سخنان مهم نصرالله دربارۀ ایران، نبرد حلب و عیسی قاسم
سخنان مهم نصرالله دربارۀ ایران، نبرد حلب و عیسی قاسم

دبیرکل حزب‎الله لبنان در مراسم چهلمین روز شهادت فرمانده ارشد حزب الله گفت: «سید ذوالفقار» مسئول آزادی اسرا از زندان‎های اسرائیلی پس از جنگ ۳۳ روزه و برخی پرونده‎های مقاومت در عراق و سوریه بود. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، دبیرکل حزب الله لبنان عصر امروز(جمعه) در مراسم بزرگداشت چهلمین روز شهادت مصطفی بدرالدین […]

دبیرکل حزب‎الله لبنان در مراسم چهلمین روز شهادت فرمانده ارشد حزب الله گفت: «سید ذوالفقار» مسئول آزادی اسرا از زندان‎های اسرائیلی پس از جنگ ۳۳ روزه و برخی پرونده‎های مقاومت در عراق و سوریه بود.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، دبیرکل حزب الله لبنان عصر امروز(جمعه) در مراسم بزرگداشت چهلمین روز شهادت مصطفی بدرالدین از فرماندهان ارشد حزب الله ملقب به «سید ذوالفقار» سخنرانی کرده است.

سید حسن نصرالله در ابتدای سخنرانی خود شهادت سید مصطفی بدرالدین را به خانواده و نزدیکان وی تهنیت و تسلیت گفت.

وی همچنین ایام ماه رمضان را به مسلمانان تبریک گفت و توصیه کرد، کسانی که لیالی این ماه مبارک را از دست دادند از بقیه ایام آن استفاده کنند.

نصرالله افزود: سید ذوالفقار فرمانده شجاع، باهوش، با ثبات رای و نترس بود و حزب الله بدون شک با شهادت بدرالدین فرمانده بزرگی از فرماندهان مقاومت را از دست داده‎ است.

دبیر کل حزب الله در ادامه به نقش شهید در موضوع آزادی اسرای مقاومت از زندان‌های رژیم صهیونیستی اشاره کرد و گفت که شهید بدرالدین به این موضوع توجه خاصی داشت و تلاش‌های زیادی برای آزاد کردن این اسرا از زندان‌های اسرائیل کرد.

سید حسن نصرالله افزود: سید ذوالفقار در پرونده اسرا پس از جنگ ۳۳ روزه در تابستان ۲۰۰۶ نقش اساسی ایفا کرد و رئیس تیم مذاکرات برای آزادی اسرا از زندان های اسرائیلی بود. وی افزود: دبیرکل حزب الله مسئول تعدادی از پرونده های جهادی در عراق و سوریه بود.

دبیرکل حزب الله با تاکید بر اهتمام شهید بدرالدین به تحولات منطقه تصریح کرد: اوضاع در عراق بسیار سخت شده بود و برادران عراقی ما درخواست نیرو و فرمانده می کردند. این درخواست به محض اینکه به گوش شهید مصطفی بدرالدین رسید، درخواست فورا پاسخ داده شد و تعداد مطلوب عراق راهی بغداد شدند. این اقدامی است که هر کسی نمی تواند آن را انجام دهد.

وی گفت: اگر ایرانی ها و سپاه پاسداران به این درخواست برادران عراقی پاسخ نمی داند و عراقی ها به ندای مرجعیت دینی خود گوش فرا نمی دادند، امروز داعش سر از بغداد در می‎آورد.

دبیرکل حزب الله افزود: با وجود همه مشکلات دیدیم که عراقی‌ها توانستند داعش را بیرون کنند و به وحدت ملی برسند. مردم عراق از این طرق توانستند بر خلاف خواست برخی شبکه‌های ماهواره‌ای که از داعش دفاع می‌کردند و به دنبال تفرقه‌افکنی بودند، داعش را شکست دهند.  عراقی‌هایی که امروز در فلوجه و موصل با داعش می‌جنگند، نه تنها از شهر‌های خود بلکه از کل منطقه در برابر تروریسم دفاع می‌کنند.

دبیرکل حزب الله در ادامه تاکید کرد که شهید بدر الدین از همان ابتدا نسبت به میزان تهدید‌های و خطر‌های پیش‌رو در سوریه واقف بود، وی از معدود کسانی بود که معتقد به وجود فرصتی برای گذشتن از این آزمایش وامتحان بودند.

سید حسن نصرالله خاطرنشان کرد: هنگامی که درگیری‌ها در قلب شهرهایی چون دمشق، حلب، حمص و دیگر شهرهای بزرگ سوریه وجود داشت، کمتر کسی بر این باور بود که ما بتوانیم با چالش‌های موجود در سوریه رودررو شویم، اما شهید بدرالدین از جمله این افراد بود و تجربه‌های او درک و فهم وی از حوادث سوریه را اثبات کرد.

وی گفت: سوری‌ها و همپیمانان آن در سخت‌ترین شرایط جنگ مبارزه کردند و امروز شرایط تحولات میدانی سوریه بهتر است. پرونده حلب یکی دیگر از پرونده ها بوده است. چند ماه گذشته یکی از تصمیمات بین المللی و منطقه ای «ترکیه-عربستان» این بود که تعداد بیشتری از عناصر مسلح تروریستی را به شمال حلب اعزام کنند، زیرا قرار بود سناریوی جدیدی را پیاده کنند اما همه سناریوها و توطئه های آن ساقط شد.

نصرالله افزود: بر اساس طرح سعودی ترکیه‎ای، هزاران نفر از تروریست ها از کشورهای مختلف از طریق مرزهای ترکیه با هدف سقوط بقیه مناطق حلب، وارد شمال این استان شدند. ما در مرحله جدیدی از سناریوهای جنگ علیه سوریه قرار داریم و جنگ برای دفاع از حلب در واقع جنگ برای دفاع از بقیه مناطق سوریه و دفاع از دمشق، لبنان، عراق و اردن است.

سید حسن نصرالله به تعداد تلفات نیروهای حزب الله در حلب اشاره کرد و گفت: از ابتدای ماه جاری میلادی (ژوئن) تاکنون ۲۶ نفر از نیروهای حزب الله شهید، یک نفر مفقود و یک نفر دیگر نیز اسیر شدند.

دبیرکل حزب الله تاکید کرد: شواهد و اسنادی داریم که بیش از ۶۱۷ تروریست از جمله ده‎ها سرکرده و فرمانده گروه‌های تروریستی از ابتدای ژوئن در حلب کشته شدند.

نصرالله گفت: ما در سوریه در سکوت مبارزه می کنیم و هر روز تعداد کشته های داعش و اسرا را اعلام نمی کنیم. میزان تلفات عناصر تروریستی در سوریه نشان می دهد که با هدف خود در رسیدن به پیروزی بسیار فاصله دارند.

وی با بیان اینکه یک جنگ حقیقی و استراتژیکی بزرگ در حلب وجود دارد، گفت: شرایط ایجاب می‌کند که در حلب حضور گسترده داشته باشیم، نه اینکه ضعیف باشیم و تسلیم اخبار کاذب و دروغین شویم.

نصرالله ضمن تقدیر و تشکر از جمهوری اسلامی ایران و مقام معظم رهبری و دولت ایران به دلیل حمایت از حزب الله اعلام کرد که منابع مالی حزب‌الله مانند موشک‌های آن از ایران تامین می‌شود و این موضوع به کسی دیگری مربوط نمی شود.

وی با اشاره به محدودیت‌های اخیر مالی علیه حزب الله گفته است که این محدودیت‌ها تاثیری روی حزب‌الله ندارد زیرا منابع مالی آن نه از بانک‌ها بلکه توسط ایران تامین می‌شود.

سید حسن نصرالله در ادامه سخنرانی خود به تحولات بحرین و موضوع سلب تابعیت آیت الله شیخ عیسی قاسم رهبر شیعیان بحرین اشاره کرد و گفت: آنچه که مقامات بحرینی علیه شیخ عیسی قاسم انجام دادند، اقدامی خطرناک است.

وی افزود: همه اعتراضاتی که مردم بحرین مسالمت آمیز به دور از خشونت بر مبنای قوانین انسانی و اخلاقی و بین المللی است، این در حالی است که آل خلیفه به حذف تعداد زیادی از علما و مراجع دینی اقدام و تلاش می کند درخواست مخالفان برای مذاکره و گفتگو را رد کند.

نصرالله تاکید کرد که ممنوعیت گفتگو میان بحرینی ها و ندادن حق و حقوق بحرینی ها از تصمیمات آل سعود است، از همین روی می بینیم که مردم عربستان هیچ گونه مشارکت سیاسی در کشورشان ندارند؛ چرا که اگر گفتگوی ملی در بحرین اجرا شود و نتیجه دهد، باید در عربستان هم اجرایی شود.

دبیرکل حزب الله لبنان خطاب به آل خلیفه گفت: شما مزدوران حقیری هستید که برای دستگاه های اطلاعاتی انگلیس فعالیت می کنید.

وی تصریح کرد: اگر کسی مستحق دریافت جایزه صلح نوبل باشد، آیت الله شیخ عیسی قاسم است که تلاش‌های زیادی برای تحقق صلح در کشورش انجام داده است.

نصرالله گفت: عربستان سعودی می‌خواهد که لبنانی‌ها، بحرینی‌ها و شهروندان در برابر آن تسلیم شوند ولی ما هرگز در برابر این کشور تسلیم نخواهیم شد.

دبیرکل حزب الله اعلام کرد که در سایه سکوت کشورهای عربی و دخالت مستقیم عربستان در بحرین همیشه از مردم بحرین می‌خواستند که تسلیم شود و همانند این موضوع را امروز در گفت‌وگوهای کویت می‌بینیم که از یمنی‌های می‌خواهند تسلیم شوند.

سید حسن نصرالله تاکید کرد که ستم، سرکوب، حبس و خشونت باعث شد که جوانان بحرین اعتراض و قیام کنند، ولی کسی که اوضاع بحرین را کنترل کرده است، شیخ عیسی قاسم و امثال وی بودند.