انتشار تصاویر ماهواره‌ای از تلاش عربستان برای ساخت یک سایت موشکی
انتشار تصاویر ماهواره‌ای از تلاش عربستان برای ساخت یک سایت موشکی

عربستان احتمالا یک برنامه موشکی پنهان دارد و خود را برای آزمایش موشک بالستیک آماده می‌کند. به گزارش قلم پرس به نقل از یورونیوز، خبرگزاری آسوشیتدپرس با انتشار تصاویر ماهواره‌ای از منطقه‌ای واقع در مرکز عربستان سعودی می‌نویسد کارشناسان بر این باورند که تصاویر به دست آمده «به طور قطع» مربوط به یک پروژه موشکی […]

عربستان احتمالا یک برنامه موشکی پنهان دارد و خود را برای آزمایش موشک بالستیک آماده می‌کند.

به گزارش قلم پرس به نقل از یورونیوز، خبرگزاری آسوشیتدپرس با انتشار تصاویر ماهواره‌ای از منطقه‌ای واقع در مرکز عربستان سعودی می‌نویسد کارشناسان بر این باورند که تصاویر به دست آمده «به طور قطع» مربوط به یک پروژه موشکی در این کشور است.

به گفته این کارشناسان، به نظر می‌رسد دولت ریاض به دنبال اجرای یک برنامه موشکی است.

 

تصاویر ماهواری از پایگاه موشکی عربستانآسوشیتدپرس

تصاویر ماهواری از پایگاه موشکی عربستانآسوشیتدپرس

در تصاویر مورد استناد آسوشیتدپرس یک پایگاه نظامی در عمق خاک عربستان دیده می‌شود که گویا در آن موشک‌های بالستیک آزمایش و «احتمالا» تولید می‌شوند.

هنوز مقام‌های سعودی و سفارت عربستان در واشنگتن به این خبر واکنشی نشان نداده و اطلاعاتی در اختیار آسوشیتدپرس نگذاشته‌اند.

یکی از کارشناسانی که تصاویر ماهواره‌ای به دست آمده از سایت موشکی عربستان را بررسی کرده در گفتگو با آسوشیتدپرس برنامه موشکی حکومت سعودی را «نگران‌کننده» خوانده و گفته است: «جاه‌طلبی‌های موشکی دولت ریاض را نباید دست کم گرفت»

این تصاویر از منطقه‌ای در نزدیکی شهر الدوادمی واقع در ۲۳۰ کیلومتری غرب ریاض دو روز پیش در روزنامه واشنگتن‌پست منتشر شد، اما نخستین بار هفته‌نامه نظامی «جینز دیفنس» در سال ۲۰۱۳ آن را افشا کرده بود. این هفته‌نامه در آن زمان نوشته بود که دو سکوی پرتاب موشکی در این پایگاه که عربستان آنها را از چین خریده است، به سوی ایران و اسرائیل نشانه‌گیری شده‌اند.

تصاویری که در ماه نوامبر گذشته از ماهواره به دست آمده نشان می‌دهد که تأسیسات موجود در این سایت برای ساخت موشک به حد کافی گنجایش دارد. همچنین در گوشه‌ای از سایت یک سکوی آزمایش برای موتور راکت و یک موشک آزمایش شده خوابیده در کنار آن نیز به وضوح دیده می‌شود. به باور کارشناسان، برای کشورهایی که می‌خواهند موشک تولید کنند، انجام چنین آزمایش‌هایی یک امر حیاتی است.

مایکل المن، عضو ارشد بخش دفاع ضدموشکی در مؤسسه بین‌المللی مطالعات راهبردی واشنگتن نیزضمن بررسی تصاویر ماهواره‌ای وجود این پایگاه در عربستان را تأیید کرده است.

اکنون پرسش اینجاست که آیا عربستان فناوری تولید موشک را دارد یا نه. آقای لویس به آسوشیتدپرس گفته است که طرح سکوی مشاهده شده در عربستان بسیار شبیه مدل چینی است که البته کمی از آن کوچک‌تر است. هوا چون‌یینگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین در پاسخ به پرسش آسوشیتدپرس در این زمینه گفته است: «من تاکنون هرگز چنین چیزی نشنیده‌ام که چین در ساخت موشک به عربستان کمک کرده باشد».

تصاویر ماهواری از پایگاه موشکی عربستانآسوشیتدپرس

آسوشیتدپرس همچنین می‌نویسد انگیزه اصلی رویکرد موشکی عربستان رقابت با ایران است. به گفته آقای المن عربستان در زمینه لجستیک همچنان نیازمند آمریکاست و به شدت به حمایت مستقیم آمریکا وابسته‌اند.

با این همه مؤسسه پژوهشی آمریکایی استراتفور با انتقاد از برنامه موشکی عربستان می‌گوید فعالیت موشکی عربستان تنها وضعیت را پیچیده‌تر می‌کند. در واقع چنانچه عربستان سعودی به مرحله آزمایش موشکی برسد، آمریکا تحت فشار قرار خواهد تا تحریم‌هایی را علیه دولت پادشاهی سعودی نیز به کار گیرد.

آمریکا تاکنون به دلیل کشته شدن جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی در استانبول ترکیه نیز برای تحریم آمریکا یا تعلیق فروش سلاح به این کشور تحت فشار قرار گرفته بود.