دوره جدید پس از برجام،دوره تلاش و کار برای جبران فرصتهای از دست رفته
دوره جدید پس از برجام،دوره تلاش و کار برای جبران فرصتهای از دست رفته

حمید بعیدی نژاد رییس تیم کارشناسی مذاکره کننده ایران در صفحه اینستاگرام خود نوشت: دوره جدید پس از برجام، نه دوره نشستن و انتظار برای رو آوردن رویکردهای جدید بلکه دوره تلاش و کار برای جبران فرصتهای از دست رفته برای کشورمان میباشد.   نشریات و رسانه های جهانی طی روزهای اخیر با تحلیل ها و […]

حمید بعیدی نژاد رییس تیم کارشناسی مذاکره کننده ایران در صفحه اینستاگرام خود نوشت: دوره جدید پس از برجام، نه دوره نشستن و انتظار برای رو آوردن رویکردهای جدید بلکه دوره تلاش و کار برای جبران فرصتهای از دست رفته برای کشورمان میباشد.

 

نشریات و رسانه های جهانی طی روزهای اخیر با تحلیل ها و انتشار گزارشات متعددی اعلام کرده اند که دستاوردهای اجرای برجام تنها در ده روز پس از اجرایی شدن این تفاهم هسته ای بسیار بیش از انتظار بوده است. دسترسی فوری ایران به منابع مسدود شده بانکی خود، باز شدن شعبات بانکهای ایرانی در خارج از کشور از جمله بانک ملی و بانک پرشیا در لندن، اعلام لغو تحریم سوئیفت در همان روز اول اجرایی شدن برجام، و آغاز تبادلات معمول اقتصادی ایران در بسیاری از عرصه های مالی و اقتصادی از جمله ی این نتایج بوده است. در این میان خارج شدن بانک سپه از فشار تحریم یک خبر بزرگ خوش دیگر برای جامعه اقتصادی ایران بود.
اما در این میان سفر رئیس جمهور چین به ایران پس از چهارده سال و سفر رئیس جمهور اسلامی ایران به ایتالیا و پاریس پس از شانزده سال نوید برقراری روابط جدیدی میان ایران با کشورها و بلوک بندیهای اقتصادی و سیاسی بزرگ جهان را میدهد. توافق ایران و چین برای گسترش حجم روابط خود به ششصد میلیارد دلار و عقد قراردادهای اقتصادی با ایتالیا به میزان هفده میلیارد دلار و چشم انداز روابط گسترده با فرانسه از جمله خرید بیش از یکصد هواپیما نوی مدرن از شرکت هواپیمایی ایرباس خیلی سریع پتانسیل های وسیع اقتصادی ایران را به جهانیان عرضه کرد.

دوره جدید پس از برجام، نه دوره نشستن و انتظار برای رو آوردن رویکردهای جدید بلکه دوره تلاش و کار برای جبران فرصتهای از دست رفته برای کشورمان میباشد. برگرداندن حسن اعتماد به روابطی پایدار و دارای منافع متقابل با دیگر کشورهای بزرگ جهان نیاز به کار مضاعف دارد. و ما امیدواریم با استفاده هر چه بهتر از این شرایط نوین بتوانیم زمینه های شکوفایی اقتصادی کشور عزیزمان را فراهم کنیم.