چهار خبرنگار ربوده شده در لیبی آزاد شدند
چهار خبرنگار ربوده شده در لیبی آزاد شدند

منابع لیبیایی اعلام کردند که چهار خبرنگار که برای رسانه های خارجی در لیبی فعالیت می کردند و افراد مسلح آن ها را در طرابلس ربوده بودند، پس از ساعاتی آزاد شدند. به گزارش قلم پرس به نقل از ایرنا، تارنمای «الوسط » امروز (چهارشنبه) نوشت، این چهار خبرنگار که برای خبرگزاریهای رویترز و فرانسه […]

منابع لیبیایی اعلام کردند که چهار خبرنگار که برای رسانه های خارجی در لیبی فعالیت می کردند و افراد مسلح آن ها را در طرابلس ربوده بودند، پس از ساعاتی آزاد شدند.

به گزارش قلم پرس به نقل از ایرنا، تارنمای «الوسط » امروز (چهارشنبه) نوشت، این چهار خبرنگار که برای خبرگزاریهای رویترز و فرانسه در لیبی فعالیت می کردند، پس از ۱۲ ساعت، آزاد شدند.
الوسط افزود: این چهار خبرنگار برای پوشش خبری عملیات نجات پناهجویان توسط نیروی دریایی لیبی با داشتن مجوز به پایگاه دریایی «ابوسته » در طرابلس رفته بودند که یک گروه مسلح حضور آن ها در این محل را غیر قانونی دانسته و آن ها را با خود بردند.
این تارنمای لیبیایی افزود، مقام های نظامی لیبیایی پس از اطلاع از وضعیت این خبرنگاران، آن ها را از دست افراد مسلح آزاد کردند.
«سازمان خبرنگاران بدون مرز» از بدرفتاری با خبرنگاران و مانع تراشی در مسیر انجام کار آن ها در لیبی همواره انتقاد کرده است.
«صهیب الخیاطی » مدیر دفتر سازمان خبرنگاران بدون مرز در شمال آفریقا چند هفته پیش در بیانیه ای در این خصوص گفت که در حالی که چند ماه به برگزاری انتخابات در لیبی باقی مانده، مقام های لیبیایی باید رفتار بهتری با خبرنگاران داشته باشند و به اصل آزادی مطبوعات احترام بگذارند .
وی افزود که لیبی از نظر آزادی مطبوعات، رتبه ۱۶۲ را در جهان در سال ۲۰۱۸ دارد.
لیبی از سال ۲۰۱۱ و پس از سرنگونی رژیم معمر قذافی با مشکل ناامنی مواجه است و تلاش ها برای ایجاد دولت و ارتشی قدرتمند و مرکزی همچنان بدون نتیجه مانده است.
اکنون دو دولت موازی در لیبی حکومت می کنند، نخست «دولت وفاق ملی» مستقر در طرابلس که ریاست آن را «فایز السراج» بر عهده دارد و جامعه بین الملل از آن حمایت می کند.
دولت دیگر مستقر در شرق این کشور (طبرق) و مورد حمایت مجلس نمایندگان که از ‘خلیفه حفتر» فرمانده ارتش لیبی حمایت می کند.
قرار است انتخابات ریاست جمهوری و مجلس لیبی ۱۹ آذر برگزار شود، اما هنوز برخی طرف ها در داخل و همچنین برخی کشورهای منطقه مانند ایتالیا شرایط را برای برگزاری انتخابات مناسب نمی دانند.