۴۵ درصد جکعیت استان جوانان هستند/ وجود ۱۲۹۰ مورد اماکن ورزشی متعدد در آذربایجان شرقی
۴۵ درصد جکعیت استان جوانان هستند/ وجود ۱۲۹۰ مورد اماکن ورزشی متعدد در آذربایجان شرقی

مدیرکل ورزش و جوانان استان آذربایجان شرقی، با بیان اینکه ۴۵ درصد جکعیت استان جوانان هستند، گفت: در استان آذربایجان شرقی ۱۲۹۰ مورد اماکن ورزشی متعدد وجود دارد. به گزارش قلم پرس، جمشید نظمی، در نشست شورای ورزش همگانی استان، با بیان اینکه اگر بخواهیم ورزش همگان را در استان توسعه دهیم نیازمند همدلی و هماهنگی مردم […]

مدیرکل ورزش و جوانان استان آذربایجان شرقی، با بیان اینکه ۴۵ درصد جکعیت استان جوانان هستند، گفت: در استان آذربایجان شرقی ۱۲۹۰ مورد اماکن ورزشی متعدد وجود دارد.

به گزارش قلم پرس، جمشید نظمی، در نشست شورای ورزش همگانی استان، با بیان اینکه اگر بخواهیم ورزش همگان را در استان توسعه دهیم نیازمند همدلی و هماهنگی مردم و همه دستگاه هایی هستیم که  می توانند در این راه قدم بردارند، اظهار داشت: ورزش با کارکردهای متنوع خود می تواند علاوه بر تضمین سلامت جسمی و روحی افراد جامعه در کسب مهارت های اجتماعی ، شکل گیری هویت فردی ، کاهش تضادها و تنش ها ، غنی تر کردن اوقات فراغت و ایجاد جامعه سالم و بانشاط و با کارایی بالا نقش انکارپذیری داشته باشد

مدیرکل ورزش و جوانان استان در ادامه با بیان اینکه نزدیک ۴۵ درصد جمعیت استان را  سنین بین ۱۵ تا ۲۹ سال یعنی جوانان تشکیل می دهند، افزود: با توجه به این آمار مسئولیت ما نسبت به جوانان به مراتبی بیشتر است.

وی در ادامه با بیان اینکه استان آذربایجان‌شرقی با دارا بودن امکانات سخت افزاری و زیرساختهای مناسب و بهره مندی از امکانات نرم‌افزاری و نیروهای متخصص توانسته است درسطح کشور جزو استانهای مطرح در زمینه ورزش باشد، ادامه داد: در حال حاضر در استان آذربایجان شرقی به تعداد ۱۲۹۰اماکن ورزشی متعدد وجود دارد که از این تعداد ۴۳۰ مورد متعلق به اداره کل ورزش و جوانان استان بوده و ۸۶۰ مورد مربوط به سایر دوایر دولتی و بخش خصوصی است.

مدیرکل ورزش و جوانان استان آذربایجان شرقی، با بیان اینکه سرانه فضای ورزشی استان ۶۲/. متر مربع بوده که نشانگر بستر مناسب برای رشد و ارتقاء جوانان و علاقمندان به ورزش در بُعد همگانی و قهرمانی در سطح استان  می باشد، گفت: از این۰/۶۲ متر مربع سرانه ورزشی متعلق به اداره کل ورزش و جوانان استان بوده و ۰/۲۳ مترمربع نیز مربوط به سایر دوایر و بخش خصوصی است.

وی با بیان اینکه پس از تکمیل پروژه های نیمه تمام فعلی سرانه اماکن ورزشی کل استان به ۰/۸۰ مترمربع خواهد رسید، ادامه داد: لازم به ذکر است برای رسیدن به سرانه ۱مترمربع در استان آذربایجان شرقی در پایان برنامه پنجم توسعه با همکاری سایر دستگاههای دولتی و بخش خصوصی نیاز به ساخت ۱،۴۱۵،۳۵۶ مترمربع فضای ورزشی داریم.

نظمی در ادامه با بیان اینکه تعداد ۲۴۲ ایستگاه سلامت در استان فعال می باشند، گفت: با توجه به این مساله بیش از ۱۱۸۰مورد همایش‌ های پیاده روی، کوهروی، دوچرخه سواری و سایر همایش های ورزش همگانی به صورت سالانه در استان برگزار شده که ۲۳ درصد مردم استان در این همایش ها حضور داشته اند.

وی ادامه داد: استان آذربایجان شرقی در بخش توسعه همگانی بر اساس ارزیابی وزارت ورزش و جوانان رتبه اول کشور را دارا  است.

مدیرکل ورزش و جوانان استان آذربایجان شرقی با بیان اینکه هیئت های ورزشی بعنوان رکن اساسی در روند توسعه ورزش پشتوانه مناسبی را در ورزش  ایجاد نموده اند گفت: با توجه به این مساله ۵۳ تیم ورزشی در رقابتهای لیگ های سراسری بویژه در رشته های تیمی فوتبال، فوتسال، والیبال، بسکتبال، کبدی، دوچرخه سواری، والیبال نشسته، بسکتبال با ویلچر و هندبال در بالاترین سطوح رقابتهای کشوری حضور داشته اند.

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر حضور تیمهای استان در رقابتهای لیگ های سراسری کشور، ورزشکاران استان با کسب تعداد ۲۱ عنوان در رقابتهای جهانی و آسیایی در ۹ ماهه سال ۹۵ در رشته هایی همانند، کشتی، وزنه برداری، دوچرخه سواری، دو و میدانی، شمشیر بازی، کبدی، شنا، تکواندو، کاراته، ووشو، تیر و‌ کمان، تیراندازی توانمندیهای خود را در سطوح بین المللی به معرض نمایش قرار داده‌اند.

نظمی، اضافه کرد: در حال حاضر ۶۳۸ باشگاه ورزشی که اکثرا توسط بخش خصوصی اداره می شوند در استان فعال هستند و همچنین ۸۲۰ هیئت ورزشی در سطح استان فعالیت میکنند.