورهای همسود در شهر «مسکو»  برگزار می شود. بر اساس این گزارش، در این نشست که دو روز ادامه دارد در مورد مسایل روز بین المللی و همکاری‌های متقابل در چارچوب سازمان تبادل نظر می‌شود. شرکت کنندگان همچنین روند اجرای برنامه‌های […]

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در تاشکند، امروز نشست دوره‌ای شورای وزرای امور خارجه کشورهای همسود در شهر «مسکو»  برگزار می شود.

بر اساس این گزارش، در این نشست که دو روز ادامه دارد در مورد مسایل روز بین المللی و همکاری‌های متقابل در چارچوب سازمان تبادل نظر می‌شود.

شرکت کنندگان همچنین روند اجرای برنامه‌های مشترک همکاری و مجموعه‌ای از اسناد ارائه شده به شورای روسای جمهور کشورهای عضو جامعه کشورهای مستقل مشترک‌المنافع را بررسی می‌کنند.

جامعه کشورهای مستقل مشترک المنافع پس از فروپاشی شوروی سابق شکل گرفت. بیانیه تاسیس این اتحادیه در ۲۱ دسامبر ۱۹۹۱ (۲۰ آذر ۱۳۸۰) در «آلماتی» توسط رهبران آذربایجان، ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، مولداوی، روسیه، تاجیکستان، ترکمنستان، ازبکستان و اوکراین امضا شد.

عضویت گرجستان در این اتحادیه به دنبال تصمیم رسمی روسای جمهور کشورهای عضو در ۳ دسامبر ۱۹۹۳ (۱۲ آذر ۱۳۸۲) و به دنبال درخواست «ادوارد شواردنادزه» رئیس جمهور گرجستان در ۸ اکتبر ۱۹۹۳ (۱۶ مهر۱۳۸۲) صورت گرفت.

بیش از ۷۰ درصد بودجه جامعه مشترک المنافع توسط روسیه پرداخت می‌شود.

انتهای پیام/