۲ هزار مگاوات به ظرفیت تولید برق استان آذربایجان شرقی افزوده می شود
۲ هزار مگاوات به ظرفیت تولید برق استان آذربایجان شرقی افزوده می شود

استاندارآذربایجان شرقی گفت: با احداث ۲ نیروگاه درشهرستان های بناب و صوفیان با سرمایه گذاری ۲ میلیارد دلاری خارجی، ۲ هزار مگاوات به ظرفیت تولید برق استان افزوده می شود. به گزارش قلم پرس به نقل از ایرنا، اسماعیل جبارزاده روز چهارشنبه در جلسه بررسی صدور مجوزهای سرمایه گذاری خارجی برای تولید دو هزار مگاوات برق […]

استاندارآذربایجان شرقی گفت: با احداث ۲ نیروگاه درشهرستان های بناب و صوفیان با سرمایه گذاری ۲ میلیارد دلاری خارجی، ۲ هزار مگاوات به ظرفیت تولید برق استان افزوده می شود.

به گزارش قلم پرس به نقل از ایرنا، اسماعیل جبارزاده روز چهارشنبه در جلسه بررسی صدور مجوزهای سرمایه گذاری خارجی برای تولید دو هزار مگاوات برق در استان، با بیان این که برق زیربنای توسعه است، افزود: با توجه به این که مصرف برق در استان به طور تقریبی با تولید آن برابری می کند و در واگذاری برق به مصارف بالای صنعتی مشکل داریم از دو سال قبل مصمم به افزایش ظرفیت تولید برق در استان شده ایم.
وی اظهارکرد: با توجه به وضعیت مالی شرکت های دولتی، امکان سرمایه گذاری دولت در این زمینه فراهم نیست و از اینرو با پیگیری های انجام شده توانستیم یکی از سرمایه گذاران خارجی موفق، باسابقه و صاحب فناوری روز دنیا در صنعت برق را برای اجرای این پروژه جذب کنیم.
جبارزاده خاطرنشان کرد: با این سرمایه گذار توافق کرده ایم که دو نیروگاه در شهرهای بناب و صوفیان احداث کند که این دو نیروگاه در مدت سه سال و با سرمایه گذاری دو میلیارد دلاری احداث می شود و در مجموع نیاز برق استان را تامین خواهد کرد.
وی با اشاره به این که متاسفانه در یک و نیم سال گذشته باوجود پیگیری های مکرر این سرمایه گذار، هنوز مجوز شروع عملیات اجرایی از سوی وزارت نیرو صادر نشده است، افزود: همانطور که در جلسه شورای اداری استان با حضور معاون رییس جمهوری اعلام کردم متاسفانه بدنه کارشناسی وزارتخانه ها با روند سرمایه گذاری در استان همراهی نمی کند.
جبارزاده اظهار داشت: هماهنگی با دستگاه های مرکزی ضروری است، اما این که منتظر باشیم تا آنها برای استان ما تصمیم بگیرند به جز اتلاف وقت ثمره دیگری ندارد.
وی با بیان اینکه مدیران و تصمیم گیران استان باید دست به دست هم داده و مقدمات لازم برای اجرای این پروژه را فراهم کنند، تاکیدکرد: مدیر استانی باید این توان و اختیار را داشته باشد که در حوزه مسوولیت خود تصمیم گیری کند.
وی با تاکید بر این که نظر کارشناسی را باید مدیران استان اعلام کنند، افزود: در صورت فراهم شدن مقدمات و تایید مسایل فنی توسط مدیران استان، خواهیم توانست به پشتوانه تصمیمات استانی موافقت دستگاه های مرکزی را نیز اخذ کنیم.
جبارزاده خطاب به مدیران استانی با بیان این که باید دستگاه های مرکزی را برای صدور مجوزهای سرمایه گذاری متقاعد کنید، افزود: مدیران بومی بهتر از مدیران مرکز از شرایط استان اطلاع دارند و بهتر می توانند در خصوص صدور مجوزهای مختلف تصمیم گیری کنند.
استاندار آذربایجان شرقی با بیان این که افزایش تولید برق نیاز حیاتی توسعه استان و شمال غرب کشور است، افزود: تکلیف این پروژه باید امروز تعیین شود و از مدیران مسوول می خواهم که با تمام توان مدیریتی و اختیارات قانونی تصمیمات اساسی و منطبق با ضوابط را اتخاذ کنند تا پروژه در سریع ترین زمان ممکن اجرایی شود.
وی همچنین تاکید کرد: زیرساخت های مورد نیاز این طرح از جمله آب، برق و گاز بدون مشکل تامین خواهد شد و مدیران استانی در این خصوص اهتمام کافی را خواهند داشت.
در این نشست که با حضور سرمایه گذاران شرکت یونیت ترکیه به عنوان مجری نیروگاه های برق بناب و صوفیان برگزار شد، مسایل مختلف این دو پروژه از جمله بحث های زیست محیطی، کاربری زمین، تامین زیرساخت ها، پدافند غیرعامل، امکان سنجی اتصالات شبکه برق، معافیت های مالیاتی و صدور مجوزهای استانی بررسی شد.
همچنین مقرر شد موضوع تامین آب پایدار مورد نیاز نیروگاه صوفیان در جلسه ای تخصصی با مدیران صنعت آب استان بررسی شده و در خصوص محل احداث این نیروگاه نیز نظر کارشناسی دستگاه های مسوول طی یک هفته اعلام شود.
در زمان حاضر نیروگاه حرارتی گازی تبریز با ظرفیت تولید ۸۰۰ مگاوات و نیروگاه حرارتی بناب با ظرفیت ۵۵۰ مگاوات عمده ظرفیت های تولید برق استان هستند .