ابراز خشنودی کوبا از گفت‌وگوهای ایران و عربستان
ابراز خشنودی کوبا از گفت‌وگوهای ایران و عربستان

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، وزارت امور خارجه کوبا سه شنبه شب به وقت تهران از گفت‌وگوهای ایران و عربستان استقبال کرد. به گزارش خبرگزاری «پرنسا لاتینا» «امیلیو لوزادا» مدیرکل امور دوجانبه وزارت امور خارجه کوبا در حساب توییتری خود آغاز تماس‌های ایران و عربستان را ستود. این دیپلمات ارشد کوبایی در این توییت […]

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، وزارت امور خارجه کوبا سه شنبه شب به وقت تهران از گفت‌وگوهای ایران و عربستان استقبال کرد.

به گزارش خبرگزاری «پرنسا لاتینا» «امیلیو لوزادا» مدیرکل امور دوجانبه وزارت امور خارجه کوبا در حساب توییتری خود آغاز تماس‌های ایران و عربستان را ستود. این دیپلمات ارشد کوبایی در این توییت بر نقش این گفت‌‌وگوها در  پیشبرد صلح و ثبات بسیار ضروری در خاورمیانه تاکید کرد.

سخنگوی وزارت خارجه چین نیز عصر سه شنبه به وقت تهران در نشست هفتگی با رسانه‌ها به مذاکرات تهران و ریاض واکنش نشان داد.

«هوا چونینگ» از سخنگویان دستگاه دیپلماسی چین در پاسخ به سئوالی در خصوص  تایید مذاکرات تهران وریاض  از سوی وزارت امور خارجه ایران گفت: «ما از این مسئله استقبال می‌کنیم. چین خوشحال است که شاهد است کشورها برای بهبود روابط  و صلح و ثبات منطقه ای با هم  در ارتباط  هستند و گفت‌وگو می‌کنند.»

«سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه در نشست هفتگی با خبرنگاران که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد درباره اظهارات یکی از مقامات سعودی و تایید مذاکرات ایران و عربستان نیز بیان کرد:‌ «هدف گفت‌وگوها هم دوجانبه و هم منطقه‌ای بوده است. ما همواره از این گفت‌وگوها در هر شکل و سطحی استقبال کردیم و سیاست جدید ما نیست ولی اجازه دهید منتظر بمانیم و نتیجه گفت‌وگوها را ببینیم و براساس نتایج قضاوت کنیم. شاید الان زود باشد درباره جزییات مذاکراتی و گفت‌وگوها صحبت کنیم.»

وی در پاسخ به سؤالی درباره گفت‌وگوهای ایران و عربستان و آیا چرخش موضع عربستان ظاهری نیست؟ بیان کرد:‌ «در روابط بین‌الملل بیش از آن‌که به نیت‌خوانی و نیت‌ها بپردازیم به ارزیابی عملکردها می‌پردازیم.»

خطیب‌زاده ادامه داد: «قطعا تنش زدایی در روابط بین دو کشور بزرگ اسلامی در منطقه خلیج فارس به نفع دو ملت و منطقه است. به عنوان کشوری مسئول فکر می‌کنیم که باید همواره از رفع کدورت‌ها و موضوعات بین دو کشور استقبال کنیم.»

وی در پاسخ به سؤال دیگری درباره مذاکرات ایران و عربستان و تداوم آن بیان کرد: «هدف این گفت‌وگوها هم مسائل دوجانبه و هم منطقه‌ای است و درباره جزییات آن در فضای عمومی صحبت نمی‌شود. باید منتظر نتیجه باشیم.»

انتهای پیام/