به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، «علی اصغر خاجی» مشاور ارشد وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در امور ویژه سیاسی امروز (چهارشنبه) در گفت‌وگویی تصویری با «حسین العزی» معاون وزیر خارجه دولت نجات ملی یمن به رایزنی و تبادل نظر پرداخت.  آخرین تحولات یمن در عرصه‌های مختلف به ویژه نتایج آخرین  مذاکرات درباره […]

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، «علی اصغر خاجی» مشاور ارشد وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در امور ویژه سیاسی امروز (چهارشنبه) در گفت‌وگویی تصویری با «حسین العزی» معاون وزیر خارجه دولت نجات ملی یمن به رایزنی و تبادل نظر پرداخت.

 آخرین تحولات یمن در عرصه‌های مختلف به ویژه نتایج آخرین  مذاکرات درباره کشتی صافر و همچنین راه‌های تسریع دستیابی به صلح در کشور یمن از جمله موضوعات مورد گفت‌وگو در این تماس تصویری بود.

العزی معاون وزیر امور خارجه دولت نجات ملی، ضمن تقدیر از مواضع جمهوری اسلامی ایران در حمایت از ملت یمن، بر اهمیت هماهنگی و رایزنی مستمر دوجانبه تأکید کرد و در مورد خواسته‌های دولت نجات ملی یمن در مذاکرات صلح توضیحاتی ارائه داد.

خاجی نیز در این گفت‌وگو نقطه نظرات و مواضع جمهوری اسلامی ایران در خصوص روند صلح و کمک به تسهیل گفت‌وگوها را تشریح کرد و سرعت بخشیدن به روند مذاکرات در خصوص رفع محاصره از مردم بمن و برقراری صلح در یمن و همچنین حل بحران کشتی صافر را ضروری خواند. 

در این گفت‌وگوی تصویری، دو طرف بر استمرار ارتباط و همکاری دوجانبه  برای کمک به گفت‌وگوهای صلح تاکید کردند.

به گزارش فارس، مشاور ارشد وزیر امور خارجه ایران ۱۳ اردیبهشت ماه نیز در گفت‌وگویی ویدئویی با نماینده ویژه سوئد در امور یمن درباره آخرین تحولات یمن از جمله تهیه پیش نویس توافق صلح و تلاش‌های ایران برای حل موضوع کشتی صافر به رایزنی پرداخت. (اینجا بخوانید)

لازم به ذکر است خاجی چندی پیش نیز در گفت‌وگوی تلفنی با محمد عبدالسلام مذاکره کننده ارشد دولت نجات ملی یمن آخرین تلاش‌های دیپلماتیک ایران برای حل مشکل نفتکش صافر را تشریح و نسبت به رفع محاصره یمن و دستیابی به توافق صلح پایدار ابراز امیدواری کرد. 

نفتکش صافر از چهار سال پیش در بندر رأس عیسی در الحدیده لنگر انداخته و حاوی بیش از یک میلیون بشکه نفت سبک مأرب است. شورای امنیت سازمان ملل اخیرا پس از نشستی که بنا به درخواست دولت یمن برای بررسی بحران نفتکش «صافر» برگزار شد، از انصارالله برای اتخاذ اقداماتی در این باره و اعطای اجازه به کارشناسان سازمان ملل برای دسترسی به صافر درخواست کرد.

انتهای پیام/