توضیحات ارتش درباره سقوط یک فروند جنگنده میگ-۲۹ در ارتفاعات سبلان
توضیحات ارتش درباره سقوط یک فروند جنگنده میگ-۲۹ در ارتفاعات سبلان

پیش از ظهر امروز صدای مهیبی از اطراف کوه سبلان شنیده شد و ارتش سقوط یک فروند جنگنده میگ -۲۹ نیروی هوایی در حین اجرای مأموریت را تایید کرده است.

به گزرش قلم پرس، بنا به اذعان اهالی بومی منطقه پیش از ظهر امروز چهارشنبه صدای مهیبی از کوه سبلان شنیده شده است. برخی از شاهدان عینی نیز از سقوط یک شیء در حال پرواز که احتمالاً یک هواپیمای نظامی بوده است در منطقه خبر می‌دهند.

یک منبع مطلع در استانداری اردبیل در گفتگو با برخی رسانه‌ها سقوط یک فروند هواپیما در آسمان این استان را تأیید کرده و البته گفته است که بررسی‌ها در این زمینه ادامه دارد.

وزش تندباد شدید و بارش برف روزهای گذشته در مشگین شهر باعث شده تا بررسی‌ها در این خصوص سخت‌تر شود.

جزئیات حادثه از سوی ارتش اعلام شد

روابط عمومی ارتش نیز در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: یک فروند جنگنده میگ -۲۹ نیروی هوایی ارتش در منطقه عمومی شمال غرب کشور و در حین اجرای مأموریت دچار سانحه شد. این جنگنده ساعاتی پیش در حین پرواز عملیاتی در منطقه عمومی شمال غرب کشور و در ارتفاعات سبلان دچار سانحه شد.

 

خلبان این جنگنده سرهنگ محمدرضا رحمانی از خلبانان مجرب نیروی هوایی بوده است.

با وجود شرایط جوی نامساعد و برف‌گیر منطقه و صعب‌العبور بودن محل سانحه، تلاش برای مشخص شدن وضعیت خلبان جنگنده توسط تیم‌های جستجو و نجات هوایی و زمینی ادامه دارد.

اعزام بالگرد اورژانس و تیم‌های واکنش سریع

مدیرکل مدیریت بحران استان اردبیل در این خصوص گفت: پس از دریافت گزارشات مردمی مبنی بر شنیده شدن صدای مهیب در اطراف کوه سبلان بلافاصله گروه‌های واکنش سریع برای بررسی موضوع به محل حادثه اعزام شدند.

عبدالعلی‌پور عنوان کرد: تیم‌های واکنش سریع هلال احمر و اورژانس در سه نقطه مختلف کوه سبلان حضور دارند تا این موضوع را مورد بررسی قرار دهند.

مجید غریبانی رئیس فوریت‌های پزشکی اورژانس اردبیل هم ضمن تأیید خبر سقوط هواپیما از ارسال سه دستگاه اورژانس با هلی کوپتر امداد به محل حادثه خبر داده است.

طبق آخرین اخبار وزش باد شدید در منطقه باعث شده تا روند جستجو و بررسی موضوع تا حدودی کند پیش رود.

برخی از شنیده‌های غیررسمی نیز حاکی از این بوده که لاشه هواپیما توسط سرنشینان بالگرد ارتش در منطقه دامنه قله «بابا مقصود» از قله‌های کوه سبلان مشاهده شده و بالگرد هلال احمر و سایر نیروهای امدادی در حال اعزام به منطقه هستند.

هواپیما مسافربری نبوده است

سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری هم در اظهار نظری تاکید کرده است که هیچ سانحه هوایی در استان اردبیل در حوزه «مسافری» رخ نداده است.

خبر شهادت سرنشینان تاکنون تأیید نشده است

فرهاد عبدالعلی پور عنوان کرد: مخابره شدن اخبار مرتبط با پیدا شدن لاشه هواپیما در کوه سبلان اردبیل صحت نداشته و کماکان جست و جوها ادامه دارد.

به گفته وی برخی از رسانه‌ها از شهادت خلبان هواپیمای جنگی در منطقه خبر دادند در شرایطی که تاکنون به رغم افزایش جست و جوها در منطقه، خبر جدیدی دریافت نشده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اردبیل ادامه داد: بنا به اذعان اهالی محل شیء پرنده در منطقه سقوط کرده ولی تا ساعت ۱۲ ظهر چهارشنبه در خصوص جزئیات این حادثه هیچ‌گونه اطلاع دقیقی در دسترس نیست.

 

عبدالعلی پور با بیان اینکه جست و جو ها با افزایش نیروها و با نهایت دقت ادامه دارد، افزود: رسانه‌ها از گمانه زنی پرهیز کرده و اخبار را از طریق رسانه‌های رسمی دنبال کنند.

وی ادامه داد: با هماهنگی که انجام شده بالگردهایی نیز از استان آذربایجان شرقی به محل اعزام خواهند شد تا روند جست و جو سرعت بگیرد.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان اردبیل نیز گفت: عوامل جمعیت هلال احمر استان اردبیل از سه نقطه به محل حادثه نزدیک شده و در حال جستجو هستند.

لاشه هواپیما هنوز پیدا نشده است

محمد غریبانی رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان اردبیل نیز عنوان کرد: به دلیل اینکه ارتفاع محل حادثه و محل سقوط بالگرد در کوه سبلان بسیار بالا بوده و از سوی دیگر شاهد تندباد شدیدی در محل هستیم، تا بدین لحظه امکان گشت با بالگرد در ارتفاع تعیین شده مهیا نشده است.

به گفته وی تا این لحظه لاشه هواپیما پیدا نشده و خبری نیز از سرنشینان هواپیما در دست نیست.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان اردبیل یادآور شد: در حال حاضر تیم‌های زمینی به محل حادثه اعزام شده و در نزدیکی‌های محل حادثه در حال جست و جو هستند.