شاخص‌های محرومیت مردم را آزار می‌دهد/ انتقاد از توزیع منابع بر اساس مولفه جمعیت و تمرکزگرایی
شاخص‌های محرومیت مردم را آزار می‌دهد/ انتقاد از توزیع منابع بر اساس مولفه جمعیت و تمرکزگرایی
نماینده مردم کلیبر، خداآفرین و هوراند در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه محرومیت، بیکاری و فقر موضوعاتی هستند که باید نسبت به آنها حساس بود، گفت: شاخص‌های محرومیت مردم منطقه را آزار می‌دهد.

به گزارش قلم پرس، همایش توسعه و فرصت‌های سرمایه‌گذاری شهرستان های کلیبر، خداآفرین و هوراند بعد از ظهر امروز (پنجشنبه ۷ اردیبهشت ماه) با حضور محمدباقر قالیباف ، رئیس مجلس شورای اسلامی در حال برگزاری است.

ابتدا حسین حاتمی با اشاره به اینکه این همایش فرصتی برای بیان دغدغه‌ها، ایجاد هم‌افزایی و درک واقعی از ظرفیت‌های شهرستان‌های کلیبر، خداآفرین و هوراند است، گفت: تلاش برای محرومیت‌زدایی و ایجاد رفاه برای مردم رسالت امروز همه مسئولان است. این ادبیات بر گرفته از اسلام ناب، کلام امیرالمومنین (ع) و همچنین سخنان امام راحل و رهبر معظم انقلاب مورد توجه قرار گرفته است.

نماینده مردم کلیبر، خداآفرین و هوراند در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه محرومیت، بیکاری و فقر موضوعاتی هستند که باید نسبت به آنها حساس بود، اظهار کرد: بر این اساس محرومان، روستاییان و عشایری که در مدارس کانکسی، کپری و کلنگی درس می خواهند، نشان می دهد سینه سپرکرده‌های این عرصه در ادای وظایفشان کوتاهی کرده‌اند یا توجه جدی نداشته‌اند. کارگزار نظام اسلامی صرفاً یک کاربر نیست که تعهدش را در میان بوروکراسی خودساخته سیستمی گم کند.

وی ادامه داد: به عنوان کسی که مسئولت برگردن دارد عنوان می کنم اگر پیرزنی ظرف آبش التماس شیر آب یا چشمه‌های خشک داشته باشد یا بیماری بخاطر جاده های نامناسب یا کمبود درمانگاه جان خودش را از دست بدهد، من از اتصال خودم به کارگزار در تراز نظام اسلامی در محضر وجدانم شرم می کنم و به خداوند پناه می برم.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با اشاره به بخش هایی از فیلم سینمایی (چ)، افزود: پاوه در معرض سقوط است و زن و بچه های مردم به مقری پناه برده اند. شهید اصغر وصالی به نیروهایش می‌گوید یادتان باشد دشمن اگر از شما عبور کند به ناموس شهر دست پیدا می کند. مرگ بر جنازه پاسدار و رزمنده‌ای که تیر در تنفگ داشته باشد و دشمن از او عبور کند که بیانگر تلاش و ایستادگی تا آخرین قطره خون است.

حاتمی در این راستا، گفت: اگر کودک کار، جوان بیکار، جاده نامناسب و غیره می بینم به خودم می گویم دشمنی به نام فقر، محرومیت، بیکاری و غیره از ما عبور کرده است. بنابراین باید یادآور شد چنین دغدغه‌هایی موجب شده امروز همه افراد فعال اقتصادی در این محل گرد هم آیند.

نماینده مردم کلیبر، خداآفرین و هوراند در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: مردان بلند اراده، خیّر، کارآمد، کارآفرین و مدیران جهادی پرورش یافته در مکتب شهیدان باکری و سلیمانی در میدان باشند و شاخص های محرومیت ما را آزار دهد در حالی که تیر در تفنگ داریم. در واقع منابع طبیعی، معدنی، دامی، تبدیلی، نیروی جوان و جویای کار از جمله این ظرفیت ها هستند.

وی با اشاره به مشکلات حوزه انتخابیه اش، ادامه داد: سه شهرستان کلیبر، خداآفرین و هوراند بیشترین راه های خاکی و غیرآسفالت را در کشور دارند؛ محرومیت محصول اقدامات مدیران و تصمیم گیران است؛ ما اساسا محروم نبودیم بلکه ما را محروم کردند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم افزود: در واقع وقتی منابع کشور را بر اساس فاکتورهای جمعیت توزیع می کنند و تمرکزگرایی صورت می گیرد، طبیعا روستاهای کلیبر، خداآفرین و هوراند از جاده و غیره بی بهره می مانند. جاده های فرعی درجه دو به پایین داریم و هفتاد درصد جاده های استان آسفالت است اما این مولفه در سه شهرستان بالعکس است؛ هر چند در دولت سیزدهم اقداماتی شده است.

حاتمی با اشاره به اینکه کلیبر، خداآفرین و هوراند در سال جاری احتمالا با تنش آبی مواجه خواهند شد، گفت: بر این اساس درخواست می شود این موضوع از سوی قرارگاه امام حسن مجتبی (ع) و آبفا مورد توجه قرار بگیرد.

نماینده مردم کلیبر، خداآفرین و هوراند در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه شهرستان هوراند بدون برکه است لذا مردم این منطقه خواستار احداث سد هستند، اظهار کرد: در این میان هفت روستا در مخزن احداث یکی از سدها غرق شدند و زمینه به آنها تعلق نگرفت لذا باید این موضوع پیگیری شود.

وی با بیان اینکه سه شهرستان کلیبر، خداآفرین و هوراند بیشترین مدارس کانکسی در کشور را دارند، ادامه داد: بر این اساس از فعالان اقتصادی و خیرین درخواست می شود کمک حال آموزش و پرورش باشند و تلاش کنند حداقل مدارس یک کلاسه احداث کنند تا مدارس کانکسی برچیده شود.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با اشاره به جاذبه های گردشگری کلیبر، خداآفرین و هوراند، افزود: طرح هفته‌های گردشگری ارسباران مدنظر بوده و کلیات این طرح بررسی شده است زیرا این مهم یکی از ظرفیت‌های اصلی درآمدزایی است. هرچند باید زیرساخت‌ها در حوزه گردشگری و تسهیل‌گری برای سرمایه‌گذاری صورت بگیرد.

حاتمی با اشاره به اینکه ایجاد مرکز ویژه گردشگری بانوان، حمایت از اشتغال بانوان، توانمندسازی زنان سرپرست خانوار، تخصیص اعتبارات برای مشاغل خانگی و غیره دارای اهمیت است، گفت: اگر ظرفیت ها به خوبی برای سرمایه‌گذاران معرفی شود، حتماً به شکوفایی دست خواهیم یافت.

نماینده مردم کلیبر، خداآفرین و هوراند در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: متاسفانه چندی پیش در شهرستان‌ها سیل جاری شد که خسارت‌های زیادی را رقم زد. بر این اساس در بازدید نیکزاد، نایب رییس مجلس از منطقه موضوعاتی مصوب شد که درخواست می شود برای تحقق آنها از سوی رییس قوه مقننه پیگیری صورت بگیرد.

این همایش با حضور بیش از دویست فعال اقتصادی برگزار شد که در این میان نمایندگانی از سرمایه گذاران و کارآفرینان اعم از امیرضاکلانتری مدیر کارخانه صنعتی هورانه پلاستیک، محمد صادقیانی جانشین مدیرعامل مجموعه صنعتی شرکت سازه سیم پوش، احمد نصیرزاده رییس هیات مدیره شرکت نیکان پارس و مجید کیانی مدیر عامل منطقه آزاد ارس به بیان ظرفیت ها، دغدغه ها و نیازهای فعالان این حوزه پرداختند، همچنین در این مراسم عابدین خرم استاندار آذربایجان شرقی به تشریح اقدامات صورت گرفته برای حمایت از سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی پرداخت./

پایان پیام