مرگ زنبورها در مراغه  قطب تولید عسل در آذربایجان شرقی
مرگ زنبورها در مراغه  قطب تولید عسل در آذربایجان شرقی

استفاده از سموم غیراستاندارد برای سمپاشی مزارع به کندوی زنبور عسل در مراغه خسارت وارد کرد و موجب مرگ زنبورها شده است. به گزارش قلم پرس،از مراغه، یکی از زنبورداران مراغه اظهار کرد: این تلفات به خاطر سمپاشی مزارع یونجه در مسیر مهاجرت از خوزستان به مراغه در شهرستان میاندوآب اتفاق افتاده است. سائلی افزود: استفاده […]استفاده از سموم غیراستاندارد برای سمپاشی مزارع به کندوی زنبور عسل در مراغه خسارت وارد کرد و موجب مرگ زنبورها شده است.

به گزارش قلم پرس،از مراغه، یکی از زنبورداران مراغه اظهار کرد: این تلفات به خاطر سمپاشی مزارع یونجه در مسیر مهاجرت از خوزستان به مراغه در شهرستان میاندوآب اتفاق افتاده است.

سائلی افزود: استفاده از سم غیراستاندارد و ارزان قیمت در سمپاشی مزارع یونجه در میاندوآب موجب شده ۲۰۰ زنبوردار روستای کردده دچار خسارت سنگین شده‌اند.

وی گفت: علاوه از زنبورداران مراغه، کسانی که در مسیر مهاجرت در زنبورستان‌های این شهرستان برای گرده افشانی توقف داشته زنبورهایشان تلف شده است.

عضوهیات مدیره تعاونی زنبورداران مراغه نیز گفت: نزدیک به ۶۰ درصد زنبورداران در مسیر مهاجرت از خوزستان برای گرده افشانی به مدت یک ماه در شهرستان میاندوآب توقف می‌کنند.

محمد باخور افزود: به خاطر سمپاشی مزارع یونجه در این شهرستان بیشتر زنبورها دچار خسارت سنگین شده‌اند که در طول سال‌های گذشته بی‌سابقه است.

وی گفت: بر اثر این بیماری زنبورها جلوی دریچه ریزش دارند، قدرت پرواز ندارند و به شدت وحشی شده و نیش می‌زنند.

این زنبوردار مراغه‌ای افزود: تنها را مقابله با این نوع تلفات در مواقع سمپاشی جابه‌جایی کندوها از محل است.

وی گفت: تاکنون میزان خسارت وارده به کندوهای شهرستان برآورد نشده است.

دامپزشک مراغه‌ای نیز در این باره گفت: تلف شدن زنبورها بر اثر سمپاشی مزارع داروی خاصی ندارد و لازم باغداران و کشاورزان از این نوع سم‌های برای شره کشی استفاده نکنند.

دکتر همدانی افزود: باغداران موقع سمپاشی حتما با زنبورداران، باغ‌ها و زنبورستان‌های مجاور هماهنگی کنند تا آنها دچار خسارت نشوند.

شهرستان مراغه با داشتن ۲۷۰ هزار کلنی کندوی بومی و مدرن قطب تولید عسل در آذربایجان شرقی است و سال گذشته ۳ هزار و ۳۰۰ تن عسل از کندو‌های این شهرستان برداشت شده است.

زنبورداری در مراغه برای بیش از ۲ هزار نفر در این شهرستان شغل مستقیم ایجاد کرده است.

انتهای پیام/