توزیع ۱۶۰۰ میلیارد تومان اسکناس نو درتعطیلات نوروز
توزیع ۱۶۰۰ میلیارد تومان اسکناس نو درتعطیلات نوروز

مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی:از ۲۱اسفند برای تامین نیاز مردم ، ۷۰۰ میلیاردتومان درتهران و ۹۰۰ میلیاردتومان اسکناس نو در شهرستان ها ودر شعب منتخب بانک های ملی، صادرات ، سپه، انصار، پست بانک و بانک اقتصاد نوین توزیع میشود. به گزارش قلم پرس به نقل از خبرگزاری صداوسیما، ناصر حکیمی با حضور در برنامه […]

مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی:از ۲۱اسفند برای تامین نیاز مردم ، ۷۰۰ میلیاردتومان درتهران و ۹۰۰ میلیاردتومان اسکناس نو در شهرستان ها ودر شعب منتخب بانک های ملی، صادرات ، سپه، انصار، پست بانک و بانک اقتصاد نوین توزیع میشود.

به گزارش قلم پرس به نقل از خبرگزاری صداوسیما، ناصر حکیمی با حضور در برنامه «تیتر امشب» شبکه خبر افرود: با توجه به بررسی های انجام شده میزان کاربری اسکناس امسال حدود ۵۰ درصد کاهش یافت اما با این حال برای تامین نیاز مردم اسکناس های نو در ایام نوروز توزیع می شود.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا توزیع اسکناس های نو همه ارقام را در بر می گیرد گفت: همکاران ما در حوزه نشر اسکناس با توجه به تقاضایی که در سال های گذشته وجود داشته است برآورد می کنند که کدام نوع اسکناس بیشتر مورد نیاز است.
حکیمی در پاسخ به این پرسش که حجم مبادلات روزانه در سامانه شتاب چقدر است گفت: اکنون روزی حدود ۹۰ میلیون تراکنش در شبکه شاپرک و حدود ۷۰ میلیون تراکنش در شبکه شتاب داریم.
وی با بیان اینکه در مجموع بیش از ۱۶۰ میلیون تراکنش در روز داریم افزود: پیش بینی می کنیم در ایام پایانی سال این رقم به ۲۰۰ میلیون تراکنش در روز برسد.
مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی گفت: اکنون ۹۹و نیم تا ۹۹و هشت دهم درصد میزان تراکنش ها، موفق است و این رقم در مقایسه با سالهای گذشته بهتر شده است.
حکیمی با بیان اینکه نسبت تراکنش های ناموفق در مقایسه با سالهای گذشته بسیار کاهش یافته است، افزود: تمهیداتی اندیشیده شده است که امسال بهترین کیفیت شبکه را شاهد باشیم.
وی اضافه کرد: ارتقای کل زیر ساخت های بانکی برای پردازش تراکنش ها از جمله اقدامات در جهت موفق شدن تراکنش هاست.
حکیمی گفت: در طول یک تا دو سال گذشته فرایندهای بسیاری در بانک ها اصلاح شده و زمان توقف سامانه ها به حداقل ممکن رسیده است.
وی ادامه داد: ضریب کیفی ما در داخل شبکه ۹۷ و نیم درصد است و موفقیت ۹۹ و نیم درصدی تراکنش ها فراتر از آن چیزی است که برای سامانه تعریف شده است.
مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی گفت: حدود چهار سال است که کارتخوان ها به بانک ها ربطی ندارند و توسط شرکت های خدمات پرداخت راهبری می شوند.
حکیمی افزود: با توجه به تجربه پارسال، سقف برداشت پول از خودپردازها را برای برخی بانک های که درخواست داده بودند به طور موقت از حدود ۲۰ اسفند تا ۱۵ فروردین از ۲۰۰ هزار تومان به ۵۰۰ هزار تومان افزایش داده ایم.
وی اضافه کرد: این موضوع برای بانک ها اجباری نیست و برخی بانک ها می توانند این کار را نکنند اما بیشتر بانک ها خودشان تمایل به انجام این کار دارند.
حکیمی درباره تامین سکه آخر سال هم گفت: بانک مرکزی در دو سال گذشته مداخله مستقیمی در بازار سکه نداشته است اما اگر سازوکار خود تنظیمی بازارکار نکند بانک مرکزی براساس روال گذشته از طریق بانک کارگشایی حراج سکه را برگزار خواهد کرد تا بازار سکه با حباب ناخواسته مواجه نشود.
مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی گفت: یکی از سامانه هایی که رونمایی شده سامانه متمرکز مدیریت وجه نقد در سراسر کشور بود که سیستم متمرکزی است و میزان تقاضا را بررسی می کند و با توجه به داده های این سامانه می توان توزیع وجه نقد را در خودپردازها در سراسر کشور مدیریت کرد.
حکیمی درباره شعب کشیک بانک ها در ایام تعطیلات نوروز هم گفت: در بخش بانکداری الکترونیک به هیچ عنوان در هیچ ساعات شبانه روز و در هیچ ایامی تعطیلی در خدمات بانکداری الکترونیک نداریم و همه این سیستم ها با کشیک ۲۴ ساعات خدمات ارائه می کند.
وی ادامه داد: اما درخدمات حضوری شعب بانک ها مطابق روال سال های گذشته هر یک از بانک ها شعب کشیک را برای خدمات حضوری در تعطیلات عید درنظر می گیرند و در این زمینه اطلاع رسانی خواهند کرد.
مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: از دو سال پیش موضوع یکپارچه سازی درگاه های پرداخت های اینترنتی را انجام داده ایم و اکنون همه این درگاه ها در زیردامنه شاپرک قراردارند.
حکیمی افزود: چک پول های ۲۰۰ هزار تومانی چاپ شده و در خزانه موجود است اما در جامعه توزیع نشده است زیرا این پول ها برای ذخایر احتیاطی است نه ذخایر عادی.
وی افزود: در صورتی که در شبکه پرداخت بحران رخ دهد برای جلوگیری از اختلال در پرداخت مردم وکسب و کارها ذخایر احتیاطی وارد بازار می شود.
مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی گفت: ذخایر احتیاطی باید قابلیت این را داشته باشند که در مدت کوتاهی رقم های بالایی را پوشش دهند به همین علت قاعدتاً به اندازه انتشار اسکناس باید ذخایر احتیاطی داشته باشیم تا بتوان نیاز مردم را درمواقع ضروری در مدت کوتاه تامین کرد.
حکیمی افزود: اکنون سیاست و نیازی برای وارد بازار شدن ایران چک های ۲۰۰ هزار تومانی به بازار وجود ندارد و این موضوع فقط برای ذخایر احتیاطی است.
وی درباره چک های الکترونیکی هم گفت: زیرساخت های فنی و امضای دیجیتال برای این منظور آماده شده است اما با مجلس شورای اسلامی درحال همکاری هستیم تا جنبه های حقوقی و قانونی مربوط به این چک ها هم مانند چک های عادی در نظرگرفته شود.
حکیمی افزود: یکی از خدمات دیگری که در غالب پرداخت همراه رونمایی شد پرداخت های نزدیک از طریق تلفن همراه و مجازی سازی کارت ها بر روی گوشی تلفن همراه است.
وی ادامه داد: در این روش می توان کارت های بانکی را برروی تلفن های همراه هوشمند شبیه سازی کرد و با نزدیک کردن تلفن همراه به دستگاه کارتخوان، مبلغ مورد نظر را پرداخت کرد.