آلوز: از برزیل به ایران نیامدم که تفریح کنم
آلوز: از برزیل به ایران نیامدم که تفریح کنم
آدریانو آلوز گفت: من از برزیل به ایران نیامدم که تفریح کنم و دوست داشتم بهترین فوتبالم را نشان دهم و گل بزنم تا تماشاگران خوشحال شوند. خداراشکر که توانستم موفق شوم. من دلم می‌خواست همیشه در بازی‌هایم برنده شوم.

به گزارش قلم پرس به نقل از ایسنا، ۱۹ سال پیش یک مهاجم برزیلی به ایران آمد و آنقدر خوب بود که به عنوان یکی از گلزن ترین مهاجمان خارجی تاریخ لیگ برتر ایران معرفی شد. آدریانو آلوز، مهاجم پیشین تیم‌های استقلال اهواز، مس کرمان، سایپا، داماش گیلان و ملوان بندرانزلی در ۸ سال حضورش در لیگ برتر ایران بارها نام خود را بر سر زبان‌ها انداخت و درخشش‌اش، نام او را در تاریخ لیگ برتر به ثبت رساند.

او در سال‌های حضورش در ایران ۴۷ گل برای تیم‌های‌ش به ثمر رساند و پنجمین گلزن خارجی برتر لیگ ایران است. آلوز اکنون ۴۴ ساله است و فعالیت فوتبالی‌اش را در برزیل دنبال می‌کند.

گفت‌وگو با آدریانو آلوز درباره سال‌های حضورش در ایران و شرایط این روزهایش را در ادامه می‌خوانید:

* چگونه به فوتبال ایران آمدید؟

من در آلمان بودم و در سن پائولی بازی می‌کردم و مهرداد ناظمی بازی من را در این تیم دید و از بازی من خوشش آمد. او مرا به ایران آورد. من قراردادم را با سن پائولی به پایان رساندم و به شهرداری زنجان آمدم. من همیشه با خودم فکر می‌کردم که باید در ایران موفق شوم و خداراشکر خیلی موفق شدم. از زنجان به استقلال اهواز رفتم و بعد در مس کرمان، سایپا، داماش و ملوان بازی کردم.

* درباره دوران درخشانت در ایران صحبت کنید.

در استقلال اهواز توانستم گل‌های زیادی به ثمر برسانم و ۴ سالی که در استقلال اهواز بودم توانستم جزو برترین گلزنان باشم و در این تیم خیلی موفق شدم. اعضای آن تیم را خیلی دوست داشتم و دوست دارم دوباره به ایران برگردم و بچه‌ها را ببینم. بازیکنان سایپا، ملوان، پگاه گیلان و مس کرمان را دوست دارم دوباره ببینم. من در ایران دوستان خیلی خوبی مثل علی شادکام پیدا کردم که بسیار هم با او صمیمی هستم.

* تیم سابق‌تان استقلال اهواز هم حال و روز خوشی ندارد.

زمانی که در استقلال اهواز حضور داشتم حدود ۳۰۰ میلیون از آن‌ها طلب داشتم و به مس کرمان رفتم. تا امروز باشگاه استقلال اهواز یک هزار تومنی هم به من نداده است. مدیریت آن‌ها خیلی مشکل دارد و در کارشان موفق نبودند. به همین دلیل کارشان به اینجا کشیده است.

* چه چیزی باعث شد حضور موفقی در ایران داشته باشید.

آن دوران برای من خیلی موفقیت‌آمیز بود چون در کنار من کل تیم هم زحمت می‌کشیدند. من از برزیل به ایران نیامدم که تفریح کنم و دوست داشتم بهترین فوتبالم را نشان دهم و گل بزنم تا تماشاگران خوشحال شوند. خداراشکر که توانستم موفق شوم. من دلم می‌خواست همیشه در بازی‌هایم برنده شوم.

* این روزها مشغول چه فعالیتی هستید؟

در کلاس‌های مربی‌گری شرکت کردم و در حال حاضر هم درس می‌دهم. بدنساز هستم و در برزیل کلاس بدنسازی فوتبال برگزار می‌کنم و به ۱۵۰ نفر آموزش می‌دهم. هر روز داریم با بچه‌ها کار فوتبال می‌کنیم تا در آینده فوتبالیست‌های خوبی به دنیا معرفی کنیم. من فوتبال را کنار نگذاشتم و گاهی هم فوتبال بازی می‌کنم و هم کار مربی‌گری می‌کنم و هم بدنساز هستم.

* نظرتان راجع به فوتبالیست‌های ایرانی چیست؟

بازیکنان ایرانی باید خیلی باهوش‌تر باشند و زمانی که به اروپا می‌روند پیشرفت کنند. در ایران علی دایی، علی کریمی و چند بازیکن ایرانی دیگر که به اروپا رفتند پیشرفت داشتند. من در ایران در تیم سایپا با علی دایی کار کردم و بسیار کار او را دوست دارم.

* چه خاطره‌ای از حضورتان در ایران دارید.

من بسیار دلتنگ ایران و مردم این کشور هستم چون همیشه میهمان نواز بودند و وقتی در میان آن‌ها بودم بسیار خوشحال می‌شدم. من غذاهای ایرانی را هم خیلی دوست دارم. قرمه سبزی، جوجه کباب و کوبیده را خیلی دوست دارم و اکثر غذاهای ایرانی خوشمزه هستند. (باخنده)

* صحبت پایانی…

من دوست دارم یک روز دوباره یک نفر مرا به ایران دعوت کند و کاری که انجام می‌دهم این باشد که مربی‌گری کنم. من تجربه زیادی دارم و در اروپا فوتبال بازی کردم. در همه جا بازی کردم و آماده هستم تا مربی‌گری کنم. امیدوارم این اتفاق رخ دهد و بتوانم تجربیاتم را در ایران هم ارائه دهد.

انتهای پیام