برف و باران در راه آذربایجان شرقی است
برف و باران در راه آذربایجان شرقی است
رییس گروه پیش بینی اداره کل هواشناسی استان آذربایجان شرقی از آغاز فعالیت سامانه بارشی از روز سه شنبه در استان خبر داد و گفت: با فعالیت این سامانه، بارش برف و باران انتظار می رود.

به گزارش قلم پرس، «محمد امید فر»  از آغاز فعالیت سامانه بارشی از روز سه شنبه در استان خبر داد و گفت: فعالیت این سامانه بارشی تا روز پنجشنبه ادامه خواهد داشت و شدت فعالیت سامانه در روز چهارشنبه خواهد بود .

وی با اشاره به اینکه سامانه بارشی بیشترین تاثیر را در نیمه جنوبی استان خواهد داشت، گفت: علاوه بر بارش برف و باران، وزش باد گاهی نسبتا شدید و کاهش محسوس دما از پنج تا ۱۰ درجه سانتی گراد انتظار می رود .

امید فر با اعلام اینکه تا پایان روز دوشنبه در صورت پایداری هوا، احتمال افزایش آلاینده ها و کاهش کیفی هوا در شهرهای صنعتی استان وجود دارد، گفت: در زمان حاضر دمای هوای تبریز ۱۴ درجه سانتی گراد بالای صفر است که نسبت به مدت مشابه روز گذشته چهار درجه افزایش یافته است.

وی گفت: در ۲۴ ساعت گذشته کمینه دمای هوای استان از ورزقان با یک درجه زیر صفر و بیشینه دما از بناب با ۱۵ درجه سانتی گراد بالای صفر گزارش شده است .

مدیریت بحران استان آذربایجان شرقی هم با توجه به ورود سامانه بارشی با صدور اطلاعیه ای نسبت به احتمال لغزندگی جاده ها ، ابگرفتگی معابر شهری ، وقوع تندباد و خسارت به سازه های سبک و تاسیسات کشاورزی حساس به دما هشدار داد .

در این اطلاعیه بر ضرورت احتیاط در سفرهای برون شهری، لغو فعالیت های کوهنوردی، عدم اتراق در حریم رودخانه ها، آمادگی دستگاه های خدمت رسان و امدادی از جمله شهرداری ها ، هلال احمر و پلیس راه تاکید شده است.

آذربایجان شرقی منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می آید.

آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک است ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است.

این استان همواره تحت تاثیر بادهای سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه های قره داغ در شمال، رشته کوه های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.

انتهای پیام/