آخرین آمار مصدومان پلاسکو/ پیدا شدن بخشی از اموال و اسناد کسبه
آخرین آمار مصدومان پلاسکو/ پیدا شدن بخشی از اموال و اسناد کسبه

آواربرداری از حادثه پلاسکو در حالی وارد چهارمین روز خود شد که همچنان وضعیت زیر آوارماندگان نامشخص است. به گزارش خبرنگار ایسنا مستقر در محل حادثه ساختمان پلاسکو، عملیات آتش‌نشانان و دستگاه‌های امدادی در محل حادثه وارد چهارمین روز خود شد. این عملیات همچنان ادامه دارد و آن طور که مسئولان مربوطه گفتند احتمالا تا […]

آواربرداری از حادثه پلاسکو در حالی وارد چهارمین روز خود شد که همچنان وضعیت زیر آوارماندگان نامشخص است.

به گزارش خبرنگار ایسنا مستقر در محل حادثه ساختمان پلاسکو، عملیات آتش‌نشانان و دستگاه‌های امدادی در محل حادثه وارد چهارمین روز خود شد. این عملیات همچنان ادامه دارد و آن طور که مسئولان مربوطه گفتند احتمالا تا روزهای پایانی هفته همچنان ادامه خواهد داشت. تا کنون تنها منابع رسمی از خروج پیکر دو تن از شهدای آتش‌نشان از زیر آوار حکایت دارند و پیکر ۱۳ تن همچنان خارج نشده است. حدود ۱۰ تن دیگر از شهروندان نیز در زیر آوار پلاسکو محبوس شده‌اند که عملیات برای یافتن آنان همچنان ادامه دارد. در حال حاضر حدود ۵۰ درصد از آوار ساختمان پلاسکو برداشته شده و عملیات با سرعت بیشتری نسبت به روز نخست پیش می رود.دستگاه‌های بیل مکانیکی بر روی آوار به جا مانده از ساختمان پلاسکو همچنان در حال آواربرداری هستند.

در گزارش زیر، آخرین خبرهای روز چهارم حادثه به روز می‌شود که با کلیک بروی تیتر هر خبر ، مشروح آن قابل مشاهده است:

**۱۴:۲۶:محدودیت‌های ترافیکی تا اطلاع ثانوی وجود دارد/ جای نگرانی برای اموال مردم نیست

به گزارش ایسنا، سردار اسکندر مومنی جانشین فرمانده نیروی انتظامی گفت: در حال حاضر آواربرداری به نقطه‌ای رسیده است که گاو صندوق‌ها، اموال و اسناد پیدا شده و به پلیس آگاهی مرکز واقع در خیابان وحدت منتقل شده است. همچنین محدودیت‌های ترافیکی تا اطلاع ثانوی وجود دارد ولی در اولین فرصت که شرایط بهبود یابد، از این محدودیت‌ها کاسته خواهد شد.

**۱۴:۲۰: آخرین آمار مصدومان ساختمان پلاسکو

بر اساس این گزارش تا این ساعت، آخرین آمار مصدومان ١٧٠نفر است. ۴٢ نفر از این تعداد، به بیمارستان اعزام و ۱۲۸نفر به صورت سرپایی درمان شده‌اند.

**۱۴:۰۹: مراجعه ۳۱۰ کارگر پلاسکو به منظور برقراری بیمه بیکاری تاکنون

تا ظهر امروز، ۳۱۰ نفر از کارگران ساختمان پلاسکو برای پیگیری روند برقراری بیمه بیکاری خود مراجعه کرده‌اند.

**۱۴:۰۵: بازدید جانشین فرمانده ناجا از محل حادثه پلاسکو

به گزارش خبرنگار ایسنا مستقر در محل حادثه، سردار اسکندر مومنی دقایقی پیش با حضور در محل حادثه پلاسکو از این محل بازدید کرد.

**۱۳:۵۵: روابط عمومی اورژانس کشور اعلام کرد: افزایش دود ناشی از آتش سوزی در ساختمان پلاسکو باعث شده اکثر مصدومان نشانه‌هایی از گازگرفتگی داشته باشند لذا وسیله‌ای که به سرعت میزان مونوکسید کربن و مت هموگلوبین را در خون سنجیده و مسمومیت‌های تنفسی را مشخص می‌کند، به تعداد لازم در اتوبوس آمبولانس‌های مستقر در محل پلاسکو تعبیه شده تا در صورت گاز گرفتگی، آتش نشانان و امدادگران بتوانند سریع آن را استفاده کنند.

**۱۳:۱۵: آواربرداری با سرعت و دقت بیشتری در حال پیگیری است

به گزارش خبرنگار ایسنا، ملکی، سخنگوی ستاد مدیریت بحران پلاسکو اعلام کرد گفت: بر روی ضلع غربی نیروهای ما به دلیل پیدا کردن تجهیزاتی مانند دستگاه تنفسی، کلاه و ماسک مشغول جست‌وجو شدند ولی تا بدین لحظه در آن بخش پیکری پیدا نشده است، ولی ممکن است در ادامه با پیگیری آواربرداری پیکر شهدا مشاهده شود.

**۱۳:۰۵: رسیدگی به مشکلات کسبه پلاسکو با ایجاد دفاتر در نزدیکی پلاسکو

**۱۲:۵۰: کشف دو کپسول‌گاز پیک‌نیکی از زیر آوار

**۱۲:۱۳: گزارش خبرنگار ایسنا از کشف یک کلاه ایمنی در همان محلی که ساعتی پیش کپسول اکسیژن پیدا شده بود حکایت دارد. با یافتن کلاه، عملیات دوباره تشدید شد/کشف یک کپسول اکسیژن دیگر

**۱۲:۰۸: ورود سگ‌های تجسس پلیس به محل پلاسکو

**۱۲:۰۴: کسی در موتورخانه پلاسکو نبود

ملکی، سخنگوی سازمان آتش‌ نشانی در گفت‌وگو با ایسنا، افزود: شب گذشته همکاران من به موتورخانه ساختمان پلاسکو رسیده و وارد آنجا شدند؛ اما پس از ورود آنها و حتی علی رغم استفاده از سگ‌های زنده یاب برای ما محرز شد که کسی در موتورخانه حضور ندارد، با توجه به اینکه پیش از این گفته شده بود که از موتورخانه صداهایی به گوش می‌رسد ما با استفاده از سگ‌ها و دستگاه های زنده یاب وارد محل شدیم اما کسی داخل موتورخانه حضور نداشت.

**۱۲:۰۳: تلاش برای یافتن رد قهرمانان/جست‌وجوی دستی در بین تل آوار

**۱۱:۵۹: اطلاعیه وزارت رفاه برای دریافت بیمه بیکاری کارگران ساختمان پلاسکو

به گزارش ایسنا، در این اطلاعیهآمده است: «بیمه شدگان می‌توانند از امروز ( یکشنبه ۳ بهمن) با مراجعه به اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی جنوب غرب واقع در خیابان سی تیر، نبش خیابان سرهنگ سخایی مراجعه و نسبت به ارایه درخواست بیمه بیکاری و تشکیل پرونده اقدام کنند». جزییات این اطلاعیه با کلیک بروی تیتر آن قابل مشاهده است.

**:۱۱:۴۷: با پیدا شدن دو کپسول در شمال پلاسکو، قالیباف به محل حادثه رفت.

**۱۱:۴۷: آزمایش DNA خانواده‌های شهدا و جانباختگان پلاسکو رایگان است

به گزارش خبرنگار ایسنا مستقر در محل حادثه، رییس سازمان پزشکی قانونی کشور با بیان اینکه اجساد حادثه پلاسکو از طریق انجام آزمایش DNA شناسایی خواهند شد، گفت: پیکر برخی از شهدای آتش‌نشانان و مفقودشدگان توسط نزدیکشان مورد شناسایی قرار می‌گیرد اما در هر صورت آزمایش DNA را از این افراد اخذ خواهیم کرد.

**۱۱:۴۵: کسبه بازار کویتی‌ها با نصب بنری اعلام کردند: «کسبه بازار کویتی‌ها با کمال افتخار پذیرای کسبه آسیب‌دیده ساختمان پلاسکو هستند و اعلام می‌دارند عزیزانی که در این فاجعه دچار زیان غیرقابل تصوری شده‌اند می‌توانند در کنار ما و در محل کسب ما نسبت به انجام فعالیتهای صنفی خود اقدام کنند».

**۱۱:۳۷: بخشش بدهی مالیاتی کسبه پلاسکو در صورت موافقت هیات دولت

به گزارش ایسنا، تقوی‌نژاد، رئیس سازمان امور مالیاتی، اظهار کرد: در صورت موافقت هیأت دولت در جلسه امروز بدهی مالیاتی کسبه ساختمان پلاسکو تهران بخشیده می‌شود.

**۱۱:۲۹: اخذ نمونه DNA از ۱۳ تن از خانواده مفقودیها در پلاسکو

مسعود قادی پاشا، مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا در محل حادثه، از مراجعه ۱۳ تن از خانواده‌های مفقودشدگان حادثه پلاسکو برای اخذ نمونه DNA به مراکز پزشکی قانونی خبر داد و گفت: خانواده‌های آتش‌نشانان مفقود شده در زیر آوار می‌توانند با مراجعه به معاونت نیروی انسانی شهرداری و هماهنگی با آنها به مرکز آتش‌نشانی در تقاطع خیابان آزادی و میمنت رفته و کارشناسان ما با حضور در این مرکز اقدام به اخذ نمونه DNA از آنان خواهند کرد.

**۱۱:۳۴: دانش‌آموزان شین‌آبادی برای ابراز همدردی در محل حادثه پلاسکو حاضر شدند. این دانش‌آموزان چند سال پیش در یک حادثه آتش سوزی در مدرسه‌شان دچار سوختگی شدند.

**۱۱:۱۹: دیوار ضلع غربی پلاسکو جدا شد

سخنگوی ستاد مدیریت بحران پلاسکو گفت: دیوار ضلع غربی که بین پاساژ کویتی‌ها و پلاسکو بود، طی عملیات موفقیت‌آمیزی تخریب شد.

**۱۱:۱۳: شجاعی، رییس سازمان پزشکی قانونی در محل حادثه پلاسکو

**۱۱:۰۵: ادای احترام دانش آموزان تهرانی به قهرمانان پلاسکو

جمعی از دانش آموزان پسر تهرانی در محل حادثه پلاسکو حاضر شدند و با تقدیم گل به آتش نشانان مشغول کار از آنها قدردانی کردند و یاد شهدای آتش نشان را گرامی داشتند.

**۱۱:۰۵: ارائه تسهیلات ویژه برای آتش نشانان شهید پلاسکو/شهدای پلاسکو در کنار شهدای منا دفن می‌شوند

به گزارش خبرنگار ایسنا، رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران با حضور در محل حادثه پلاسکو گفت: علاوه بر تسهیلاتی که خود آتش‌نشانی و شهرداری برای این عزیزان در نظر دارد بنیادشهید نیز یقینا برنامه ریزی می کند که ببیند چه برنامه‌هایی می تواند در نظر بگیرد و تا چه حد می‌توانیم این عزیزان را زیرپوشش بگیریم.وی با بیان اینکه آتش نشانی خودش قطعه دارد، گفت: اما من پیشنهاد می‌کنم که اگر علاقمند هستند و می خواهند ما در قطعه ۵۰ در کنار مزار شهدای منا برای شهدای آتش‌نشان مکانی در نظر گرفته‌ایم.

**۱۰:۲۰: شهدای آتش نشان در قطعه ۵۰ بهشت زهرا (س) دفن می‌شوند

این خبر را مدیرعامل سازمان بهشت زهرا (س) اعلام کرد.

**۱۰:۱۸: اعزام تیم تخصصی شرکت حفاری برای مشارکت در آواربرداری ساختمان پلاسکو

به گزارش ایسنا، مسعود حقیقی، معاون مدیر عامل شرکت ملی حفاری ایران در عملیات تخصصی از اعزام تیمی از متخصصان این شرکت برای مشارکت در عملیات آواربرداری ساختمان پلاسکو تهران خبر داد. وی افزود: متخصصان کنترل فوران و بحران این شرکت در پی تماس مسئولان ستاد بحران وزارت کشور با مدیرعامل ملی حفاری عازم تهران شدند.

**۱۰:۱۴: همزمان در ضلع شرقی پلاسکو هم عملیات به شکل دستی ادامه دارد.

**۱۰:۱۲: نگاه‌های خیره به محلی که احتمال می‌رود پیکر سومین آتش‌نشان از زیر آوار کشف شود+ فیلم و عکس

**۹:۵۷: دو کپسول اکسیژن به همراه ماسک هوا در ضلع جنوب غربی پلاسکو پیدا شد/ماشین‌ها خاموش و عملیات به صورت دستی و با احتیاط توسط آتش‌نشانان در حال انجام است.

**۹:۲۶: آوار بخش شمالی و شمال شرقی پلاسکو از کارگاه شمال شرقی خارج شده است/بخش‌هایی از قسمت افقی پاساژ پلاسکو دیده می‌شود.

**۹:۳۹: گزارش وزیر کشور درباره ابعاد حادثه پلاسکو به شورای امنیت کشور

به گزارش خبرنگار مستقر ایسنا در محل حادثه پلاسکو، بروجردی، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با حضور در این محل از تشکیل جلسه شورای امنیت کشور و توضیحات وزیر کشور درباره ابعاد حادثه پلاسکو خبر داد و از آمادگی مجلس برای شهید نامیدن آتش‌نشانان گفت.

**۹:۲۱: ایمن‌سازی «پلاسکو» بر عهده مالک بوده است/مستاجران پلاسکو قادر به احقاق حق هستند

بهمن کشاورز،رییس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران (اسکودا)، در گفت‌وگویی با ایسنا،با بیان اینکه مستاجرین حاضر در ساختمان پلاسکو تا جایی که من می‌دانم صاحب حق کسب، پیشه و تجارت (همان حقی که در زبان مردم به آن سرقفلی گفته می‌شود) بوده‌اند و هستند، اظهار کرد: عین ملک یعنی زمین آن و ساختمان متعلق به مالک بوده است که اینک معلوم شده که بنیاد مستضعفان است. این مالک با آن مستاجرین رابطه استیجاری داشته و قطعا از آنها اجاره دریافت می‌کرده و یا مستاجرین مدیون اجاره بها هستند. در هر حال تعمیرات اساسی و ایمن‌سازی ملک بر عهده مالک و موجر است، مستاجران نه می‌توانستند و نه حق داشتند اقدامات کلی و اساسی در این خصوص انجام دهند، بنابراین مسئولیت خرابی‌ها آن هم به این شکل با مالک است که به موقع درصدد رفع خطر و محکم‌سازی بنا برنیامده است. اگر گفته شود ساختمان اصولا قابل ترمیم نبوده است خواهیم گفت در این حالت مالک حق کسب، پیشه و تجارت مستاجران را طبق نظر کارشناس و زیر نظر دادگاه پرداخت و ملک را تخلیه می‌کرد.

**۹:۲۱: خبر جدیدی از مفقودین پلاسکو نداریم/هیئت‌های عزاداری سمت منطقه نروند

به گزارش ایسنا، شریف‌زاده، مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی تهران با بیان اینکه خبر جدیدی از شهدای آتش‌نشان و مفقودین حادثه ریزش ساختمان پلاسکو نداریم، گفت: در اطراف محل حادثه هیئت‌های عزاداری و تشکل‌ها به برپایی ایستگاه‌های صلواتی اقدام کرده و همدلی خود را به نمایش گذاشته‌اند، اما از شهروندان تقاضا داریم از تجمع‌های بی‌مورد خودداری کرده و شرایط را برای فعالیت خودروهای حمل نخاله فراهم کنند.

** ۰۸:۲۶: درخواست چندباره ستاد مدیریت بحران پلاسکو از مردم

سخنگوی ستاد مدیریت بحران پلاسکو با بیان اینکه عملیات آواربرداری همچنان ادامه دارد، گفت: امیدواریم در ساعات آینده یا حداقل تا پایان امروز به پیکر شهدا دست یابیم.

سیدجلال ملکی اظهار داشت: کماکان عملیات آواربرداری از دو جبهه جنوبی و شرقی پلاسکو ادامه دارد و تا حد زیادی رو به اتمام است. از ساعت‌های میانی بامداد به سمت جبهه غربی پیشرفت‌هایی داشته‌ایم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر آواربرداری با سرعت در حال پیشرفت است، گفت: با حضور دو دستگاه بولدوزر غول‌پیکر و سایر تجهیزات همچون کامیون و بیل مکانیکی توانستیم ستون‌هایی که مانع ادامه عملیات بودند، از سر راه برداریم.

سخنگوی ستاد مدیریت بحران پلاسکو با اشاره به کمپین مردمی “من آتش‌نشانم” گفت: ساعت ۳:۳۰ بامداد عده‌ای از مردم با فریاد یا حسین و یا ابوالفضل و همراه داشتن پرچم‌های مشکی وارد محوطه شدند که جو تاثربرانگیزی را ایجاد کردند.

ملکی افزود: این افراد از اعضای یکی از هیات‌های منطقه پیروزی بودند و به دلیل وقوع این حادثه فاجعه‌بار برای همدردی با آتش‌نشانان به محل آمده بودند.

وی با بیان اینکه مراجعات این‌چنینی مردمی توصیه نمی‌شود، گفت: از مردم خواهش می‌کنیم از حضور در منطقه حادثه خودداری کنند.

**۰۸:۱۳:فرمانده کی سوت پایان را می‌زند؟

آخرین ماموریت‌شان ۷۲ ساعت طول کشیده و هنوز برای ۱۳ نفرشان اتمام نخورده است؛ میلیون‌ها نفر منتظرند تا فرمانده پایان عملیات ۱۳ فرشته نجات را اعلام کند. به گزارش خبرنگار ایسنا مستقر در محل حادثه، عقربه‌های ساعت درست در جایی که یک دقیقه مانده به ۸ صبح، شروع عملیات ۲۰۰ آتش‌نشان در حادثه پلاسکو را نشان می‌دهد، حادثه‌ای که صبح روز پنجشنبه رخ داد و ستاد فرماندهی زنگ آغاز عملیات اطفای حریق برای بیش از ۲۰۰ آتش‌نشان در حادثه پلاسکو را به صدا در آورد؛ اما عملیات پلاسکو برای ۱۳ آتش‌نشان همچنان ادامه دارد و هنوز از آخرین عملیاتی که به آن اعزام شدند، بازنگشته‌اند.

**۰۸:۰۶:فعالیت شبانه‌روزی امدادگران و نجاتگران هلال احمر در حادثه پلاسکو

مدیر روابط عمومی جمعیت هلال‌احمر در خصوص انتقادات مطرح شده به نحوه اطلاع رسانی در حادثه پلاسکو، گفت: آقای ملکی به عنوان فردی که متخصص حوزه آتش‌نشانی و اطفای حریق بود، به عنوان سخنگوی ستاد مدیریت بحران آتش سوزی پلاسکو انتخاب شد. آنچه در مورد ایشان مهم است این است که تزریق روحیه امید به مردم از دقایق اولیه توسط ایشان صورت گرفت، حتی بعد از پیدا شدن پیکر دو تن از آتش‌نشانان از زیر آوار این روحیه توسط ایشان حفظ شد.

**۰۷:۵۷:سیگنال‌هایی که دستگاه‌های زنده‌یاب ثبت کردند،کاذب بود

مسوول عملیات هلال‌احمر در سانحه پلاسکو،درخصوص برخی اظهارات مبنی بر دریافت سیگنال توسط دستگاه‌های زنده‌یاب از زیر آوار ساختمان پلاسکو گفت: سیگنال‌های گرفته شده کاذب بود و از افراد زنده در زیر آوار نیست. یکی از مشکلات ما در محل حادثه این است که برای دریافت سیگنال باید سکوت کامل برقرار باشد.

** ۰۷:۱۲: آوار بتون و میلگرد در پلاسکو

به گزارش ایسنا، در چهارمین روز وقوع حادثه آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو، با توجه به امدادرسانی‌هایی که در سه روز گذشته صورت گرفته، از میزان آهن‌آلات سنگین تا حد چشم‌گیری کاسته شده است. در حال حاضر نسبت به روزهای گذشته از آهن‌آلات قطور در پلاسکو خبری نیست و بیشتر شاهد آوار بتون و میلگرد هستیم.

در بخش جنوبی پلاسکو با کمک دو بیل مکانیکی و لودرها، آوارها منتقل شده و توسط کامیون‌ها از منطقه خارج می‌شود. هر ۱۰ الی ۱۵ دقیقه یکبار، کامیون‌های ۲۰ یا ۳۰ تنی برای حمل نخاله‌ها از منطقه خارج می‌شوند.

دود ناشی از آتش نهفته در زیر پلاسکو همچنان ادامه دارد، اما نسبت به روزهای گذشته از میزان آن تا حد چشم‌گیری کاسته شده است.

** ۰۶:۱۶: دود برخاسته از پلاسکو همچنان نفس‌گیر است

به گزارش ایسنا، از ساعت ۴ بامداد تلاش کارشناسان عملیات پلاسکو بر این بود که از طریق لیزر برخی سازه‌های آهنی را برش زنند. در حال حاضر سازه‌های آهنی سنگین بیشترین مشکل را برای آتش‌نشانان و امدادگران جهت دستیابی به محبوسین پلاسکو ایجاد کرده و کار را سخت و دشوار کرده‌ است.

تلاش امدادگران بر این است که سازه‌های آهنی را به هر شکلی که شده برش ‌داده، کوچک کرده و بیرون کشند و این کار توسط قیچی‌های غول‌پیکر صورت می‌گیرد. هم‌زمان با این کار، در ضلع‌های مختلف پلاسکو، آواربرداری توسط گروه‌های آتش‌نشان در حال انجام است.

در این میان آن‌چه کار آتش‌نشانان را با سختی روبرو می‌کند، دود ناشی از آتش نهفته زیر پلاسکو است که بسیار نفس‌گیر شده و گروه‌های امدادی را با مشکل مواجه کرده است. آتش‌نشانان سعی دارند با آب‌پاشی، ضمن کاهش حرارت آتش‌نهفته و کاهش دود، وسعت دیدی برای ادامه فعالیت ایجاد کنند.

** ۰۴:۱۵: افزایش سرعت آواربرداری “پلاسکو”/احتمال ادامه عملیات تا روزهای آتی

سید جلال ملکی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا مستقر در محل حادثه پلاسکو، درباره آخرین وضعیت آواربرداری اظهار کرد: عملیات آواربرداری با سرعت بیشتری در حال انجام است و پس از آن که سازه فلزی از روی آوار برداشته شد، این سرعت افزایش یافت.

ملکی با بیان اینکه در حال حاضر هم‌زمان چندین دستگاه بیل مکانیکی، چنگک، قیچی مکانیکی و بولدوزر در حال انجام عملیات در محل هستند، گفت: حدود ۵۰ درصد آوار برداشته شده و عملیات جست‌وجو برای خارج کردن پیکر شهدای آتش‌نشان همچنان ادامه دارد.

ملکی با بیان اینکه آخرین‌ آمارها تا کنون همان خروج پیکر دو آتش‌نشان از زیر آوار است، گفت: به نظر می رسد که عملیات طی روزهای آتی‌ نیز ادامه داشته باشد.

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه عملیات آوار برداری در بخش شرقی و جنوبی ساختمان پلاسکو با سرعت بیشتری در حال انجام است، گفت: در ضلع غربی نیز به دلیل سقوط نمای ساختمان بر روی آوار، ‌عملیات کمی کند پیش می‌رود و امدادگران در حال برش اسکلت فلزی و انجام آواربرداری هستند که بخشی از اسکلت فلزی نیز بریده شده است.

** ۰۳:۲۰: با حادثه رخ داده برای آتش‌نشانان، امروز در بسیاری از ماشین‌های آتش‌نشانی پارچه سیاه و گلایل‌های سفید نصب شده و این ماشین‌ها در ایستگاه‌ها و همچنین محل حادثه مستقر شدند و به این ترتیب با جانباختگان این حادثه و خانواده‌هایشان همدردی شد.

** ۰۱:۴۹: در ضلع جنوبی ساختمان پلاسکو و در خیابان جمهوری، قیچی‌های مکانیکی قطعات فلزی آوار را به کامیون‌ها می‌ریزند و ده‌ها کامیون از محل خارج شده است.

** ۰۱:۲۰: هنوز پیکر جدیدی از محبوس‌شدگان پیدا نشده/ادامه عملیات آواربرداری

سیدجلال ملکی در خصوص آخرین وضعیت آواربرداری در محل حادثه پلاسکو گفت: این عملیات کماکان و بدون درنگ پیگیری می‌شود. بعد از موردی که ظهر روز گذشته پیدا شد، تا این لحظه پیکر جدیدی از محبوس‌شدگان پیدا نکرده‌ایم.

ملکی در ادامه تصریح کرد: در چند روز گذشته با اعتماد به گفته برخی افراد که ادعا می‌کردند منطقه را می‌شناسد، کانال‌هایی حفاری شد اما در آن نقاط به نتیجه نرسیدیم. ولی ظهر روز گذشته آتش‌نشانان متوجه مسیرهایی شدند و در نتیجه کانال‌هایی حفر کردند و به نتایجی رسیدند. در مراحل بعدی کار نتیجه این حفاری‌ها اعلام می‌شود.

** ۰۱:۰۰: روایت یک آتش‌نشان از ۳ روز سخت کاری برای رسیدن به قهرمانان پلاسکو + فیلم

آتش‌نشانی که از ابتدای عملیات امدادرسانی به حادثه پلاسکو، در محل مستقر است، از تلاش‌های سه روز گذشته‌ خود و همکارانش برای باز شدن راه و رسیدن به محبوس‌شدگان در زیر آوار گفت.

** ۰۰:۴۹:پیام تلگرامی تندگویان به لاریجانی درباره تصمیم بنیاد شهید

نایب رئیس کمیسیون معماری شورای شهر تهران در پیامی خطاب به رئیس مجلس شورای اسلامی، از تصمیم بنیاد شهید مبنی بر «شهید خدمت شمردن شهدای آتش‌نشانی و بویژه شهدای پلاسکو» انتقاد کرد و خواستار تغییر قانون مربوطه شد.

** ۰۰:۰۰: پیشنهادات “طلایی” برای دوران پساپلاسکو

نایب رئیس شورای شهر تهران پیشنهاد تشکیل کارگروهی از اعضای شورای شهر و نمایندگان مجلس برای بررسی ابعاد پلاسکو و پساپلاسکو را مطرح کرد. بر همین اساس باید با همکاری مجلس و شورای شهر تهران، بیمه اجباری و الزامی ساختمان‌های عمومی و بلند مرتبه در دستور کار قرار گیرد. همچنین قوانین شهری که متعلق به ۵۰ سال قبل است نیز اصلاح شود.