تحویل ۱۰۰ هزار واحد مسکن نهضت ملی از مهر ماه
تحویل ۱۰۰ هزار واحد مسکن نهضت ملی از مهر ماه

رئیس بنیاد مسکن گفت: ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن در استان‌های هرمزگان، اصفهان و آذربایجان شرقی، اردبیل، کرمانشاه و… سرعت قابل قبولی دارد، این واحدها نیز نیمه دوم امسال عرضه می‌شود.

به گزارش قلم پرس _ روزنامه ایران نوشت: مهم‌ترین وظیفه بنیاد مسکن طبق اساسنامه این سازمان، ساخت، نوسازی و بهسازی مسکن روستایی است، اما در طرح‌های انبوه‌سازی مسکن، ساخت تعدادی از واحدها به بنیاد مسکن واگذار می‌شود. در برنامه مسکن مهر، ساخت مسکن مهر در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت برعهده بنیاد مسکن بود. در برنامه نهضت ملی مسکن نیز، از مجموع ساخت یک میلیون واحد مسکن در سال، ساخت ۱۰۰ هزار واحد به بنیاد مسکن واگذار شده است. در کنار این برنامه، مسئولیت اصلی بنیاد مسکن ساخت و بهسازی ۲۰۰ هزار واحد مسکن روستایی در سال است. اکبر نیکزاد، رئیس بنیاد مسکن در گفت‌وگو با «ایران» جزئیات برنامه ساخت نهضت ملی مسکن و مسکن روستایی در بنیاد مسکن را تشریح کرد.

مهم‌ترین عملیات ساخت‌وساز کشور، در حال حاضر برنامه نهضت ملی مسکن است، بنیاد مسکن در این برنامه چه مسئولیتی دارد؟

دولت ساخت ۱۰۰هزار واحد از مجموع یک میلیون واحد مسکن نهضت ملی را به بنیاد مسکن واگذار کرده است. ساخت مسکن در قالب این برنامه در بنیاد آغاز شده است و تقریباً در حال حاضر برنامه ساخت ۱۰۰ هزار واحد مسکن در بیشتر شهرها در دست اجرا است. این واحدها از نیمه دوم امسال، هر ماه در برخی شهرها افتتاح می‌شود. در نهضت ملی مسکن، برنامه ساخت در تمام شهرها اجرا می‌شود، در حالی که در مسکن مهر مسئولیت بنیاد ساخت مسکن در شهرهای کوچک و زیر ۱۰۰هزار نفر جمعیت بود. البته بیشترین وظیفه ما تأمین مسکن محرومان است، اما براساس طرح نهضت ملی مسکن به ما دستور داده شد در مسکن شهری بیشتر فعالیت داشته باشیم و بنیاد مسکن زمین مورد نیاز ساخت ۱۰۰هزار واحد را تأمین می‌کند.

در کدام شهرها واحدهای نهضت ملی مسکن سرعت ساخت بیشتری دارد؟

برخی پروژه‌های مسکن نهضت ملی در استان قم به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی واگذار شده است که با شروع نیمه دوم امسال تکمیل و به متقاضیان تحویل می‌شود. همچنین در استان‌های هرمزگان، اصفهان و آذربایجان شرقی، اردبیل، کرمانشاه و… ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن سرعت قابل قبولی دارد که این واحدها نیز نیمه دوم امسال عرضه می‌شود. ما به سازندگان اعلام کرده‌ایم که سرعت ساخت در برنامه نهضت ملی مسکن اهمیت بالایی دارد و با توجه به افزایش قیمت و هزینه‌های ساخت، واحدهای نهضت ملی مسکن اگر با سرعت بیشتری ساخته شود هزینه ساخت نیز براساس برآوردهای اولیه خواهد بود و اضافه هزینه در ساخت مسکن نخواهیم داشت. قیمت زمین برای ساخت واحدهای مسکونی نهضت ملی مسکن رایگان است و سازمان نظام مهندسی بابت خدمات خود در ساخت این واحدها تا ۵۰ درصد تخفیف ارائه می‌دهد. همچنین در راستای کاهش هزینه ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن، پروانه ساخت واحدها از تخفیف ۳۰ تا ۵۰ درصدی از سوی شهرداری‌ها برخوردار می‌شود.

اشاره کردید که ساخت مسکن محرومان را نیز در برنامه دارید، چه تعداد مسکن محرومان ساخته می‌شود؟

امسال علاوه بر ساخت ۱۰۰ هزار واحد نهضت ملی مسکن، ساخت ۲۰ هزار واحد مسکونی برای محرومان با مشارکت بنیاد مستضعفان و ۴۰ هزار واحد مسکونی با کمک کمیته امداد امام خمینی(ره) را در دست اجرا داریم. سرعت ساخت این واحدها هم بالا است و امیدواریم تا آخر سال به دهک‌های هدف واگذار شود.

نوسازی و ساخت مسکن روستایی در چه وضعیتی است؟ ساخت و بهسازی ۲۰۰ هزار واحد مسکن روستایی در سال بر اساس برنامه پیش می‌رود؟

مهم‌ترین موضوع در ساخت و نوسازی مسکن روستایی، افزایش تسهیلات آن به ۲۰۰ میلیون تومان است که رئیس جمهور برای اجرا ابلاغ کرده است. بانک مرکزی اردیبهشت‌ماه وام ۲۰۰ میلیون تومانی مسکن روستایی را به بانک‌های عامل ابلاغ کرده، اما آغاز پرداخت منوط به صدور ضمانتنامه مابه‌التفاوت نرخ سود از سوی سازمان برنامه و بودجه است. نرخ سود این تسهیلات مانند نرخ سود تسهیلات بانکی ۱۸ درصد است، اما دولت مابه‌التفاوت ۱۳ درصد سود را به صورت یارانه می‌پردازد و در واقع روستاییان فقط ۵ درصد سود را برای این تسهیلات پرداخت می‌کنند.

پرداخت وام شروع شده است؟

خیر. با اینکه بانک مرکزی پرداخت وام را ابلاغ کرده است اما سازمان برنامه و بودجه هنوز تأییدیه پرداخت یارانه سود تسهیلات را به بانک مرکزی ابلاغ نکرده است. در واقع وام ۲۰۰ میلیون تومانی مسکن روستایی معطل ابلاغیه سازمان برنامه و بودجه است. این تأخیر مشکلاتی برای ساخت و بهسازی مسکن روستایی ایجاد کرده است. برخی روستاییان ساخت خانه را به امید دریافت تسهیلات شروع کرده‌اند اما با تأخیر در پرداخت وام، ساخت مسکن روستایی متوقف شده و برخی واحدها نیمه‌کاره مانده است.

ساخت و بهسازی مسکن روستایی نقش زیادی در امنیت روستاییان و امنیت ملی دارد. برای مثال در حال حاضر زلزله‌هایی با درجه‌ بیش از ۵ ریشتر در روستاهای ما مرگ‌ومیر ندارد، در حالی که زلزله افغانستان تعداد کشته بالایی داشت. در روستاهای کشورما به خاطر نوسازی، مرگ‌ومیر ناشی از حوادث طبیعی کاهش یافته است. بنابراین درخواست ما این است که مراحل قانونی پرداخت تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی مسکن روستایی هر چه سریع‌تر انجام شود تا ساخت ۲۰۰ هزار واحد روستایی طبق برنامه پیش برود. بر اساس ابلاغیه دولت، پرداخت وام ۲۰۰ میلیون تومانی مسکن روستایی باید از اوایل تیرماه شروع شود و ما در انتظار تأیید سازمان برنامه و بودجه برای پرداخت وام هستیم. تخصیص این تسهیلات باعث افزایش سرعت اجرای طرح نوسازی و بهسازی مسکن روستایی خواهد شد.

چند درصد واحدهای روستایی نوسازی و مقاوم‌سازی شده است؟

تاکنون ۵۰ درصد واحدهای روستایی مقاوم‌سازی و نوسازی شده است. ما حدود ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار واحد روستایی داریم که تاکنون ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار واحد مقاوم‌سازی شده و حدود همین تعداد مسکن در انتظار نوسازی است. تا سال ۱۳۸۴ فقط ۷ درصد از واحدهای مسکونی موجود در روستاها در برابر مخاطرات طبیعی مقاوم بود، ولی با اجرای برنامه نوسازی و بهسازی مسکن روستایی اکنون نیمی از واحدهای مسکن روستایی در برابر سوانح مختلف مقاوم هستند.

از سال گذشته تاکنون چه تعداد پروانه ساخت مسکن روستایی صادر شده است؟

از سال گذشته تا خرداد امسال برای ۱۵۰ هزار واحد مسکن روستایی پروانه ساختمانی صادر شده است. ما در ۴۰ هزار نقطه کشور ۴۰ هزار پایگاه امن روستایی داریم و مخصوصاً در نقاط مرزی، امنیت کشور به خاطر پایداری روستاها است. سالانه باید ۲۰۰ هزار واحد مسکن روستایی ساخته یا نوسازی شود. ما باید در روز حدود ۵۵۰ متقاضی مسکن روستایی را برای تسهیلات به بانک معرفی کنیم تا ساخت براساس برنامه پیش برود، اما در حال حاضر به خاطر تأخیر در پراخت تسهیلات، ساخت مسکن روستایی متوقف شده است.

همچنین در ۱۴ نقطه کشور، در ۸ نقطه نوسازی منازل زلزله‌زده و در ۶ نقطه نوسازی منازل روستایی سیل‌زده را در دست اجرا داریم. به این واحدها وام بلاعوض تعلق می‌گیرد، اما پرداخت این وام نیز تأخیر دارد و تقریباً نصف واحدها در انتظار تسهیلات است. ساخت و نوسازی ۲۰۰ هزار واحد مسکونی روستایی در برنامه‌های کلان اقتصادی و ساخت‌و‌ساز گنجانده شده است و اجرای این برنامه به همکاری تمام دستگاه‌های مسئول نیاز دارد. دولت بر نوسازی مسکن روستایی تأکید دارد به همین دلیل افزایش تسهیلات را در آبان‌ماه سال گذشته تصویب کرد.

 

انتهای پیام/