تاکید بر تسریع در راه‌اندازی موزه مطبوعات/ انجمن صنفی روزنامه‌نگاران به عنوان متولی می‌تواند موزه را هدایت کند
تاکید بر تسریع در راه‌اندازی موزه مطبوعات/ انجمن صنفی روزنامه‌نگاران به عنوان متولی می‌تواند موزه را هدایت کند

معاون عمرانی استاندار آذربایجان‌شرقی با تاکید بر تسریع در راه‌اندازی موزه مطبوعات، گفت: برای در این راستای نیز انجمن صنفی روزنامه‌نگاران به عنوان بخش خصوصی می‌تواند این موزه را هدایت کند. به گزارش قلم پرس به نقل از خبرگزاری فارس ، محمدصادق پورمهدی  در نشستی با هیأت مدیره انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان در خصوص بحث […]

معاون عمرانی استاندار آذربایجان‌شرقی با تاکید بر تسریع در راه‌اندازی موزه مطبوعات، گفت: برای در این راستای نیز انجمن صنفی روزنامه‌نگاران به عنوان بخش خصوصی می‌تواند این موزه را هدایت کند.

به گزارش قلم پرس به نقل از خبرگزاری فارس ، محمدصادق پورمهدی  در نشستی با هیأت مدیره انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان در خصوص بحث راه‌اندازی موزه مطبوعات با تاکید بر تسریع در راه‌اندازی موزه مطبوعات در خانه حریری اظهار داشت: در راستای راه‌اندازی موزه مطبوعات همه نواقص باید رفع شده و مشکلات پیگیری و مدیریت شود.

وی با اشاره به تاریخچه صنعت چاپ و مطبوعات در تبریز، افزود: همیشه گفته‌ایم محل چاپ اولین روزنامه و آغاز به کار اولین چاپخانه در تبریز بوده و وقتی تاریخ چاپخانه‌های تبریز را مطالعه می‌کنیم افسوس می‌خوریم که تبریز با آن جایگاه و شرایط در گذشته، امروز در زمینه چاپ و مطبوعات دچار چنین وضعیت شده است.

معاون عمرانی استاندار آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه حتی در گذشته طرحی در راستای ایجاد شهرک چاپ در شهرک تبریز مطرح کردیم اما متاسفانه احساس می‌کنم خود چاپخانه‌داران به تفاهم نرسیدند و این موضوع محقق نشد و این مایه تاسف است که نمی‌توانیم در تبریز شهرک چاپ ایجاد کنیم، وقتی یک شهرک چاپ ایجاد شود به دنبال آن انتشار نشریات و دیگر مسائل نیز به مرور اتفاق می‌افتادند.

وی با اشاره به اعتبارات منظور شده در خصوص موزه مطبوعات تاکید کرد: اعتباری که در خصوص موزه مطبوعات در نظر گرفته شده باید پیگیری شود تا تخصیص یافته و در سریع‌ترین زمان موزه مطبوعات راه‌اندازی شود اما باید با توجه به شرایط این طرح در قالب چند فاز به بهره‌برداری برسد.

پورمهدی ادامه داد: در مورد آثار مشکلی نداریم و حتی می‌توانیم از نسخه‌های دیگر موزه‌های موجود در شهر در خصوص مطبوعات با انتشار نسخه‌های مختلف موضوعات مورد نیاز موزه مطبوعات را تأمین کرد.

وی خاطرنشان کرد: حتی می‌توان با فراخوان دادن کسانی را که در گذشته در این رابطه فعالیت کرده‌اند در خصوص جذب آثار دعوت کرد و قطعاً آنها چون دلسوز هستند، داشته‌های خود را در اختیار موزه خواهند گذاشت.

معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی اضافه کرد: هر چند در بحث موزه‌ها اداره کل میراث فرهنگی مسؤول بوده اما در خصوص موزه مطبوعات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی وظیفه داشته و متولی در این زمینه است و باید به صورت جدی وارد شده و نسبت به قبل در این مورد حساس‌تر شوند.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه بستر را برای حضور بخش خصوصی آماده کنیم، ادامه داد: در این راستای نیز انجمن صنفی روزنامه‌نگاران به عنوان بخش خصوصی می‌تواند این موزه را  هدایت کند.

پورمهدی با اشاره به بحث تبریز ۲۰۱۸ و راه‌اندازی چند موزه افزود: در راستای تبریز ۲۰۱۸ چند موزه از جمله پست، ارامنه، آب مطرح شده که یکی از موزه‌ها هم موزه مطبوعات بوده و میراث فرهنگی باید پیگیر ثبت موزه مطبوعات باشد.

وی اظهار امیدواری کرد که فاز نخست موزه مطبوعات همزمان با روز خبرنگار ۱۷ مرداد راه‌اندازی شود.

محمد عزیزی‌راد محقق و پژوهشگر حوزه مطبوعات نیز در این نشست، گفت: تاریخ پر فروغ آذربایجان در حوزه مطبوعات ایجاد موزه مطبوعات را می‌طلبد و قطعاً اثرگذاری این موزه در رشد مطبوعات قابل مشاهده خواهد بود.

سخاوت خیرخواه  نایب رئیس انجمن صنفی روزنامه‌نگاران آذربایجان‌شرقی نیز با بیان ضرورت راه‌اندازی موزه مطبوعات اذعان داشت: در حال حاضر با وجود دارا بودن ظرفیت‌های فراوان در استان ولی مکان ارزشمندی که میزبان اهل قلم و روزنامه‌نگاران استان باشد وجود ندارد.

وی ادامه داد: انتشار اولین روزنامه در تبریز، راه‌اندازی اولین چاپخانه و موارد بسیار دیگر دست به دست هم داده‌اند تا تبریز میزبان اولین موزه مطبوعات کشور شود.

سعید حبیبی عضو هیأت مدیره انجمن صنفی روزنامه‌نگاران آذربایجان‌شرقی در ادامه این نشست با تاکید بر لزوم استفاده از ظرفیت‌های مردمی برای تنوع بخشی به محتوای موزه مطبوعات، افزود: همکاری سازمان‌های دولتی در ارائه اسناد تاریخی مربوط به مطبوعات زمینه‌ساز همکاری‌های مردمی خواهد بود.

وی ادامه داد: این موزه می‌تواند به عنوان یکی از برنامه‌های تبریز ۲۰۱۸ مورد حمایت مادی ارگان‌های دولتی قرار گیرد.

وحید زینالی، رئیس انجمن صنفی روزنامه‌نگاران آذربایجان‌شرقی نیز در این نشست ضمن اشاره به گذشته پرافتخار مطبوعات در این خطه گفت: هم‌اکنون بسیاری از اسناد و روزنامه‌های سده گذشته به ویژه در عصر مشروطه در زیرزمین‌های نهادها و اشخاص مختلف خاک می‌خورد.

وی یادآور شد: قطعاً جمع‌آوری مطبوعات یک‌‌ونیم قرن گذشته کشور و آذربایجان در چنین موزه‌ای ضمن حفظ و نگهداری این اسناد مکتوب برای آیندگان محل مناسبی برای انجام تحقیقات و پروژه‌های مختلف در خصوص تاریخ مطبوعات خواهد بود.

زینالی در ادامه از خدمات و احساس مسؤولیت مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری آذربایجان‌شرقی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، مدیر مرکز اسناد ملی شمال‌غرب،‌ مدیرکل روابط عمومی استانداری به ویژه معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان‌شرقی در رابطه با راه‌اندازی موزه مطبوعات برای حفظ پیشینه تاریخی و مطبوعات استان و ارتقای جایگاه شهر اولین‌ها و روزنامه‌نگاران این شهر تقدیر کرد و گفت: ایجاد نخستین موزه مطبوعات ایران در تبریز در روز خبرنگار هدیه‌ای ارزشمند برای اصحاب‌رسانه استان آذربایجان‌شرقی محسوب می‌شود.

در خاتمه معاون عمرانی استاندار به همراه هیأت مدیره انجمن صنفی روزنامه‌نگاران از محل خانه و وضعیت بازسازی خانه حریری و موزه مطبوعات بازدید کردند.

خانه حریری که در خیابان تربیت تبریز واقع شده، به شماره ۲۲۴۲ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

آذربایجان‌شرقی به ویژه کلان‌شهر تبریز از خاستگاه‌های اصلی روزنامه و روزنامه‌نگاری در ایران است و بسیاری از چهره‌های تابناک نشریه و روزنامه‌نگاران کشور از این خطه زرخیز برخاسته‌اند.

کهن‌شهر تبریز همچنین تنها شهر ایران است که تعداد روزنامه‌های منتشره در آن دوره گرماگرم انقلاب مشروطه و در طول نزدیک به ۲ قرن تاریخ مطبوعه‌نویسی در کشور برای اولین و آخرین بار از تعداد مطبوعات پایتخت پیشی گرفته است.

مجموعه این ویژگی‌ها همراه با وجود مجموعه‌های غنی از نشریات تاریخی ایران زمین و آذربایجان در جنگ‌های خصوصی و کتابخانه‌های دولتی ایجاد موزه مطبوعات در کهن‌شهر تبریز را ۲ چندان ساخته است.