تمدن ۱۱ هزار ساله ایران بیش از ۸۰۰ هزار اثر تاریخی دارد
تمدن ۱۱ هزار ساله ایران بیش از ۸۰۰ هزار اثر تاریخی دارد

 معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: سابقه تاریخی تمدن ۱۱هزار ساله ایران حدود ۸۰۰ هزار تا یک میلیون اثر تاریخی را در سطح کشوربه یادگار گذاشته است . به گزارش قلم پرس به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، مسعود […]

 معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: سابقه تاریخی تمدن ۱۱هزار ساله ایران حدود ۸۰۰ هزار تا یک میلیون اثر تاریخی را در سطح کشوربه یادگار گذاشته است .

به گزارش قلم پرس به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، مسعود سلطانی فر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری امروز چهارشنبه ۴ فروردین ماه در سفر به استان آذربایجان شرقی، اظهار کرد: در۸۵ سال گذشته که زمان وضع اولین قانون حفظ و حراست ازعتیقه جات و بناهای تاریخی در ایران بوده تاکنون توانسته ایم فقط حدود ۳۲هزار مورد از این مکان ها را شناسایی و ثبت ملی کنیم.

وی افزود: مرمت، بازسازی و نگهداری این مکان های تاریخی هزینه بالایی دارد که اگر همگرایی دستگاه های اداری و نهادهای دیگر نباشد نمی توان از عهده این مسئولیت سنگین برآمد.

سلطانی فر با اشاره به اینکه تلاش سازمان منطقه آزاد ارس در رونق گردشگری قابل تقدیر است، اضافه کرد: سازمان منطقه آزاد ارس برای مرمت و نگهداری از ابنیه های تاریخی پیش قدم است و خوشبختانه اکنون شاهد بازسازی بسیاری از مکان های تاریخی جلفا و منطقه آزاد ارس هستیم.

وی بیان داشت: اکنون احساس مسئولیت در حوزه مرمت، بازسازی و بهره برداری از بناهای تاریخی یک فضیلت و ارزش برای دستگاه های اداری تلقی می شود که برای ما در سازمان میراث فرهنگی پراهمیت و ارزشمند است.

وی با بیان اینکه به تازگی کلیپی از اقدامات انجام شده در حوزه مرمت ابنیه تاریخی در استان های مختلف کشور در هیات دولت به نمایش درآمد و تحسین رئیس جمهور و اعضای کابینه را به همراه داشت، گفت: از سفر به منطقه آزاد ارس هم کلیپ و گزارشی تهیه و به هیات دولت ارائه خواهد کرد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اظهار کرد: منطقه آزاد ارس از حیث ممتاز بودن در حوزه گردشگری تاریخی و فرهنگی، گردشگری طبیعی، گردشگری سلامت و گردشگری مذهبی و دینی برای سازمان میراث فرهنگی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

وی همچنین در حاشیه بازدید از کلیسای چوپان و سنت استپانوس جلفا، گفت :اظهار رضایتمندی گردشگران نوروزی منطقه آزاد ارس برای خادمان ستاد هماهنگی خدمات سفر و ستاد تسهیلات نوروزی ارس ارزشمند است .

سلطانی فر اظهار کرد: در بازدید از چند سایت گردشگرپذیر جلفا شاهد استقبال گسترده مهمانان نوروزی بودیم و بیشتر به خاطر اقدامات انجام گرفته توسط سازمان منطقه آزاد ارس اظهار رضایت می کردند که برای ما بسیار ارزشمند است.

وی افزود: این رضایتمندی در سایه تدبیر و انجام برخی مرمت ها و بازسازی ها در سایت های گردشگرپذیر تاریخی بوده است.

معاون رئیس جمهور با تاکید بر تلاش همه دستگاه های اجرایی برای حرکت در مسیر جلب رضایتمندی بیشتر گردشگران، افزود: باید توجه داشته باشیم که با ارائه سرویس های بیشتر و خدمات موردنظر گردشگران، موجبات رضایتمندی بیش از گذشته آنان را فراهم کنیم.

وی اضافه کرد: خوشبختانه با تلاش خوب سازمان منطقه آزاد ارس و همکاری سازمان میراث فرهنگی، اتفاقات خوبی در یکی دو سال گذشته در ارس رخ داده که اگر همین روند ادامه داشته باشد گردشگری منطقه آزاد ارس متحول خواهد شد.

کلیسای چوپان یا نمازخانه چوپان که در زبان محلی به ‘ناخیرچی’ هم مشهور است در پنج کیلومتری غرب جلفا، مرکز منطقه آزاد ارس در کرانه های رود مرزی ارس و در میان کوه های رسوبی سرخ رنگی قرار گرفته است.

کلیسای ‘سنت استپانوس’ نیز که دومین کلیسای مهم ارامنه ایران پس از قره کلیسا به شمار می رود و دارای اهمیت بین المللی است در ۲۶ کیلومتری غرب جلفا در محلی به نام ‘دره شام’ واقع است.

معاون رئیس جمهور همچنین از پایانه مرزی جلفا هم بازدید کرد.

سلطانی فر در این بازدید از واحدهای مختلف پایانه مرزی جلفا دیدن کرد و در جریان چگونگی خدمت رسانی به گردشگران نوروزی علاقه مند به سفر به جمهوری خودمختار نخجوان و اتباع دیگر کشورها قرار گرفت.

در این بازدید، مدیران پایانه مرزی جلفا و مرزبانی این شهرستان توضیحات لازم در خصوص ارائه تسهیلات به گردشگران و اتباع خارجی برای تردد از این پایانه مرزی را ارائه کردند.

پایانه مرزی جلفا و پل احداثی بر روی رودخانه مرزی ارس تنها بستر ارتباط جمهوری اسلامی ایران با جمهوری خودمختار نخجوان است.

سلطانی فر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ظهر  چهارشنبه وارد منطقه آزاد ارس شد و تا کنون از کلیساهای ثبت جهانی شده سنت استپانوس و چوپان و نیز پایانه مرزی جلفا بازدید کرده است.

وی در ادامه سفر دو روزه خود از برخی سایت های گردشگرپذیر دیگر جلفا مانند مجموعه کردشت و کاروانسرای خواجه نظر نیز دیدار خواهد داشت.

در این سفر همچنین از سند ثبت ملی یک آئین نوروزی ویژه منطقه آزاد ارس که به تازگی در فهرست آثار ناملموس کشورمان قرار گرفته نیز رونمایی شود.