پوتین: مانعی برای عضویت ایران سازمان همکاری شانگهای وجود ندارد
پوتین: مانعی برای عضویت ایران سازمان همکاری شانگهای وجود ندارد

رئیس جمهوری روسیه اعلام کرد بر این باوریم که پس از حل و فصل برنامه هسته ای هیچ مانعی برای عضویت ایران سازمان همکاری شانگهای (SCO) وجود ندارد. به گزارش قلم پرس به نقل از پایگاه خبری شبکه العالم، ولادیمیرپوتین امروز در نشست اعضای شانگهای در تاشنکند پایختت ازبکستان، افزود: « ما بر این باوریم که پس […]

رئیس جمهوری روسیه اعلام کرد بر این باوریم که پس از حل و فصل برنامه هسته ای هیچ مانعی برای عضویت ایران سازمان همکاری شانگهای (SCO) وجود ندارد.

به گزارش قلم پرس به نقل از پایگاه خبری شبکه العالم، ولادیمیرپوتین امروز در نشست اعضای شانگهای در تاشنکند پایختت ازبکستان، افزود: « ما بر این باوریم که پس از حل و فصل برنامه هسته ای ایران و لغو تحریم های سازمان ملل متحد ، هیچ مانعی بر سر راه عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای وجود نداشته است.

سازمان همکاری شانگهای سازمانی میان‌دولتی است که برای همکاری‌های چندجانبه امنیتی، اقتصادی و فرهنگی تشکیل شده‌است.

این سازمان در سال ۲۰۰۱ توسط رهبران چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان پایه‌گذاری شد.

نقش اصلی و تعیین کننده را، در سازمان شانگهای، دو کشور چین و روسیه تشکیل می‌دهند.

سازمان همکاری شانگهای در حقیقت ترکیب جدید سازمان «شانگهای ۵» است که در سال ۱۹۹۶ تأسیس شده بود، ولی نام آن پس از عضویت ازبکستان به «سازمان همکاری شانگهای» تغییر داده شد.

علاوه بر اعضای اصلی، ابتدا مغولستان در سال ۲۰۰۴ و یک سال بعد ایران، پاکستان، هند و افغانستان در سال ۲۰۱۲ به عنوان عضو ناظر به سازمان ملحق شدند.