برای اجرای وظیفه قانونی متخلفین به قوه قضاییه معرفی شدند
برای اجرای وظیفه قانونی متخلفین به قوه قضاییه معرفی شدند

شورای نگهبان در خصوص نتیجه برگزاری انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری بیانیه‌ای صادر کرد به گزارش قلم پرس به نقل از  اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، متن این بیانیه به این شرح است: إِنَّ اللّهَ یَأْمُرُکُمْ أَن تُؤدُّواْ الأَمَانَاتِ إِلَى أَهْلِهَا وَإِذَا حَکَمْتُم بَیْنَ النَّاسِ أَن تَحْکُمُواْ بِالْعَدْلِ انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری که […]

شورای نگهبان در خصوص نتیجه برگزاری انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری بیانیه‌ای صادر کرد

به گزارش قلم پرس به نقل از  اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، متن این بیانیه به این شرح است:

إِنَّ اللّهَ یَأْمُرُکُمْ أَن تُؤدُّواْ الأَمَانَاتِ إِلَى أَهْلِهَا وَإِذَا حَکَمْتُم بَیْنَ النَّاسِ أَن تَحْکُمُواْ بِالْعَدْلِ
انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری که به مثابه اعلام اعتبار، اعتماد و اطمینان مردم عزیز میهن اسلامی به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بود، سرانجام به سلامت پایان یافت.
با سپاس بیکران به درگاه خداوند قادر متعال به خاطر حضور مردم بصیر و ولایتمدار که به حق نعمت الهی شمرده می شوند و در همه مقاطع تاریخی و حیایت با گام نهادن در میدان حضور، نقش اصلی و تعیین کننده خود را در تحکیم پایه های حکومت اسلامی، این شجره طیبه و یادگار حضرت امام راحل (ره) ایفا می نمایند و با تشکر از مردم مسلمان و شریف ایران اسلامی که با حساسیت نسبت به آینده جامعه خود گام های اساسی را در تعیین سرنوشت خویش برداشتند. خدمتگزاران شما ملت غیور در شورای نگهبان در انجام وظایف قانونی و شرعی خود محکم و استوار در جهت پاسداری از آرای مردم به عنوان حق الناس با چشمانی بیدار مراقبت کرده و از این امانات الهی همانگونه که در صندوق ها ریخته شده بود صیانت کردند.

انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری، سنگ محکی دوباره برای آزمایش مردمان مؤمن و علاقه مند به میهن اسلامی از یک سو و البته آزمونی بس سنگین برای دست اندرکاران امر انتخابات از سویی دیگر گردید.

مشارکت گسترده مردم متدین و انقلابی در انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری و علاقه آنان در این امر، خود نشانه ای است از اوج اطمینان، اعتماد و ایثار به نظام مردم سالار دینی و پاسخی است در خور به بیگانگان بدنهاد که هر روز انتظار افول این شجره طیبه را دارند. غافل از اینکه نظام اسلامی و مردمی ریشه در آسمان ها دارد و با کینه ورزی و کینه توزی دشمنان سست بنیان نه تنها هراسن نمی شود، که چون کوهی استوار در پاسداری از آرمان های بلند مردم مسلمان ایستادگی می نماید. حضور تعیین کننده مردم، به تعبیر رهبر بزرگوار انقلاب اسلامی موجب شده تا دشمن از هیبت جمهوری اسلامی ایران وحشت کند، چرا که این حضور به مفهوم حفظ اقتدار، حفظ ابهت و حفظ مصونیت کشور است.

همه می دانیم که انتخابات به منزله حمایت از اسلام و وفاداری و بیعت مردم با نظام اسلامی است و به خوبی می دانیم که این کنش سیاسی ـ اجتماعی به منزله مهمترین عنصر قدرت است. جمهوری اسلامی ایران با ایمان به قدرت مردم انتخابات را به مثابه نعمتی الهی دانسته و اکنون که بحمدالله این مرحله از آزمون الهی به پایان رسیده، شورای نگهبان مفتخر است که اقدامات انجام گرفته در راستای صیانت از آرای مردم را از تیر ماه ۱۳۹۵ تا به امروز، به اختصار اعلام نماید:
۱ـ همکاری و هماهنگی با وزارت کشور و تشکیل جلسات متعدد کارشناسی در حوزه های مرتبط.
۲ـ هماهنگی و برگزاری جلسات مشترک با وزرای محترم کشور، اطلاعات و سایر مسئولین مربوط.
۳ـ آموزش و ساماندهی ناظرین و سر ناظرین برای مراقبت و نظارت بر روند اجرای انتخابات.
۴ـ اعزام تیم های بازرسی در حوزه های مختلف برای رسیدگی فوری به اعتراضات و شکایت ها در روز رأی گیری.
۵ـ پاسخگویی به سؤالات مردمی درباره انتخابات در روز رأی گیری.
۶ـ هماهنگی با قوه قضاییه و پیگیری تخلفات قبل از روز رأی گیری از سوی محاکم دادگستری و همکاری با ستاد پیشگیری از جرایم انتخاباتی.
۷ـ نظارت بر شمارش آرا و تجمیع آنها با بهره گیری از امکانات مستقل.
۸ـ فراهم کردم امکان حضور نمایندگان نامزدهای محترم برای حضور در شورای نگهبان.
۹ـ تجمیع آرا در سامانه ناظر.
۱۰ـ نظارت سیستمی بر تجمیع آرای ستاد انتخابات کشور.
۱۱ـ تطبیق تجمیع آرای شورای نگهبان با آرای وزارت کشور.
۱۲ـ دریافت و پالایش گزارش ها و شکایات مربوط به انتخابات و رسیدگی به آن در جلسات شورای نگهبان.
رسیدگی به شکایات و گزارش ها
گزارش های واصله در روز رأی گیری و روزهای بعد از آن حاکی از بروز تخلفات انتخاباتی در روند برگزاری انتخابات بود که با هدایت ناظرین مستقر در شعب حتی المقدور تلاش شد نسبت به رفع اشکالات و جلوگیری از استمرار تخلفات اقدام سریع و به موقع به عمل آید و در جهت اجرای این وظیفه قانونی متخلفین به قوه قضاییه معرفی شدند.
با این حال در فرصت قانونی باقی مانده کارشناسان شورای نگهبان با پالایش و دسته بندی گزارش های دریافتی از تخلفات تلاش نمودند تا تصویری واقعی از روند برگزاری انتخابات و تخلفات مرتبط با آن را به اعضای محترم شورای نگهبان ارائه دهند.
محورهای مهم در شکایت و ادعای نامزدها به شرح زیر تعیین گردید:
۱- کمبود تعرفه
۲- تأخیر در شروع رأی گیری
۳- اخلال در روند رأی گیری به دلیل توقف یا کندی دستگاه احراز هویت
۴- عدم صدور کارت نماینده نامزدها
۵- عدم رعایت بی طرفی در آگهی نمودن اسامی نامزدها
۶- تعطیلی زود هنگام شعب
۷- تبلیغ به نفع نامزدها
۸- استفاده امکانات دولتی
۹- جانبداری و دخالت برخی مقامات در امر انتخابات
۱۰- تطمیع، تهدید، خرید و فروش آرا
۱۱- مخدوش بودن تعرفه ها در برخی صندوقها ( بدون مهر بودن تعرفه ها، عدم درج مشخصات رأی دهنده و یا فقدان اثر انگشت و….)
۱۲ – ممانعت از حضور نماینده نامزدها در شعب و ….

شورای نگهبان بعد از بررسی این گزارش ها و شکایات به این نتیجه رسید که در برخی موارد وقوع تخلفات با جرایم در برخی موارد از بندهای مورد شکایت محرز می باشد و وقوع تخلفاتی به اثبات رسیده است و لذا علاوه بر اقدامات و پیگیری های قضایی قبلی، در موارد اخیر نیز به منظور برخورد با متخلفین مراتب جهت رسیدگی قضایی به قوه قضاییه ارسال خواهد شد.
اکنون و پس از بررسی موارد فوق در جلسات شورای نگهبان و توجه به شکایات مطروحه این شورا در مجموع صحت انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری را اعلام می نماید. امیدواریم که رسیدگی قاطع، دقیق، سریع و عادلانه به تخلفات ارسالی به قوه قضاییه به گونه ای باشد که در آینده شاهد چنین رفتارهایی در نمایش اقتدار مردم عزیز و شریف ایران اسلامی نباشیم.
فرصت را مغتنم شمرده از هدایت ها و رهنمودهای مقام معظم رهبری (مدظله العالی)، در مقاطع مختلف جهت برگزاری انتخاباتی پرشور، گسترده و سالم تشکر و قدردانی می نماییم.
همچنین از کلیه مدیران، کارشناسان و هیأت های اجرایی وزارت کشور و سایر دستگاه های ذیربط و رسانه های گروهی به ویژه صدا و سیما و نیز از کلیه اعضای هیأت های نظارت و ناظرین شورای نگهبان تشکر و قدردانی می گردد.
از کلیه نیروهای نظامی، انتظامی و امنیتی که در امن برگزار شدن انتخابات تلاش های جهادی و مؤثری داشته اند نیز تشکر و قدردانی می شود.