فصل نوینی در روابط تهران – پکن آغاز شده است
فصل نوینی در روابط تهران – پکن آغاز شده است

رییس جمهوری، روابط ایران و چین را راهبردی خواند و تاکید کرد: در جریان مذاکرات، در حوزه هایی شامل “سیاسی”، ” همکاری اجرایی”، “انسانی و فرهنگی”، “قضایی، امنیتی – دفاعی” و ” منطقه ای و بین المللی” گفت و گو و توافقات گسترده ای حاصل شده است. حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی پس […]

رییس جمهوری، روابط ایران و چین را راهبردی خواند و تاکید کرد: در جریان مذاکرات، در حوزه هایی شامل “سیاسی”، ” همکاری اجرایی”، “انسانی و فرهنگی”، “قضایی، امنیتی – دفاعی” و ” منطقه ای و بین المللی” گفت و گو و توافقات گسترده ای حاصل شده است.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی پس از امضای ۱۷ سند همکاری میان تهران – پکن ، در نشستی مطبوعاتی با همتای چینی خود اظهارداشت: دو کشور درباره سند جامع همکاریهای ۲۵ ساله تهران – پکن گفت و گو و تبادل نظر کرده اند.
رییس جمهوری مناسبات ایران و چین را به لحاظ تاریخی و نزدیکی افکار و اندیشه‌های دو طرف نسبت به مسایل جهانی و منافع و همکاری‌های مشترک ، حائز اهمیت برشمرد و تصریح کرد: با سفر رییس جمهوری چین به تهران و توافقات حاصله، فصل نوینی در روابط تهران – پکن آغاز شده است.
دکتر روحانی گفت: در جریان مذاکرات و گفتگوهای امروز که در مقطع تاریخی مناسب پساتحریم و پسابرجام انجام شد، همه مسایل دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی مورد بحث و تبال نظر قرار گرفت.
رییس‌ جمهوری با اشاره به اینکه درحوزه روابط راهبردی دو کشور و تنظیم سند جامع ۲۵ ساله همکاری‌های ایران و چین و افزایش رقم مبادلات تجاری دو کشور طی ۱۰ سال به سقف ۶۰۰ میلیارد دلار ، گفتگوهای خوبی میان مسئولان دوطرف انجام شد، خاطر نشان کرد: مسایل مالی و بانکی و اعتبارات مورد نیاز، سرمایه‌گذاری سرمایه‌گذاران دو کشور در پروژه‌های مختلف، مباحث مربوط به قراردادهای بلندمدت درانرژی، راه‌آهن، صنعت، معدن، گردشگری، شهرک‌های فناوری و سایر زمینه‌های همکاری در جلسات و دیدارهای مقامات عالی‌رتبه دو کشور مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت.علاوه بر مسایل اقتصادی در زمینه مسایل علمی، فناوری‌های نوین، فرهنگی و امنیتی و دفاعی نیز گفتگو شد.
دکتر روحانی گفت: ایجاد ثبات و امنیت در منطقه خاورمیانه و رایزنی برای کمک به کشورهایی که گرفتار تروریسم هستند و نیز کمک‌های اطلاعاتی که باید در زمینه مبارزه با تروریسم داشته‌ باشیم، از جمله موضوعات مورد گفتگوی هیأت‌های عالی‌رتبه دو کشور و روسای جمهور ایران و چین بود.
رییس‌ جمهوری افزود: یکجانبه‌گرایی، آینده جهان و منطقه و تهدیداتی که در آینده میان‌مدت باید مدنظر قرار گیرد و همچنین اهداف بلندمدت ایران و چین در منطقه نیز در گفتگوهای امروز مورد بررسی قرار گرفت.
دکتر روحانی سفر رییس‌ جمهوری چین به جمهوری اسلامی ایران را یک رویداد مهم تاریخی توصیف کرد و اظهار داشت: مطمئناً از امروز فصل نوینی در روابط ایران و چین آغاز خواهد شد.