هشت فروند سوپرجامبو در فهرست خرید هواپیماهای ایران
هشت فروند سوپرجامبو در فهرست خرید هواپیماهای ایران

ایران در نخستین کنفرانس هواپیمایی بزرگ دوران پساتحریم فهرست خرید هواپیماهای مسافربری را به بیش از ۱۶۰ هواپیمای اروپایی شامل هشت فروند سوپرجامبو گسترش داد. قلم پرس به نقل از خبرگزاری ایسنا، عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی در این کنفرانس که با حضور ۳۰۰ ایرلاین، تامین کننده، شرکتهای لیزینگ و بانکداران در تهران برگزار […]

ایران در نخستین کنفرانس هواپیمایی بزرگ دوران پساتحریم فهرست خرید هواپیماهای مسافربری را به بیش از ۱۶۰ هواپیمای اروپایی شامل هشت فروند سوپرجامبو گسترش داد.

قلم پرس به نقل از خبرگزاری ایسنا، عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی در این کنفرانس که با حضور ۳۰۰ ایرلاین، تامین کننده، شرکتهای لیزینگ و بانکداران در تهران برگزار می‌شود، با بیان اینکه خروج ایران از انزوا، توازن طبیعی در منطقه را احیا می‌کند، سرمایه گذاران خارجی را به حضور در کشور فراخواند.

آخوندی وعده داد واسطه‌ها را که گفته می‌شود از کمک به ایران برای دور زدن تحریمها و خرید قطعات و هواپیما سود زیادی برده اند، حذف خواهد کرد.

قدرتهای جهانی هفته گذشته با اعلام اجرای توافق هسته ای، به تحریمهای اقتصادی علیه تهران پایان دادند. اجرای توافق میلیاردها دلار پول بلوکه شده ایران را آزاد کرده و درهای بازار کشور را به روی شرکتهای جهانی که تحت تحریمها اجازه تجارت با کشور را نداشتند گشود.

آخوندی در مصاحبه ای با رویترز اظهار کرد: ایران از رقابت احتمالی میان شرکتهای هواپیمایی داخلی و خارجی ترسی ندارد و به دلیل موقعیت جغرافیایی خود از مزایای رقابتی برخوردار است.

شمار هواپیماهای مسافربری که ایران احتمالا سفارش خواهد داد در نخستین روز کنفرانس افزایش یافت و یک مقام بلندپایه به حاضرین در این کنفرانس اعلام کرد ایران برای خرید ۱۲۷ فروند هواپیما از ایرباس قرارداد می‌بندد در حالیکه پیش از این شمار این هواپیماها ۱۱۴ فروند برآورد شده بود.

بر اساس گزارش رویترز، ۴۰ هواپیمای توربوپراپ ای تی آر اروپایی به فهرست خرید ایران افزوده شده اند.

اصغر فخریه کاشان، معاون وزیر راه و شهرسازی به رویترز گفت: ایران پیش از این برای خرید هشت فروند هواپیمای سوپرجامبو ای ۳۸۰ ایرباس توافق کرده بود که از سال ۲۰۱۹ به بعد تحویل داده خواهند شد.

همچنین ایران قصد دارد ۱۶ فروند ای ۳۵۰ که جدیدترین هواپیمای دوربرد اروپاست را خریداری کند.

یک مقام دیگر اظهار کرده است مذاکرات خرید هواپیما شامل ۴۵ فروند هواپیمای کوتاه برد ای ۳۲۰ و ۴۰ فروند هواپیمای پهن پیکر ای ۳۳۰ است.

اگر این قرارداد تایید شود، ارزش آن بر اساس قیمتهای این هواپیماها بیش از ۲۰ میلیارد دلار خواهد بود با اینهمه ایران مطمئن است که تخفیفهای خوبی دریافت خواهد کرد زیرا خریدش شامل مدلهای جدید و مدلهای قدیمی است که قیمت آنها جای چانه زنی دارد.

به دلیل انتظار طولانی برای هواپیماهای جدید ایران در نظر دارد چهار فروند هواپیمای دوربرد ای ۳۴۰ را از بازار هواپیمهای دست دوم خریداری کند و هواپیماهای مذکور بدون تاخیر وارد خدمات می‌شوند.

ایرباس اعلام کرده آماده است در چارچوب قوانین بین المللی با ایران مذاکره کند و حاضر به اظهارنظر بیشتر نشده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی به رویترز اظهار کرد: ایران آماده است حداقل ۱۰۰ فروند جت از بزرگترین هواپیماساز جهان خریداری کند.

در این بین شرکت آمریکایی بویینگ که همچنان مشمول محدودیتهای تجاری آمریکا باقی مانده و در کنفرانس تهران غایب بود، اعلام کرد سرگرم ارزیابی اقدام ضروری برای تجارت با ایران است.