پشت پرده استعفای حریری از نخست وزیری لبنان
پشت پرده استعفای حریری از نخست وزیری لبنان

سعد حریری نخست وزیر لبنان امروز شنبه از سمت خود استعفاء کرد که در این خبر به بیان پشت پرده های استعفای حریری می پردازیم. به گزارش قلم پرس به نقل از العالمسعد حریری نخست وزیر لبنان امروز شنبه از سمت خود استعفاء کرد استعفای حریری دقیقا بلافاصله بعد از دو سفر  متوالی وی به […]

سعد حریری نخست وزیر لبنان امروز شنبه از سمت خود استعفاء کرد که در این خبر به بیان پشت پرده های استعفای حریری می پردازیم.

به گزارش قلم پرس به نقل از العالمسعد حریری نخست وزیر لبنان امروز شنبه از سمت خود استعفاء کرد استعفای حریری دقیقا بلافاصله بعد از دو سفر  متوالی وی به عربستان سعودی و دیدار با مسئولان این کشور اعلام شده است که در این اقدام شاهد دخالت مستقیم عربستان سعودی هستیم.

سعودی ها در روزهای گذشته تبلیغات گسترده‌ای را با هدف تحریک حریری علیه مقاومت به راه انداخته بودند و برخی منابع خبری اطلاع دادند که در دیدار های حریری با سعودی ها وی حتی در صورت عدم پذیرش طرح های فتنه انگیز سعودی ها تهدید ترور وی را مطرح کرده‌اند.

«امین حطیط» در گفتگو با شبکه العالم گفت که الحریری از سوی عربستان سعودی بسیار در معرض فشار قرار داشت و حتی به وی اجازه ندادند استعفای تشریفاتی و معمول را از کشورش تقدیم نماید.

نیروی بازنشسته ستاد ارتش لبنان تصریح کرد: استعفای الحریری سبب توقف برگزاری انتخابات می شود.

«نزیه منصور» نماینده سابق پارلمان لبنان در گفتگو با شبکه خبری العالم  تصریح کرد که الحریری در زمان نخست وزیری اش تصمیم داشت حاشیه فعالیتی محدود داشته باشد که این مساله ناخشنودی عربستان سعودی را به همراه داشت.

نماینده سابق پارلمان لبنان تاکید کرد که حزب الله عامل امنیت و ثبات لبنان است.

«قاسم قصیر» روزنامه نگار و نویسنده لبنانی در گفتگو با شبکه خبری العالم اظهار کرد که استعفای الحریری بدون تردید تصمیم سعودی است.

«قاسم قصیر» افزود که به نظر می رسد یک طرح سعودی برای منفجر ساختن اوضاع لبنان وجود دارد.

وزیر دادگستری لبنان هم در خصوص استعفای سعد حریری اظهار داشت: استعفای الحریری بسیار مشکوک است.

خبرنگار العالم در لبنان گزارش داد که الحریری چند روز پیش به نزدیکانش گفته بود که می خواهد به کارش در منصب نخست ویری ادامه دهد.

خبرنگار العالم در لبنان گفت که حزب الله تا زمان حاضر هیچ واکنشی به این مساله از دخود نشان نداده است.

یونس عوده خبرنگار لبنان گفت که این استعفا در چارچوب تلاش برای ایجاد بهانه جهت هدف قرار دادن مقاومت و لبنان صورت گرفته است.

یونس عوده گفت که استعفای الحریری نشان داد عربستان سعودی خواستار ثبات لبنان نیست.

عوده افزود که عربستان به الحریری اجازه بازگشت به لبنان را نمی دهد.

حسین شیخ الاسلام مشاور وزیر امور خارجه ایران در گفتگو با العالم گفت: استعفای الحریری ناشی از حکمت نیست؛ آمریکا و عربستان سعودی با بحران زنده اند، ثبات از طریق همکاری میان تمام طرف های لبنانی، تحقق خواهد یافت.

وی افزود:استعفای الحریری نویدبخش خیر برای لبنان نیست، آمریکا، الحریری را هدفی برای ایجاد دشمنی ضد محور مقاومت قرار داده است.