۷۳ درصد از جانباختگان حوادث رانندگی در جاده‌های برون شهری بوده اند
۷۳ درصد از جانباختگان حوادث رانندگی در جاده‌های برون شهری بوده اند

رئیس پلیس راهور ناجا گفت: در نوروز امسال، ۲۰ درصد از جانباختگان حوادث رانندگی به واسطه وقوع تصادف در نقاط حادثه‌خیز،‌ جان خود را از دست داده‌اند. به گزارش قلم پرس به نقل از خبرگزاری فارس، سردار تقی مهری رئیس پلیس راهور ناجا در اولین نشست تخصصی رؤسا و مدیران پلیس راه و راهور ناجا […]

رئیس پلیس راهور ناجا گفت: در نوروز امسال، ۲۰ درصد از جانباختگان حوادث رانندگی به واسطه وقوع تصادف در نقاط حادثه‌خیز،‌ جان خود را از دست داده‌اند.

به گزارش قلم پرس به نقل از خبرگزاری فارس، سردار تقی مهری رئیس پلیس راهور ناجا در اولین نشست تخصصی رؤسا و مدیران پلیس راه و راهور ناجا در جمع خبرنگاران به عامل اصلی خودرو، جاده و راننده را در شکل‌گیری تصادفات مؤثر دانست و اظهار داشت: طبق آمارها در حال حاضر ۳ هزار و ۴۰۰ نقطه حادثه‌خیز شناسایی شده که از این تعداد ۲ هزار نقطه حادثه‌خیز در درون شهرها شناسایی شده است.

وی گفت: بنابر قانون این نقاط باید تا پایان برنامه چهارم توسعه مرتفع می‌شد اما به دلایل مختلفی چون کمبود اعتبارات هنوز این نقاط پابرجاست.

سردار مهری گفت: در نوروز امسال، ۲۰ درصد از جانباختگان و تصادفات رانندگی به واسطه این نقاط حادثه‌خیز به وقوع پیوسته است.

این مقام ارشد راهور ناجا در پاسخ به سؤالی در خصوص کاهش سرعت در آزادراه‌ها اظهار داشت: به صورت کلی پلیس با کاهش سرعت موافق نیست اما در برخی استان‌ها محورها، حاشیه شهرها یا نزدیکی شهرها پلیس با این موضوع نظری موافق دارد؛ چرا که ممکن است سرعت بالا باعث وقوع تصادفات شود. به خصوص در حاشیه شهرها که پلیس با آن نظری موافق دارد.

وی ادامه داد: در معابر شهری بیش از ۸۰ درصد تصادفات منجر به فوت مربوط به عابران پیاده و موتورسواران است، بنابراین همه مسولان باید دقت کنند برای ایجاد زیرگذر، پل مکانیزه و غیره .

سردار مهری در پاسخ به سؤالی دیگر در خصوص آموزش به متخلفان حادثه‌ساز گفت: این رویکرد دنبال می‌شود و همکارانم آموزش‌هایی را به این افراد ارائه می‌دهند؛ همچنین ما همیاران و سرهنگ‌یاران پلیس راهور را داریم که به این امور می‌پردازند.

عالی‌ترین مقام راهنمایی و رانندگی کشور در بخش دیگری از سخنان خود با اعلام این مطلب که ۷۳ درصد از جانباختگان حوادث رانندگی در جاده‌های برون شهری به وقوع پیوسته است، تصریح کرد: در همین دو ماهه اخیر ۴۳ درصد تصادفات منجر به فوت موتورسیکلت‌سواران و عابران پیاده بودند.

وی درخصوص شماره‌گذاری موتور سیکلت کاربراتوری اعلام کرد: به هیچ عنوان موتورهای کاربراتوی شماره‌گذاری نمی‌شود؛ در حال حاضر موتورسیلکلت‌های انژکتوری شمار‌ه‌گذاری می‌شود.

سردار مهری به بیان آمار تصادفات در استان‌ها پرداخت و گفتک بیتریشن تصفادات در تابستان سال گذشده بالاخص در شهریور ۹۶ به وقوع پیوسته است و در استان‌های سمنان، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، ۴۵ درصد از تصادفات به واسطه وژگونی خودرو رخ داده است.

این مقام ارشد ناجا به هموطنان توصیه کرد که حتما با برنامه‌ریزی لازم و اطمینان از ایمنی خودرو برای سفر اقدام کنند.

سردار مهری در پاسخ به سؤالی در خصوص حمل سگ در خودرو خاطرنشان کرد: با رانندگانی که سگ در آغوش گرفته و رانندگی کنند؛ همچنین رانندگانی که در حالت نامتعادل و با مصرف مواد مخدر یا الکل مبادرت به رانندگی کنند برخورد لازم صورت خواهد گرفت؛ پلیس به صورت قاطع با هنجارشنکنان به خصوص آنهایی که تخلفات حادثه‌ساز داشته باشند‌ برخورد می‌کند.