ورشکستگی ۱۷ صندوق بازنشستگی در کشور
ورشکستگی ۱۷ صندوق بازنشستگی در کشور

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: درحال حاضر ۱۸ صندوق بازنشستگی در کشور فعالیت می کنند که منهای صندوق تامین اجتماعی مابقی صندوق ها ورشکسته هستند. به گزارش قلم پرس به نقل از خبرگزاری خانه ملت، سلمان خدادادی در خصوص اظهارات رییس مجلس در بحث مشکلات تامین اجتماعی، گفت:‌ روال حاکم بر صندوق های بازنشستگی در جامعه ما برخلاف […]

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: درحال حاضر ۱۸ صندوق بازنشستگی در کشور فعالیت می کنند که منهای صندوق تامین اجتماعی مابقی صندوق ها ورشکسته هستند.

به گزارش قلم پرس به نقل از خبرگزاری خانه ملت، سلمان خدادادی در خصوص اظهارات رییس مجلس در بحث مشکلات تامین اجتماعی، گفت:‌ روال حاکم بر صندوق های بازنشستگی در جامعه ما برخلاف سایر کشورهای دیگر است، درحال حاضر ۱۸ صندوق بازنشستگی درکشور فعالیت می کنند؛ این درحالی است که درکشورهای دیگر حداکثر ۴ صندوق خدمات ارایه می کنند.

نماینده مردم ملکان در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه درکشور ما هر سازمانی بنا به تشخیص خود اقدام به تاسیس صندوق کرده است، افزود:‌ درتمامی کشورهای دنیا فعالیت صندوق ها نعمتی درحل مشکلات اقتصادی و سرمایه گذاری است، اما درکشور ما این رویه وجود ندارد؛ درحال حاضر منهای یک صندوق یعنی تامین اجتماعی مابقی صندوق های دیگر ورشکسته هستند.

وی با تاکید بر اینکه وضعیت صندوق های بازنشستگی درکشورمان یک سونامی است، تصریح کرد:‌ دوسال پیش بارها هشدار داده شد که بی توجهی به مشکلات صندوق های بازنشستگی کل کشور را درگیر می کند، درهمین خصوص اعتراضات و تجمعات نسبت به شرایط نامناسب صندوق ها مقابل نهادهای تصمیم گیر درکشور درطی دو سال گذشته آغاز شده است؛ بنابراین تذکرات رییس مجلس نسبت به وضعیت غیرقابل قبول صندوق ها از جمله تامین اجتماعی به جا است.

خدادادی با اشاره به اینکه ۳ مشکل اساسی آرامش کشور را تهدید می کند، گفت:‌ این مشکلات درحوزه صندوق ها، محیط زیست و مسائل مربوط به بخش آب است، نمی توان به سادگی از کنار این مشکلات عبور کرد؛ به طورحتم برای این حوزه ها نیز باید کمیته بحران در جامعه تشکیل شود، متاسفانه در راس صندوق های بازنشستگی مدیران ناکارآمد فعالیت می کنند.

این نماینده مردم درمجلس دهم، با بیان اینکه صندوق ها ۳ مرحله نوجوانی، جوانی و سالخوردگی دارند، افزود:‌ درمرحله نوجوانی و جوانی صندوق ها به غیر از هزینه های درمان هیچ هزینه ای ندارند، اما درمرحله پیری صندوق ها عمدتا با مشکلاتی روبه رو می شوند؛ بنابراین از همان دوره نوجوانی باید به فکر دوره پیری باشند.

وی با انتقاد از عدم سرمایه گذاری موثر صندوق ها برای مرحله پیری، تصریح کرد:‌ در همه دنیا صندوق های بازنشستگی خصوصی و حق الناس هستند، اما در این جامعه صندوق ها وسیله و بازیچه دولت ها هستند؛ هم اکنون صندوق تامین اجتماعی بیش از ۴ میلیون نفر مستمری بگیر و ۳۵ میلیون نفر را تحت پوشش قرار می دهد، اما این صندوق همیشه بازیچه دولت ها بوده است.

خدادادی با انتقاد از عدم پرداخت بدهی دولت به تامین اجتماعی، گفت:‌ متاسفانه همه دولت ها افراد گماشتگان خود را درمدیریت صندوق های بازنشستگی قرار می دهند، در دولت هشتم ونهم هشت مدیرعامل برای مدیریت صندوق تامین اجتماعی انتخاب شد؛ البته در دولت یازدهم مدیریت ها تا حدودی تثبیت شد، اما در کشورما دولت ها صندوق ها را به دلخواه خود اداره  می کنند.

این نماینده مردم درمجلس دهم، ادامه داد:‌ از عجایب روزگار است که رییس جمهور در دولت دوازدهم زمان معرفی وزیرتعاون رییس شرکت شستا را هم معرفی می کند، از این رو این مورد نشان از دخالت دولت ها درصندوق ها دارد؛ بنابراین تا دخالت دولت ها کاهش پیدا نکند، وضعیت صندوق ها تغییری نخواهد کرد.

وی با بیان اینکه مجلس سال گذشته دولت را درقانون برنامه ششم ملزم به پرداخت بدهی خود به تامین اجتماعی کرد، گفت:‌ بنا برآمار غیررسمی بدهی دولت به تامین اجتماعی نزدیک به ۱۳۰ هزار میلیارد تومان است، اما مسئولان دولتی زمان تصویب این قانون درمجلس با نارضایتی جلسات کمیسیون تلفیق را ترک کردند؛ ضمن اینکه درسال جاری ۲۰ هزار میلیارد تومان به بدهی دولت به تامین اجتماعی اضافه شد و مجلس دولت را موظف به پرداخت بدهی ها کرد.

خدادادی با اشاره به اینکه جلسات متعددی با حضور وزیر رفاه و مدیرعامل صندوق تامین اجتماعی برای حل مشکلات برگزار شده است، افزود:‌ امروزه ۹۰ درصد هزینه های کشور جاری است، درحال حاضر صندوق بازنشستگی کشوری بیش از یک میلیون و سیصد هزار نفر عضو دارد؛ بیش از ۹۰ درصد این افراد درزمان بازنشستگی ردیف حقوقی خود را تغییر می دهند؛ این درحالی است که در کشورهای دنیا افراد زمان بازنشستگی برای پاسخگویی به مشکلات خود با صندوق ها روبه رو هستند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، با بیان اینکه درحال حاضر ۱۰ درصد اعتبارات کشور عمرانی است، تصریح کرد:‌ اگر شرایط فعلی ادامه پیدا کند، همین میزان هم صرف هزینه های جاری می شود، بنابراین در زمانی که هیچ کارعمرانی انجام نمی شود؛ نمی توان توقع حل بیکاری و حاشیه نشینی را داشت؛ شرایط متاسفانه بحرانی است، البته مرکزپ‍ژوهش های مجلس هم به دنبال حل مشکل تامین اجتماعی است؛ اما طرح این نهاد هم به جایی نمی رسد، دولت قانون برنامه ششم را اجرایی نمی کند؛ دراین شرایط چطور می توان توقع اجرای طرح های مرکز پژوهش ها را داشت./