بعیدی نژاد: عربستان به جای تلاش برای جبران اشتباهات خود، هنوز دنبال قربانی میگردد
بعیدی نژاد: عربستان به جای تلاش برای جبران اشتباهات خود، هنوز دنبال قربانی میگردد

حمید بعیدی نژاد عضو تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان، در صفحه اینستاگرام حود نوشت: عربستان به جای تلاش برای جبران اشتباهات خود در سوریه هنوز دنبال قربانی میگردد و حالا قصد تنبیه لبنان را دارد. در جلسه اخیر اتحادیه عرب، این عرب بود که علیه عرب و مقاومت شمشیر می کشید و صهیونیستها هم آرام و […]

حمید بعیدی نژاد عضو تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان، در صفحه اینستاگرام حود نوشت: عربستان به جای تلاش برای جبران اشتباهات خود در سوریه هنوز دنبال قربانی میگردد و حالا قصد تنبیه لبنان را دارد. در جلسه اخیر اتحادیه عرب، این عرب بود که علیه عرب و مقاومت شمشیر می کشید و صهیونیستها هم آرام و با لبخند نظاره گر بودند.

به گزارش قلم پرس متن کامل یادداشت حمید بعیدی نژاد بدین شرح است:

عربستان سعودی نه تنها تا این لحظه به توصیه متحدین خود برای کاهش تنش با ایران گوش فرا نداده است بلکه با تلاش جهت مجبور کردن کشورهای عربی جهت دفاع از سیاستهای غیرمنطقی خود، اتحادیه عرب را به عرصه ای برای باز شدن اختلافات میان کشورهای عربی تبدیل نموده است. جلسه اخیر کشورهای عضو اتحادیه عرب تماما مملو از اختلاف میان کشورهای عربی بود که تماما ناشی از فشارهای سیاسی فزاینده سعودی بر کشورهای عربی بود.
عربستان بعد از آنکه با فشارهای سیاسی و نادیده گرفتن برخی نقطه نظرات کشورهای عربی، سوریه را از اتحادیه عرب اخراج کرد، گمان میکرد که با اینکار مقدمه سقوط دولت سوریه را فراهم نموده است. حالا بعد از ناتوانی از سرنگونی دولت سوریه، عربستان تصمیم گرفته است کشورهای عربی را علیه یک کشور دیگر عربی یعنی لبنان بسیج کند. عربستان که کینه حزب الله لبنان را بخاطر حمایت از دولت سوریه در دل دارد، حالا با فشار بر دیگر کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و همراهی آنان، دولت لبنان را تحت فشار قرار داده اند که باید حزب الله لبنان را از صحنه سیاسی لبنان خارج نماید. و برای اینکار اصرار داشته است که اتحادیه عرب، لبنان را یک گروه تروریستی معرفی کند. لبنان و عراق با این تصمیم اتحادیه عرب همراهی نکرده اند. متعاقبا سعودی و متحدینش ناجوانمردانه برای تنبیه لبنان اعلام نمودند که تمامی اتباع آنها باید لبنان را ترک کنند. تنها امارات بوده است که در موضعی آسانتر تنها سفر اتباع خود به لبنان را ممنوع کرده است. برای نشان دادن نارضایتی خود از تصمیم عراق نیز وزیرخارجه سعودی بهنگام سخنرانی وزیر خارجه عراق جلسه را ترک کرده است. سعودی، بحرین، کویت، امارات و قطر نیز بهنگام تصویب قطعنامه سنتی اعلام همبستگی اعراب با لبنان در برابر تهدیدات صهیونیستی به این تصمیم رای ممتنع دادند. عمان تنها کشوری از اعضای شورای همکاری خلیج فارس بوده است که با هیچیک از تصمیمات جمعی دیگر اعضای شورای همکاری همراهی نکرده است. امروز لبنان هدف ناجوانمردانه سعودی قرار گرفته است که از جمله کمک وعده داده چهار میلیاردی خود به آن کشور را متوقف نمود. این در شرایطی است که حزب الله بخش مهمی از نظام سیاسی و بخشی از دولت و مجلس لبنان میباشد و تهدید به اخراج این مظهر مقاومت علیه صهیونیسم واقعا با هیچ منطقی همخوانی ندارد. عربستان به جای تلاش برای جبران اشتباهات خود در سوریه هنوز دنبال قربانی میگردد و حالا قصد تنبیه لبنان را دارد. در جلسه اخیر اتحادیه عرب، این عرب بود که علیه عرب و مقاومت شمشیر می کشید و صهیونیستها هم آرام و با لبخند نظاره گر بودند.