بسیاری از اصلاح طلبان درواقع اصولگرا هستند و بسیاری از اصولگراها معناي اصول را نمی دانند/ اگر لازم باشد آمادگی مشاوره  دارم ولی سمت و پستي نمی‎گیرم زيرا سمت‎ها برای جوانان است/
بسیاری از اصلاح طلبان درواقع اصولگرا هستند و بسیاری از اصولگراها معناي اصول را نمی دانند/ اگر لازم باشد آمادگی مشاوره  دارم ولی سمت و پستي نمی‎گیرم زيرا سمت‎ها برای جوانان است/

سيدمصطفي‌هاشمي‌طبا، در گفت و گو با روزنامه قانون در خصوص همكاري با دولت دوازدهم گفت:  من درخصوص پيشنهادهاي مطرح شده اعلام كردم اگر کاری لازم باشد آمادگی كمك و مشاوره را دارم ولی سمت و پستي نمی‎گیرم زيرا سمت‎ها برای جوانان است و همچنینن در رابطه با مسایل و اختلافات اصلاح طلبان بیان کرد: من اصلاحات را […]

سيدمصطفي‌هاشمي‌طبا، در گفت و گو با روزنامه قانون در خصوص همكاري با دولت دوازدهم گفت:  من درخصوص پيشنهادهاي مطرح شده اعلام كردم اگر کاری لازم باشد آمادگی كمك و مشاوره را دارم ولی سمت و پستي نمی‎گیرم زيرا سمت‎ها برای جوانان است و همچنینن در رابطه با مسایل و اختلافات اصلاح طلبان بیان کرد: من اصلاحات را یک امر مشخص و واحد نمی‌بینم. بسیاری از اصلاح طلبان درواقع اصولگرا هستند و بسیاری از اصولگراها معناي اصول را نمی دانند و به هيچ موضوعي پای بند نیستند.

به گزارش قلم پرس متن گفت و گوی سيدمصطفي‌هاشمي‌طبا با روزنامه «قانون» به شرح زیر است.

چه اتفاقي افتاد كه به اين نتيجه رسيديد در انتخابات رياست‎جمهوري شركت كنيد؟

بنده از سال ۹۴ و با توجه به مشكلات و بي‎‌توجهي‎هايي که در کشورمان نسبت به موضوعات مختلف و زیست محیطی به ويژه در بحث آب‎وهوا، كشاورزي و همچنين معضلات اقليمي وجود داشت، شروع به مطالعه و كار تحقيقاتي كردم و در اين زمينه اقداماتي را انجام دادم اما با گذشت زمان به اين نتيجه رسيدم كه به این مساله در کشور آن گونه که باید توجه نمی‎شود و براي اقدامات اثربخش در اين حوزه بايد در راس امور قرار گرفت. از طرف دیگر تاكيدي که مقام‎معظم‎رهبری در خصوص اشتغال و تولید در بيانات خود داشتند، با استقبال ظاهری همه سياسيون روبه‎رو شد بدون آنكه گره‎ها و مشکلات را بشناسند و براي حل اين معضل راهكاري داشته باشند . من نيز به وضوح دیدم راهكارهایی که توسط چهره‎هاي سياسي ارائه مي‎شود براي حل اين معضل مناسب نیست بنابراین دو جنبه مختلف، یکی نجات سرزمینی ایران و ديگري موضوع اشتغال و تولید و همچنین رسیدگی به محرومان را در دستور کار کلی کشور قرار دادم و به اين نتيجه رسيدم كه غیر از این که وارد مديريت اجرايي كشور شوم، راه دیگری براي تحقق اين اهداف وجود ندارد. از همان ابتدا نيز مي‌دانستم كه امکان رای آوری من كم است اما انگیزه و اهدافي كه به آن اشاره كردم دليل اصلي حضور من در انتخابات رياست جمهوري بود.

در خصوص شركت در انتخابات با فرد خاصی مشورت كرديد؟

خير! بنده با توجه به اهدافي كه در بالا به آن اشاره شد در انتخابات شركت كردم و براي حضور در اين عرصه با كسي مشورت نكردم.

اگر امروز زمان انتخابات رياست جمهوري بود دوباره حاضر بودید كه در اين رقابت انتخاباتي شركت كنيد؟

بله؛ به نظر من گذشته از این موضوع که يك فرد رای بیاورد یا خير، احساس وظيفه موجب مي‎شود كه در برخي صحنه‎ها حضور جدي داشته باشد. من با توجه به اهدافي كه در ذهن داشتم خود را موظفم مي‎دانستم كه در عرصه انتخابات شركت كنم.

ميزان راي پايين در انتخابات رياست‌جمهوري سبب نااميدي و يأس شما نشد؟

وقتی کسی برحسب وظیفه و با اخلاص اقدام کند، آنگاه فقط انجام وظیفه مهم است. از طرفي افرادی که در ايام مناظرات و بعد از انتخابات با من برخورد داشتند، از حضور من در اين عرصه قدرداني كردند. همچنين واكنش‎ها در فضای مجازی نسبت به آنچه توسط من ارائه شد، بيانگر اين بود كه حضور در انتخابات رياست‌جمهوري بازخورد مثبتي داشته است.

ماجراي پيشنهاد كناره‌گيري شما به نفع آقای رئیسی چه بود؟

شخص محترمی با من تماس گرفت و در یک جلسه حضوری كه با ايشان داشتیم ، این پيشنهاد مطرح شد ولی من گفتم اگر خودم را اصلح نمی دانستم در اين عرصه حضور پيدا نمی کردم و بنابراین وقتی خودم را اصلح می دانم دلیلی ندارد به نفع کسی کنار بروم. البته فکر می کنم خود آقای رئیسی از اين موضوع مطلع نبودند.

چه شخصي اين پيشنهاد را از سوي آقاي رئيسي به شما ارائه داد؟

در این مورد نمي‎توانم نامي را مطرح كنم ولی اگر رئيسي بخواهد به ایشان نام آن فرد را خواهم گفت.

از طرف آقاي روحاني يا نزديكان او فشاري مبني بر كناره‌گيري شما وجود داشت؟

نه به هيچ عنوان، چنين موضوعي در ايام مناظرات و بعد از آن مطرح نشد.

از پشت صحنه فضای مناظرات موضوعي وجود دارد که به آن اشاره نشده باشد؟

هر چیزی در مقابل دوربين‎ها و پشت صحنه اتفاق افتاد، مردم ديده‎اند و موضوع جديدي در اين خصوص براي مطرح كردن وجود ندارد. تلويزيون نيز قبل از شروع مناظره و زماني را كه نامزدها كنار يكديگر نشسته بودند، به تصوير كشيد و به جز آن صحنه‎ها اتفاق خاص ديگري نيفتاد.

شما در روند موفقیت آقای روحانی چه دلایلی را بیشتر و پررنگ تر می‎بینید؟

برخورد عقلایی آقای روحانی با مسائل اجتماعی و سیاسی کشورمان بیشتر مورد توجه و عنایت مردم قرار گرفت و توانست آراي مردم را به سبد روحاني بكشاند.روحاني رای دهندگان را جذب کرد.

خط فکری که حامي آقای روحانی بود را چه‌ميزان در رای آوری ایشان موثر می دانید؟

آقای روحانی خط فکری جدای از آنچه در جمهوری اسلامی می گذرد نداشته و ندارد. خط فکری او همان اعتدال، هماهنگی و ارتباط با جهان است. برخی از مسائل وجود دارد که افراد در رده‎هاي پایین‎تر آن را دنبال می‎کنند. ذهنيت اين افراد نسبت به مسائل كلان همچون سرنوشت كشور، نحوه ارتباط با دنیا و اين‌گونه مسائل جالب نيست، آن‎ها به مسائل کوچک و جزيی‎تر توجه مي‎كنند و وقتی کسی مثل آقای روحانی اندیشه بزرگ در سر داشته باشد، ممکن است بعضی‎ها آن را درک نکنند و با آن اندیشه‎های کوتاه تر به مقابله با او بپردازند. اما نكته قابل توجه اين است كه جمع كثيري از مردم روش روحاني را پسندیدند و به او راي دادند.

در فضای مناظرات شاهد یک نوع یارکشی بودیم، شما، جهانگیری و آقاي روحانی در یک سمت، رئیسی، قالیباف و میرسلیم در سمت دیگر، در اين راستا تقسيم وظايف يا هماهنگي ميان نفرات صورت گرفته بود؟

من در هیچ یارکشی شرکت نکردم و با هیچ کس نيز مشورت نکردم و كسي به من خط نداده است که موضوعي را مطرح كنم يا نكنم.البته ممکن است دو نفر كه صحبت می‎کنند مشترکاتی ميان‌شان باشد.براي مثال من می‎گویم که روش عقلایی آقای روحانی را مردم پسندیدند و من نيز می پسندم اما از طرفي ديگر، من معتقد به اجراي روش‎ها یا اولویت بندی‎های دیگر نيز در کشور هستم، بنابراین مشترکاتی بین من، روحانی و جهانگیری وجود دارد. البته شايد مشترکاتی بین من، قالیباف و رئیسی نيز وجود داشته باشد. آنچه که در ظاهر ممكن است در ذهن مخاطب خطور كند این است که من با حرف‎ها و وعده‎هایی که از جانب رئیسی و قالیباف مطرح مي‎شد، مخالف بودم و روحاني و جهانگيري نيز همين‌گونه بودند. در همين راستا شايد مشترکاتی ميان ما وجود داشته باشد ولی هیچ هماهنگی، صحبت، تقسیم کار يا حتی ملاقاتی در آن ايام ميان ما صورت نگرفت.

اصولگرايان بعد از انتخابات، روحاني و حاميان او را به بي اخلاقي متهم كردند، نظر شما در خصوص اين ادعا چيست؟

نياز نيست که ما بگوییم چه کسانی بي‎اخلاقي و اتهامات را در روزهاي انتخابات مطرح كردند، عملکرد اين افراد یا نزدیکان‌شان چنین القایی را در ذهن مردم ايجاد کرده است. اظهارات امام جمعه مشهد را در آن ايام به ياد آوريد، ایشان پدر خانم آقای رئیسی هستند و وقتی چنین موضعی در بعضی از بیانات و صحبت‎هاي خودشان دارند به طور طبیعی دو طرف وارد یک درگیری لفظی می‎شوند و ممکن است یک چنین اتفاقی نيز بیفتد. ما شاهد بوديم كه روزنامه کیهان یا جوان، در طول سه چهار سال گذشته بدترین حرف‎ها و جملات را در مورد آقاي روحاني به کار بردند. برخي اصولگرايان مطرح كردند كه حاميان روحاني دو قطبي رعب و وحشت را براي روي كار آمدن رئيسي در جامعه ايجاد كردند اما واقعيت اين است كه هراس را خود اين افراد با عملکردشان و سخنان‌شان ایجاد مي‎كنند. موضوع ديگري كه نبايد آن را فراموش كرد اين است كه در عالم سياست وقتی اتهامی به فردي وارد مي‎شود او از خودش دفاع خواهد كرد.

در سخنان‌تان مطرح كرديد كه خودتان را اصلح مي‎دانستید اما به روحاني راي داديد، این موضوع حرف خودتان را نقض نمي‎کند؟

همان‌گونه كه در روزهاي قبل از انتخابات نيز مطرح كردم هم خودم به روحانی رای دادم و هم دیگران را به انجام اين كار تشويق كردم اما موضوع ديگر اين بود كه من به عنوان نامزد انتخابات رياست جمهوري در صحنه حاضر بودم و تمايلي به انصراف نداشتم.

البته وقتی نتيجه نظرخواهی‎ها را دیدم متوجه شدم شانسي براي پيروزي در رقابت ندارم بنابراين به اين نتيجه رسيدم که اگر بر صلاحیت خودم اصرار كنم، ممکن است لطمه ای به مجموعه راي روحانی وارد شود. در همين راستا،براي تقویت آقاي روحاني به حمايت از او پرداختم.

معضلات زيست محيطي را يكي ازدلايل حضور در انتخابات اعلام كرديد، چرا يك شيوه مديريتي استوار و صحيح در خصوص مسائل زيست‌محيطي در كشور اجرا نمي‌شود؟

اگر يك مديريت صحيحي و كارآمد در حوزه‌هاي زيست محيطي وجود داشت، من وارد عرصه انتخابات نمي‎شدم. از لحاظ اقليمي و آب و هوايي، كشور وضعيت خوبي ندارد. ما در بعضی نقاط چاه‎های عمیق ۴۵۰ متری داریم و حتي به آب شور رسیديم. حقابه‎های تالاب ها را نمی پردازند و برخي به اسم اینکه کشاورزی توسعه یابد هر اقدامي را انجام مي‎دهند. متاسفانه سبك کشاورزی ما درحد ۱۵۰۰ سال پیش است. کشاورزی غرقابی یک امر مذموم در دنیاست كه امروز در كشور ما براي آبياري زمين‎ها از آن استفاده مي‎كنند. اگر این‎ نقاط ضعف نبود من وارد ميدان نمي‎شدم، اگر آمدم برای این بود که بگویم باید اصلاح شيوه‎هاي کشاورزی صورت گيرد ، از آب مصرف بهینه و به موضوع فاضلاب‎ها جدي رسیدگی شود. اين مسائل بسیار مهم بوده و با سرنوشت کشور ما در ارتباط است اما اينكه چرا مشكلات حل نمي‌شود يك پاسخ دارد و آن اين است كه نمي‌خواهند حل شود! اگر ما یک موضوع را داشته باشیم كه به استقبالش نرویم و حلش نکنیم، آن موضوع به استقبال ما می آید و بر ما چیره می شود.

با توجه به اینکه مطرح کردید در حوزه زیست محیطی برنامه‎های ویژه‎ای داشتید، این برنامه‎ها را در اختیار دولت قرار خواهید داد؟

بله ولي در قانون برنامه ششم در زمینه موضوعات زیست محیطی موارد خوبی مطرح شده که اگر دولت آن‎ها را اجرا کند، می‎تواند موفقیت‎های خوبی به‌دست آورد.

با توجه به سابقه شما در صنعت، روند پیشبرد اهداف را چگونه ارزيابي مي‌كنيد؟

من از اول مخالف ادغام وزارت بازرگانی و صنایع بودم. زمانی که وزیر صنایع بودم سه وزارتخانه صنایع، معادن و فلزات را ايجاد كردم. من می خواستم در هیات دولت، صنعت سه صدا داشته باشد و سه نفر در مورد صنعت و تولید صحبت کنند ولی بعد از آن اتفاقات، این وزارتخانه‎ها ادغام شد. در كشورهاي غربي، وزارت بازرگانی‌شان عهده دار صادرات صنعتی است. یعنی در حقیقت وزارت صادرات صنعتی،اما در كشور ما بازرگانی وزارت واردات است. به همين دليل در اين‌سال‌ها كه ادغام شده تاثير مثبتي مشاهده نكرديم. آیا واردات ما کم و منظم شده‌است؟ این مسائل نشان مي‌دهد كه ادغام بي‌جهت بوده و صنعت‌گران ما راهی براي موفقيت ندارند چون وزیر مربوطه بيشتر وقتش صرف بازرگانی و مسائل آن می شود. به نظر، بايد يك وزارت‌صنعت داشته باشيم تا دست‌كم به مشكلات صنعت‌گران رسيدگي كند.

عملكرد وزارت صمت(صنعت‌معدن و تجارت) را در دولت روحاني چگونه ارزيابي مي‎كنيد؟

به دلیل ادغام دو وزارتخانه و اینکه در اين مدت بازرگانی بر صنعت سلطه پیدا کرده است به نظر من اين وزارتخانه عملكرد خوبي نداشته است.

براي همكاري با دولت دوازدهم از شما دعوتي به عمل نيامده است؟

در گذشته صحبت‎هایی مطرح بود ولی من براين باورم كه بايد جوانگرايي صورت گيرد و به جوان‎ها ميدان دهيم. باید نیروهایی که در دولت حضور دارند از نسل جدید باشند و باید نسل جدید معتقد به انقلاب، امور را در دست بگيرد، بنابراین من درخصوص پيشنهادهاي مطرح شده اعلام كردم اگر کاری لازم باشد آمادگی كمك و مشاوره را دارم ولی سمت و پستي نمی‎گیرم زيرا سمت‎ها برای جوانان است.

روحانی باید چه اولویت هایی را در برنامه‌اش قرار دهد تا عملکرد دولتش در شرایط بهتری قرار گیرد؟

کار دولت بسيار سنگین و سخت است. دولت‎ها در ایران خدمات فراواني به مردم ارئه می‌دهند بنابراين نبايد دولت را بيش از اين بزرگ كنيم و انتظار خدمات بیشتر داشته باشیم. من در صحبت هایم در ایام تبلیغات انتخاباتی گفتم همین شبکه آب، برق، سوخت‌رسانی، شبکه استخراج و پالایش و صادرات گاز مجموعه‎ اقداماتی است که دولت و حکومت انجام می‎دهد، از همین رو می‎توان گفت خدمات و وظایف بزرگی به دوش می‎کشد. من معتقدم برنامه ششم توسعه یک برنامه خیالی است و قابل عمل نیست، اما دولت باید وظایف خود را در قالب همین خدماتی که انجام می‎دهد به اضافه آن چیزی که برای حفظ سرزمینی ایران لازم است حفظ کند و بقیه امور را به بخش خصوصی و نیروهای عمومی مردم بسپارد که کار را انجام بدهند. در صنعت، حمل و نقل و بسياري از موارد اینچنینی، دولت نباید دخالت کند و باید کار را به نیروهای مردمی بسپارد. این موضوع سبب چابک سازی دولت می‎شود و ضمن بالابردن راندمان کاری دولت، افزایش رضایت مردم را نیز در بر خواهد داشت.

در این سال‎ها پروژه‎های فراواني در قالب واگذاري‌هاي مردمي به شرکت‎ها و نهادهای خاص واگذار شد و نتيجه چندان مناسبي نيز مشاهده نشد. براي حل اين‌گونه مشكلات چه تصميماتي بايد اتخاذ شود؟

اگر شما موضوعات مختلف را نتوانید شفاف به مردم بگویید بي شك در آن فساد صورت خواهد گرفت. در موضوعاتی مانند واردات و بحث قاچاق بسياري از افراد اظهار نظر نمی‎كنند و این عدم شفافیت است که سبب بروز اشکال می‎شود. چه ايرادي دارد جزيیات قراردادهاي قرارگاه خاتم‌الانبيا(ص) یا هر نهاد دیگری که برای پروژه خاص با دولت همكاري مي‌كند به همراه میزان پیشرفت پروژه به مردم اعلام شود. اگر حقیقت دارد که یک نهادی از دولت پول گرفته و کار نکرده دولتي‌ها به طور رسمی اعلام کنند. مسئولان تا چه زمانی می‎خواهند در لفافه حرف هایی بزنند؟ باید صریح بگویند و برای سخنان‌شان دلیل و مدرک بیاورند. متاسفانه این پنهان‌کاری‎ها و محافظه‌کاری‌ها سبب بروز مشکلاتی می‌شود، در غیر این صورت سپاه‌پاسداران و هر نیرویی که مطابق ضوابط در مناقصه شرکت کند و کار را انجام دهد، اشکالی ندارد.

نظر شما نسبت به ورود نهادهای حاکمیتی مثل ستاد فرمان اجرایی حضرت امام(س) یا بنیاد مستضعفین به مسائل اقتصادی چیست؟آیا این کار در میان افکار عمومی ایجاد شبهه نمی‌کند؟ در بحث توتال ما شاهد این بودیم که ستاد فرمان امام(س) با پیشنهاد مبلغ هنگفتی خواستار به دست گرفتن این طرح بود، آیا این‌گونه فعاليت‌ها موجب خدشه‌دار شدن وجهه آن‌ها نمی شود؟

برخي سرمایه گذاری‌ها باید طی برگزاری مناقصه باشد تا توانایی‌ها سنجیده شود. در کارهای اجرایی طبق قوانینی که سازمان برنامه و بودجه دارد، روش فعاليت‌ها مشخص است. من اشکالی نمی‌بینم هر نهاد خصوصی و دولتی وارد کار شود ولی باید در شرایط مساوی و ويژگي‌ها بررسی شود.

وضعیت حزب‌کارگزاران را در این روزها چگونه ارزیابی می‎کنید؟

اطلاعی ندارم. من در اقداماتي که بتوانم موثرباشم و فایده داشته باشد، وارد می شوم. چون بسياري از مسائل، سیاسی است و ارزش این را ندارد که آدم برای آن وقت بگذارد. من وقتی ببینم موضوعی فایده ندارد دنبالش نمی روم.

امروزه شاهد درگيري‌هايي ميان اصلاح‌طلبان و شوراي‌عالي سياست‌گذاري اصلاحات هستيم، به نظر شما اين روند به آينده جريان ضربه وارد نمي‌كند؟

من اصلاحات را یک امر مشخص و واحد نمی‌بینم. بسیاری از اصلاح طلبان درواقع اصولگرا هستند و بسیاری از اصولگراها معناي اصول را نمی دانند و به هيچ موضوعي پای بند نیستند.

اصل در جريان‌ها اصول بنيادي‌است. در موارد مختلف اظهارنظرهای گوناگوني وجود دارد واين طبيعي است. بايد تاكيد كنم كه جریان اصلاح طلبی هرگز از پا نمی افتد و نبايد مخالفان نظام و انقلاب را در دايره اصلاح‌طلبي قرار داد.

برخی مدعی هستند که آقای عارف و اطرافیانش بعد انتخابات سال ۹۲، اصلاح‌طلبان و آقای روحانی را مديون خود مي‌دانند! شما به اين موضوع باور داريد؟

این احساس ممکن است برای آقای عارف باشد ولی فکر نمی کنم روحیه او به گونه‌اي باشد که خللی در امور ایجاد کند. عارف فردي فهميده، عالم و با سعه صدر است ولي شايد برخي بخواهند مسائلي را بزرگ كنند. اگر در سال ۹۲ اقدامي صورت گرفته، امروز از آن دوران سال‌ها گذشته و تمام شده است. ما هیچ وقت نباید سهم‌خواهی کنیم.

اینکه گفته مي‌شود بسياري از تصمیم‌های شورای عالی به نام رييس‌دولت اصلاحات ثبت مي‌شود ولی در پشت پرده‌ ۴ یا ۵ نفر از نيروهاي جریان اصلاح طلب عامل هستند را قبول داريد؟

در اين زمينه اطلاعاتي ندارم ولی طبیعی است وقتی یک جمعیتی کاری می کند چنین اتفاقاتی رخ بدهد.

شوراي عالي قرار بود فقط برای انتخابات سال ۹۴ فعال باشد ولي ادامه دار شد، به نظر شما اين روند براي جريان اصلاحات مناسب است؟

چه اشکالی دارد؟ یک عده همفکر هستند که با يكديگر فعاليت می‌کنند و مسائل را پيش مي‌برند.

اين روند خللی در فعالیت احزاب ایجاد نمی کند؟

من مشكلي در این قضیه نمی‌بینم. وقتی قرار است تصمیماتی گرفته شود گروهی این تصمیمات را اتخاذ مي‌كنند و اگر قرار باشد مسائلي را رييس‌دولت اصلاحات بررسي كنند بي شك در دستور كار قرار مي‌گيرد.

آیا درست است که بسياري از تاییدهای رييس‌دولت اصلاحات تحت فشارها و قهرهای مختلف اعضاي شوراي عالي است؟

رييس‌دولت اصلاحات فشارپذیر نبوده و مستقل است. او حرف خود را زده و می‌زند و يك‌سري اصول و مبانی دارد كه بر همان اساس عمل می‌کند.

آیا حضور شخصیت های نزدیک به آقای لاریجانی با تفکر اصولگرایی را در کابینه موثر می‌دانید؟

من معتقدم بسياري فقط ظاهرشان اصولگراست ولی از دورن، اصلاح طلب هستند و به ويژه آقاي لاريجاني نيز از اين قبيل افراد است. او یک تفکر عقلایی منطقی دارد که می‌خواهد کار، روز به روز بهتر شود و این روند به معناي اصلاح طلبی است. به نظر من حضور نیروهایی نزديك به آقاي لاريجاني در كابينه ايرادي ندارد ولي این امر باید به بهتر شدن کار بینجامد نه اینکه بگویند توان جرياني ما بالاتر است.

رييس‌دولت اصلاحات نيز در انتخاب‌هایش هیچ‌گاه جرياني فکر نمی‌کرد و با همين تفكر ، در وزارت آموزش وپرورش دولت اصلاحات شاهد حضورآقاي مظفر بوديم كه از لحاظ نگاه سياسي با ما متفاوت بود.

نظر شما راجع به فواید استفاده از زنان در کابینه دولت دوازدهم چیست؟

وزرا نباید به این عنوان که زن هستند انتخاب شوند بلکه باید به دلیل شایستگی برگزیده شوند. ما در انتخاب كابينه باید ببینیم چه کسی شایسته تر است و اينكه خانم یا آقا باشد مهم نیست. اینکه با اجبار بگوییم يك وزير بايد زن باشد یا مرد باشد را قبول ندارم و معتقدم نيروهاي توانا و فعال باید بر سر کار بیایند. براي مثال فردي مانند خانم فائزه هاشمی توانا و کارآمد است. در هر سمتي قرار بگیرد می‌تواند کار مثبتی انجام دهد. کاری نداریم که ایشان دختر آقای هاشمی بوده یا زن هستند بلکه چون یک انسان دینامیک و فعال است و می‌تواند در هر جا که هست مثبت و فعال باشد، شایستگی دارد.

به نظر شما کابینه دولت دوازدهم نسبت به دولت فعلی تا چه میزان باید تغییر کند؟

حدود۴۰ تا ۵۰ درصد کابینه فعلی باید در راستای تقویت دولت آینده تغییر کند.