لاریجانی: آذربایجان شرقی موتوری محرک و قوی برای کل کشور است /ضرورت حساسیت لازم در واگذاری‌ کارخانه‌ها
لاریجانی: آذربایجان شرقی موتوری محرک و قوی برای کل کشور است /ضرورت حساسیت لازم در واگذاری‌ کارخانه‌ها

رئیس مجلس گفت: با توجه به افزایش قیمت ارز، کارخانه به سرمایه در گردش نیاز دارند، اما لازم است برای حل مشکلات آنها بانک ها را تقویت کنیم. به گزارش قلم پرس، علی لاریجانی در دیدار با آیت الله محمد آل هاشم نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی اظهار داشت: سلوک و تعامل شما […]

رئیس مجلس گفت: با توجه به افزایش قیمت ارز، کارخانه به سرمایه در گردش نیاز دارند، اما لازم است برای حل مشکلات آنها بانک ها را تقویت کنیم.

به گزارش قلم پرس، علی لاریجانی در دیدار با آیت الله محمد آل هاشم نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی اظهار داشت: سلوک و تعامل شما با قشرهای مختلف ایجاد آرامش کرده و این مشی بسیار ارزنده ای است، این موضوع باعث شده تا مشکلات دیده و با نگاه طبیبانه برطرف شوند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بین اینکه آذربایجان شرقی نقش مهمی در انقلاب اسلامی و نجات مشروطیت در ایران داشته و از این جهت نام این استان به عنوان جلودار در تاریخ ایران نمایان بوده است، تصریح کرد: توجه به مسائل انقلابی، اقتضای آذربایجان است و این موضوع امر غریبی نیست، این استان موتوری محرک و قوی برای کل کشور است.

وی با اشاره به اینکه استان آذربایجان شرقی نمایندگان خوبی در مجلس شورای اسلامی دارد که همگی کمک می کنند که مشکلات این استان برطرف شود، ادامه داد: چابک نبودن دولت و مشکلات اقتصادی موجود باعث شده تا بخش زیادی از بودجه کشور صرف مسائل جاری شود و بودجه عمرانی سهم کمی از لایحه داشته باشد، در لایحه بودجه سال ۹۸ علی رغم تلاش های صورت گرفته نتوانسته ایم بیش از ۶۰ هزار میلیارد تومان در اختیار بخش عمرانی قرار دهیم که این نقص بزرگی محسوب و مستمراً به آن اضافه می شود. هر چند که با تلاش های صورت گرفته از جذب نیروی جدید توسط دولت جلوگیری شده، اما زمانی که کارمندان عائله دولت شده اند، باید برای آنها کار جدیدی تدبیر کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه با توجه به افزایش قیمت ارز، کارخانه به سرمایه در گردش نیاز دارند، اما لازم است برای حل مشکلات آنها بانک ها را تقویت کنیم و این موضوع در میان اولویت ها قرار گرفته است، عنوان کرد: برای برطرف کردن وضعیت کارخانه ها، قوانینی وجود دارد و اگر واحد تولیدی دچار مشکل شود، می توان مدیر جدیدی برای آن مشخص کنیم تا اداره آن مسئول داشته باشد.

 وی ادامه داد: در سطح استان در زمینه کارخانه ها با حساسیت و مراقبت برخورد شود تا مشکلی به وجود نیاید. در سطح ملی نیز تلاش می کنیم تا اعتبار بیشتری به این بخش تخصیص یابد.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه مرزهای مشترک استان آذربایجان شرقی با کشورهای همسایه، زمینه واردات و صادرات را فراهم می کند، باید اختیاراتی داده شود تا از این ظرفیت در سطح ملی نیز استفاده کنیم، گفت: حوزه کشاورزی بخش مهمی از کار استان آذربایجان شرقی را تشکیل می دهد، در حوزه طرح های آبخیزداری، آبیاری تحت فشار و سیستم های گلخانه ای با موافقت رهبر معظم انقلاب، مبالغی را از صندوق توسعه ملی برداشت کرده ایم تا در زمینه کشاورزی از اینگونه سیستم ها استفاده شود. به دلیل شرایط آب و هوایی متفاوت استان استفاده از سیستم های گلخانه ای بسیار مهم است.

رئیس قوه مقننه کشورمان تصریح کرد: اراضی زیادی وجود دارد که ممکن است در این فصل استفاده نشود، اما با اجرای سیستم های گلخانه ای می توان چهار فصل از آنها استفاده کرد.

وی در پایان با تاکید بر اینکه حتما باید بخش های کشور را در بودجه متعادل کنیم تا توسعه متعادل شکل بگیرد و لازم است حمایت هایی را از بخش فرهنگی و علمی داشته باشیم، خاطرنشان کرد: هماهنگی موجود در میان مسئولان استان آذربایجان شرقی بسیار خوشحال کننده است.