گوسفند وحشی سهند، در معرض انقراض
گوسفند وحشی سهند، در معرض انقراض

معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌شرقی گفت: در محدوده حفاظت شده سهند ۳۵ گونه متعلق به ۱۶ خانواده از پستاندران وجود دارد که در این میان به خاطر سودجویی شکارچیان جمعیت روباه معمولی برای استفاده از پوست و دم این حیوان کاهش یافته است همچنین به دلیل شکار گوسفند وحشی توسط شکارچیان […]

معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌شرقی گفت: در محدوده حفاظت شده سهند ۳۵ گونه متعلق به ۱۶ خانواده از پستاندران وجود دارد که در این میان به خاطر سودجویی شکارچیان جمعیت روباه معمولی برای استفاده از پوست و دم این حیوان کاهش یافته است همچنین به دلیل شکار گوسفند وحشی توسط شکارچیان این گونه جانوری نیز با خطر انقراض روبروست.

قلم پرس به نقل از خبرگزاری ایسنا، میرمحسن حسینی قمی، منطقه حفاظت شده سهند را از زیستگاه‌های حیات‌وحش دیدنی و شگفت‌انگیز استان برشمرد و با اشاره به وضعیت زیستگاهی مناسب برای برخی از گونه‌های حیات وحش و آبزیان در منطقه سهند افزود: این منطقه اگرچه از نظر شرایط مناسب تفرجگاهی دارای اهمیت فراوانی است ولی اعتبار و ارزش منطقه سهند بیشتر به خاطر منابع آب فراوان و وسعت مراتع آن برای جانوران است.

وی گفت: سطح تمام منطقه کوهستان پوشیده از گیاه و چمن و گل است بر این اساس سهند را به دلیل انبوه گیاه و گل و مرتع، عروس کوهستان‌های ایران می‌گویند که دامنه‌های کوهستانی سهند و زیباترین دره‌های آبرفتی همراه با روستاها و باغ‌ها و کشتزارها با جلوه‌های شگفت انگیز پذیرای تعداد زیادی از گردشگران و کوهنوردان است.

معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌شرقی تصریح کرد: در منطقه شکار ممنوع سهند، ۲۶ گونه خزنده و چهارگونه دوزیست و هفت گونه ماهی وجود دارد که ماهی قزل‌آلای خال قرمز دارای اهمیت زیادی است.

حسینی قمی با اشاره به وجود انواع گونه‌های جانوری، عنوان کرد: گونه‌های شاخص جانوری منطقه سهند گوسفند وحشی زیرگونه ارمنی، خرس سیاه گوش، گربه پالاس، گربه وحشی، روباه و انواع پرندگان شکاری مثل عقاب طلایی و شاهین و انواع پرندگان مهاجر آبزی است.

وی در ادامه افزود: در مراتع سهند بیش از ۱۰۰۰ گونه گیاهی وجود دارد که انواع گون‌ها و گونه‌هایی از درمنه و گندمیان علوفه‌ای و گونه‌های مرغوب لگومینوز و نیز انواع درختان و درختچه‌های خشکی پسند از جمله بنه، ارس، بادام کوهی و زرشک وجود دارد.

معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌شرقی خاطرنشان کرد: منطقه شکار ممنوع سهند از سال ۱۳۷۹ به عنوان منطقه شکار ممنوع با هدف حفظ زیستگاه و گونه‌های مهم قوچ و میش ارمنی تحت مدیریت قرار گرفته است.

حسینی قمی یادآور شد: منطقه حفاظت شده سهند هر چند به دلیل وضعیت رودخانه‌های موجود که یک سطح آبرفتی در اطراف شهرهای منطقه بوجود آورده ولی انسان به عنوان یکی از گونه‌های جانوری با دستیابی به تکنولوژی و امکانات در محیط زیست اختلال وارد کرده و با شکار بی رویه باعث کاهش شدید جمعیت برخی گونه‌ها از جمله قوچ و میش شده است.

بر اساس این گزارش، منطقه شکار ممنوع سهند با وسعت ۶۲ هزار و ۸۸۴ هکتار در جنوب شهرستان تبریز و محدوده شهرستان‌های تبریز، اسکو، آذرشهر، مراغه و عجب شیر قرار گرفته و میانگین دمای سالانه منطقه ۱۲٫۲ درجه سانتیگراد و میانگین بارش سالانه ۲۰۱٫۷ میلیمتر است.