آخرین پیام آیت‌الله هاشمی رفسنجانی قبل از ارتحال
آخرین پیام آیت‌الله هاشمی رفسنجانی قبل از ارتحال

رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام صبح روز ۱۹ دی با تهیه و تدوین پیامی برای مراسم گردهمایی مدیران جهادی، که قرار بود روز ۱۲ بهمن، همزمان با آغاز جشنهای دهه فجر برگزار شود، نوشته بودند که آخرین پیام ایشان در عمر شریف بود. به گزارش قلم پرس به نقل از  روابط عمومی مجمع تشخیص […]

رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام صبح روز ۱۹ دی با تهیه و تدوین پیامی برای مراسم گردهمایی مدیران جهادی، که قرار بود روز ۱۲ بهمن، همزمان با آغاز جشنهای دهه فجر برگزار شود، نوشته بودند که آخرین پیام ایشان در عمر شریف بود.

به گزارش قلم پرس به نقل از  روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام این پیام که سرشار از تفکرات اعتدالی و دلسوزی‌های عمیق برای مردم ایران عزیز و به خصوص جوانان است، عصر امروز در مراسم مذکور قرائت شد.

این مراسم که با حضور مسؤولان کشوری و لشکری در سالن اجتماعات سازمان اسناد ون کتابخانه ملی برگزار شده بود، همزمان با قرائت پیام آیت‌الله هاشمی رفسنجانی حال و هوای خاص گرفت.

رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام در این پیام با اشاره به نامگذاری سال ۹۵ از سوی رهبری معظم انقلاب به سال «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» به تبیین ضرورت‌های توجه به اقتصاد مقاومتی در راستای خودکفایی و رسیدن کشور به استقلال اقتصادی پرداخت.

متن پیام به شرح ذیل است:

بسم الله الرحمن الرحیم

واژه «جهاد» که جایگاهی رفیع در فرهنگ اصیل اسلامی دارد، پس از پیروزی انقلاب اسلامی، مخصوصاً از روزی که عده‌ای از جوانان انقلابی، به ویژه دانشجویان دانشگاه‌ها، تحت لوای «جهاد سازندگی» گرد آمدند و برای همه مشکلات کشور، یعنی از برداشت محصولات کشاورزان گرفته تا آغاز بکار صنایع موشکی، گره‌گشای مردم، دولت و نظام شدند، معنایی گسترده و وسیع یافت و فراتر از میدان‌های جنگ، همه ابعاد زندگی اجتماعی را در میادین گوناگون در برگرفت که «دوران سازندگی» بهترین نمونه آن است.

دورانی که هرکس، حتی آنان که از جبهه‌های جنگ برگشته بودند، اراده و عزم خویش را جزم کرده بودند تا تداوم جهاد را در آبادانی خرابی‌های جنگ و جبران عقب ماندگی‌های تاریخی کشور داشته باشند. در آن شرایطی که سراسر کشور پهناور ما، به ویژه در مرزها و مناطق محروم و دوردست، کارگاهی بزرگ برای ساختن ایران عزیز بود، مدیریت جهادی را در همه بخش‌ها به وضوح می‌دیدیم که حتی می‌توان گفت که مسؤولیتی جهادی بود. چون، نه تنها مدیران، بلکه همه مردم، ارث خویش از انقلاب و ایران را تلاش برای پیشرفت کشور می‌دانستند و در اوج همدلی، همکاری و همراهی مردم و مسؤولان، اگر کسانی به فکر فساد هم می‌افتادند، می‌دانستند نظارت عمومی بر وجدانشان نهیب می‌زد که اگر به دنبال سود بیشتر هستید، تنها راه عرفی، قانونی و شرعی آن تلاش بیشتر در رقابتی سالم برای ساختن ایران است.

از آنچه که پس از آن سالها، خواسته و ناخواسته بر نظام، انقلاب، ایران و مردم رفت، می‌گذرم و براساس روحیه خو‌ش‌بینی، آن هم با نگاه به ظرفیت‌های ایران عزیز، عرض می‌کنم که هر وقت آستین همت را بالا بزنیم و در این اقیانوس عظیم که البته بعضی‌ها برای گل آلودکردن آن تلاش می‌کنند، برای پیشرفت کشور بکوشیم، افق‌های روشن، زودتر از حد انتظار در دسترس خواهند بود.

آنچه در این میان مهم و یکی از شروط اصلی است، مدیریت جهادی مدیران در همه بخش‌های جامعه و پرهیز از دشمن‌تراشی‌های شعاری و پرداختن به سیاست‌های اصولی اقتصاد مقاومتی است که با دو بال درون‌زایی و برون‌نگری، می‌تواند اندوخته‌های علمی و ابتکارات و اختراعات جوانان ایرانی را به تولیدات انبوه برساند که در آن صورت، حتی اگر برای تعاملات علمی و تجربی هم نباشد، برای ارائه به بازارهای جهانی، نیازمند برون‌نگری عاقلانه هستیم که امیدوارم نشست‌های این‌گونه، چراغ راهی برای دسترسی به اهداف مقدسی باشد تا هیچ وقت کفر نتواند در ایران عزیز با فقر همراه شود که «خُذنی مَعَک»

با تشکر از دست‌اندرکاران این مراسم، توصیه و یادآوری می‌نمایم که یکی از بزرگترین مشکلات کشورهای جهان سوم، فراموشی راهکارهای عملی از پیشنهادهای علمی در کنفرانس‌ها و همایش‌هاست، حال آنکه درمان یک بیماری صرفاً با گوش کردن به حرف‌های پزشکان نیست و باید تلخی‌های دارو را نیز برای یک دوره درمانی تحمل کرد.

اکبر هاشمی رفسنجانی

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام