نصرالله: عربستان از وضعیت بد منطقه برای علنی‌کردن روابط با اسرائیل سوء استفاده می‌کند
نصرالله: عربستان از وضعیت بد منطقه برای علنی‌کردن روابط با اسرائیل سوء استفاده می‌کند

دبیر کل حزب‌الله لبنان در مراسم بزرگداشت شهید «حاج اسماعیل احمد زهری» با بیان اینکه عربستان روابط پنهانی خود با اسرائیل را دارد علنی می‌کند، از همگان خواست در برابر این خطر بزرگ موضعگیری کنند و اهمیت نبرد حلب را به سقوط طرحهای منطقه‌ای دانست. به گزارش قلم پرس به نقل از خبرگزاری فارس، «سید حسن […]

دبیر کل حزب‌الله لبنان در مراسم بزرگداشت شهید «حاج اسماعیل احمد زهری» با بیان اینکه عربستان روابط پنهانی خود با اسرائیل را دارد علنی می‌کند، از همگان خواست در برابر این خطر بزرگ موضعگیری کنند و اهمیت نبرد حلب را به سقوط طرحهای منطقه‌ای دانست.

به گزارش قلم پرس به نقل از خبرگزاری فارس، «سید حسن نصرالله» دبیر کل حزب‌الله لبنان در مراسم بزرگداشت شهید «حاج اسماعیل احمد زهری» از فرماندهان مقاومت سخنان مهمی مطرح کرد و اعلام کرد که عربستان در حال علنی کردن روابط پنهان با اسرائیل است و اهمیت نبرد حلب را در ساقط کردن طرحها و رؤیاهای امپراتوری [برخیها مثل ترکیه] دانست.

دبیر کل حزب‌الله گفت: عربستان با اسرائیل ارتباط می‌گیرد و مجانی با آن روابطش را عادی‌سازی می‌کند و بعد از آن اسرائیل را به رسمیت میشناسد و هماهنگی می‌کند و برای آن فتوای فقهی آماده می‌کند [و می‌تراشد]..

او هشدار داد که آنچه در عادی‌سازی روابط عربستان با اسرائیل خطرناکتر از سایر مسائل است، گمراه کردن افکار عمومی از حیث فرهنگی و اندیشه‌ است که این عادی‌سازی را همراهی [و توجیه] میکند.

نصرالله تأکید کرد که جنایتی که در حق مردم یمن می‌شود، ناشی از فرهنگ و اندیشه سعودی و وهابی داعش و النصره هست، حتی اگر [جبهه النصره] اسمش را تغییر بدهد.

مشروح سخنرانی سید حسن نصرالله

حاج خلیل یکی از فرماندهان میدانی اصلی در جنگ ۳۳ روزه بود

دبیر کل حزب‌الله در ابتدای سخنان خود ابتدا در توصیف ویژگی‌های حاج اسماعیل زهری صحبت کرد و گفت که او در سال ۱۹۸۲ به مقاومت پیوست و از آن زمان در میادین نبرد حاضر بود.

نصرالله رزمندگان مقاومت را جوانانی دانست که از خانه، مدرسه و محل کار عادی خود به مقاومت پیوسته‌اند و حاج «ابو خلیل» را یکی از این جوانان دانست. او افزود که ابوخلیل عاشق امام حسین علیه‌السلام بود و راه ایشان را ادامه داد. او عاشق قرآن بود و به یتیمان توجه میکرد.

به گفته نصرالله، ابوخلیل یکی از فرماندهان اصلی میدانی حزب‌الله در جنگ ۳۳ روزه سال ۲۰۰۶ بود که افتخار کسب پیروزی در این جنگ را داشت تا اینکه بعدا یکی از مسئولان یگان‌های موشکی شد؛ یگانی که آمادگی بالایی نیاز داشت و در بازدارندگی دشمن اسرائیلی و حمایت از لبنان نقشی مهم داشت.

نصرالله یادآور شد که راه ابوخلیل راه مقاومت بود که آن را به ما سپرد. مقاومت جزئی از معادله سه‌گانه ملت، ارتش و مقاومت (در لبنان) است که باید از آن حمایت کنیم. امروز و هر روز که می‌گذرد، بیشتر روشن می‌شود که راه مقاومت درست و بلکه درست‌ترین راه است و گزینه در سطح ملی و منطقه‌ای و اسلامی است.

در بدترین وضعیت منطقه هستیم

نصرالله در ادامه وضعیت منطقه را یکی از بدترین دوره‌ها توصیف کرد و گفت: منطقه در یکی از بدترین دوره‌های خود به سر می‌برد.

سید حسن نصرالله گفت: ما در شرایط بد عربی در منطقه قرار داریم، اما آنچه که وضعیت کنونی را بدتر می‌کند مواضع عربستان سعودی است که روابط پشت پرده خود با اسرائیلی‌ها را به یک رابطه علنی تغییر داده است. سفر ترکی فیصل رئیس سابق سازمان اطلاعات عربستان به فلسطین اشغالی و دیدارش با مقامات اسرائیلی با موافقت دولت عربستان صورت می‌گیرد. در عربستان اگر از طریق توئیتر کسی اعتراضی بکند، ۱۰۰۰ ضربه شلاق برای وی در نظر گرفته می‌شود، پس چگونه ممکن است یک شخصیتی بدون هماهنگی با دولت این کشور خلاف سیاست های راهبردی آن اقدام کند.

عربستان از وضعیت بد منطقه برای علنی‌کردن روابط با اسرائیل سوء استفاده می‌کند/عادی‌سازی مجانی

دبیرکل حزب الله خطاب به آل سعود اعلام کرد: اوضاع عربی جالب نیست و شما که در بد شدن اوضاع همکاری داشته اید از فرصت پیش روی سوء استفاده می کنید تا همکاری با دشمن را به شکل علنی عنوان کنید. وقتی عربستان می خواهد با اسرائیل هماهنگی کند این به نفع اسرائیل است و آنچه که رخ داده است برای عرب ها یا فلسطینی ها نه از لحاظ امنیتی و نه از لحاظ سیاسی فایده ای ندارد و عادی سازی روابط عربستان با اسرائیل مجانی و بدون هیچ امتیازگیری دارد صورت می‌گیرد.

دبیرکل حزب الله گفت: اکنون عادی‌سازی روابط بین دو طرف صورت گرفت و عربستان امروز خود را در جهان عرب و اسلام به عنوان دولت اسلامی و دولت قرآن و دولت حرمین شریفین می خواند و فردا اسرائیل را به رسمیت می شناسد.

دبیر کل حزب‌الله گفت: این موضوع را مطرح کردم که بگویم همه باید موضعگیری کنند. این مسئله، موضوعی نیست که تعارف‌بردار باشد. در خصوص فلسطین و مقدسات و پذیرش اسرائیل و به‌رسمیت شناختن آن باشد، نباید تعارف کرد. علما و فقهاء و نخبگان در احزاب بدانند که این موضع از جانب هر کسی در هر کشورش عربستان، مصر، اردن، ایران، یمن و پاکستان باشد باید مردود اعلام شود. باید محکوم شود زیرا این مسئله به نفع دشمنی است که به ملت فلسطین و مقدسات تعرض و منطقه را تهدید می‌کند.

نصرالله ادامه داد: حتی اگر بدانیم که این حکام (سعودی) به حرف ما گوش نمی‌کنند، باید بیان کنیم که در نامه اعمالمان ثبت شود. آنها گزینه‌هایشان را تغییر نمی‌دهند و ما نیز همینطور. تمسک ما به گزینه مقاومت بیشتر میشود. حقیقت روشن است. در مسئله فلسطین حق وباطل کاملا روشن است . حقیقت مثل خورشید درخشان است. فلسطینی‌ها نیز گزینه‌شان روشن است.

نصرالله گفت: ما الان در مقابل یک تنزل واقعی در موضع رسمی عربی و تحولی منفی در رفتار عربستان سعودی هستیم. متاسفانه عربستان بر ادامه جنگ‌هایش در میادین مختلف اصرار دارد و هر دستی که به سویش دراز شده را رد می‌کند. دست گفت‌وگو در یمن را رد می‌کند و می‌گوید باید تسلیم شوی. در بحرین مذاکره را رد میکند و می‌گوید باید خودت را [از معادلات] حذف کنی. در سوریه شرط می‌گذارد و جنگ علیه ایران را ادامه می‌دهد. عربستان کجای معادله موجود در منطقه است؟ عربستان باب [رابطه و مذاکره] را فقط مقابل اسرائیل باز می‌کند.

سید حسن نصرالله با اشاره به جنگ عربستان علیه یمن و سوریه و جنایت های آن گفت: باید فرهنگ سعودی و وهابی، داعش، القاعده و جبهه النصره را به فرهنگ قتل و ذبح تغییر نام داد. کسانی که ذبح می‌کنند و مردم بی‌گناه را چه در آلمان، چه در فرانسه به قتل می‌رسانند یا در افغانستان، عراق، فلسطین و سوریه انفجار انتحاری انجام می‌دهند، وهابی هستند.

وزیر خارجه «دیوانه» عربستان… خودش را حاکم و قیم مردم سوریه کرده است

نصرالله با تاکید بر اینکه عربستان مخالف گفتگوهای ملی در یمن، بحرین و سوریه است، گفت: عربستان بر ادامه جنگ در این کشورها اصرار دارد.

وی همچنین به تحولات بحرین اشاره کرد و گفت: تابیعت شیخ عیسی قاسم را در بحرین لغو کردند و خواستار خروج وی از کشور شدند، اما معترضان بحرینی تاکنون مانع بازداشت آیت الله شیخ عیسی قاسم شدند.

دبیرکل حزب الله وزیر خارجه عربستان را «دیوانه» توصیف کرد و ادامه داد: وزیر خارجه عربستان آمده و به روسیه پیشنهاد می‌دهد که اگر از رئیس جمهور اسد صرف‌نظر کنید، من سهم خوبی از منطقه به شما می‌دهم.. چه حرف خنده‌داری. چه جوکی واقعا. واقعا چه مسخره‌بازی‌ای. چرا [این را می‌گویم؟]. مگر تو بر کل منطقه مسلط هستی و همه سهم‌ها دست توست که یک سهم به روسیه، یه سهم به آمریکا و یک سهم به فلانی و فلانی بدهی؟ تو دیوانه‌ای؟ مجنونی؟ تو در موقعیتی نیستی که سهم بدهی و معامله کنی. نه تو در این موقعیت هستی نه پادشاهت نه اربابانت [در عربستان].

نصرالله در ادامه گفت که وزیر خارجه عربستان «خود را قیّم و حاکم ملت سوریه می‌داند و از زبان مردم سخن می‌گوید. پیشنهادی که به روسیه درباره سوریه (عدم حمایت روسیه از بشار اسد) داده است، مسخره است. ما به عربستان می‌گوئیم که امکان ندارد در این جنگ پیروز شوید و شروط خود را تحمیل کنید…

آنچه در حلب سقوط کرد، رؤیاهای امپراتوری بود

نصرالله گفت: آنچه در حلب رخ داد خیلی مهم است و به معادلات منطقه‌ای مرتبط است. آنچه در حلب سقوط کرد، رؤیاهای امپراتوری بود… آیا [آقای عادل] الجبیر [وزیر خارجه سعودی] فکر می‌کند میتواند افکار عمومی را به بازی بگیرد.

تا فرصت مذاکره دارید، مذاکره کنید وگرنه طرح سعودی شکست میخورد

آنکه در کلیسا کشیش را سر می‌برد فرزند داعش است اما فرهنگش را از شما [حکام سعودی] گرفته. آنکه در نیس [فرانسه] حمله می‌کند و در الکراده [عراق] انسان‌ها را می‌کشد و کودک فلسطینی را [در حلب سوریه] ذبح می‌کند، فرهنگش وهابی است… عربستان اگر مذاکره را رد کند به آنها اعلام میکنم که طرح شما در منطقه شکست خواهد خورد. عربستان الان فرصت دارد تا جبران کند. یمن آماده مذاکره است. بحرینی، سوری و ایرانی و عراقی‌ها آماده مذاکره هستند. تکبر نشان ندهید و کینه چشمان شما را کور نکند. در حل مسائل منطقه شریک باشید.

نصرالله خطاب به عربستان افزود: اگر بر ادامه جنگ اصرار بورزید طرح شما آل سعود در منطقه شکست خواهد خورد و ننگش دامن شما را می‌گیرد. این چیزی است که باید جبران شود.