هشدار جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی به کشاورزان
هشدار جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی به کشاورزان
در پی پیش بینی های هواشناسی مبنی بر بارش شدید باران طی چهار روز آتی(10 تا 14 آبان) ضمن هشدار جدی به کشاورزان از احتمال بروز خسارت در صورت عدم برداشت باقی مانده محصولات باغی و صیفی جات خبر داد.

به گزارش قلم پرس،از تبریز، اداره کل هواشناسی آذربایجان شرقی با صدور هشدار کشاورزی سطح زرد از تداوم فعالیت سامانه و بارش باران و رعد و برق، احتمال خسارت به محصولات، سازه های موقت و ادوات کشاورزی(بویژه در نواحی مرتفع و سردسیر استان) از بعدازظهر چهارشنبه ۱۰ آبان ماه تا روز یکشنبه ۱۴ آبان  خبر داد.

در پی صدور این هشدار با توجه به پیش بینی های صورت گرفته، از بهره برداران و کشاورزان در سرتاسر استان درخواست شده است  هر چه سریعتر نسبت به برداشت باقیمانده محصولات باغی و صیفی جات و انتقال آنان به اماکن و انبارهای مطمئن اقدام کنند.

در هشدار روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی به کشاورزان توصیه شده است که نهاده‌های کشاورزی و محصولات برداشت ‌شده را سریعا به اماکن مسقف انتقال دهند، مسیر آب باغات و مزارع خود را زهکشی و پاک‌سازی کنند و فعلا از آبیاری، محلول‌پاشی و سم‌پاشی دست بکشند.

تسریع در کشت محصولات پاییزه، کنترل دما و رطوبت انبارها با توجه به افزایش رطوبت، بسته نگهداشتن دریچه‌های گلخانه‌ها در هنگام کاهش دما و بارش به منظور جلوگیری از خسارت بیماری‌های قارچی، جلوگیری از نفوذ روان‌ آب به داخل سالن‌های پرورشی، تنظیم دریچه‌های ورودی و خروجی آب استخرها با توجه به رخداد بارندگی، خودداری دامداران و عشایر از عبور در ارتفاعات، عدم توقف در حاشیه رودخانه‌‌ها و مسیل‌‌ها با توجه به وقوع بارش از دیگر اقداماتی است که کشاورزان، بهره برداران حوزه کشاورزی و عشایر استان باید به آن توجه ویژه داشته باشند.

انتهای پیام/