پاسخگو بودن مسوولان نه نقطه ضعف، بلکه بالاترین نقطه قوت است/ همه باید در چارچوب قانون به مردم پاسخگو باشند
پاسخگو بودن مسوولان نه نقطه ضعف، بلکه بالاترین نقطه قوت است/ همه باید در چارچوب قانون به مردم پاسخگو باشند

رئیس جمهور، پاسخگو بودن مسوولان را نه نقطه ضعف، بلکه بالاترین نقطه قوت نظام جمهوری اسلامی ایران برشمرد و تاکید کرد: همه مسوولان باید در چارچوب وظایف و آنچه قانون مقرر کرده است، در مقابل مردم پاسخگو باشند. حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز سه شنبه در مجلس شورای اسلامی و در پاسخ […]

رئیس جمهور، پاسخگو بودن مسوولان را نه نقطه ضعف، بلکه بالاترین نقطه قوت نظام جمهوری اسلامی ایران برشمرد و تاکید کرد: همه مسوولان باید در چارچوب وظایف و آنچه قانون مقرر کرده است، در مقابل مردم پاسخگو باشند.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز سه شنبه در مجلس شورای اسلامی و در پاسخ به سوالات تعدادی از نمایندگان ، با تبریک و تهنیت میلاد مسعود امام هادی (ع) و اعیاد قربان و غدیر گفت: هیچکس از مردم شریف ایران ، دوستان ما در جهان و یا دشمنان ما فکر نکنند که امروز آغاز شکافی بین دولت و مجلس است چرا که این تصور کاملا اشتباه است. مجلس و دولت هدف بسیار بزرگی را بر دوش دارند  و این بار مسوولیت را با همکاری یکدیگر باید به مقصد برسانند.

رئیس جمهور در ابتدای سخنان خود با تلاوت آیه “یَقُولُوا الَّتِی هِیَ أَحْسَنُ ”  گفت: امیدوارم سخنان من در چارچوب همین آیه‌ای باشد که تلاوت کردم. همه باید بهترین کلام و سخن و نیکوترین جملات را نسبت به هم بکار ببریم و امیدوارم بتوانم نکات و توصیه‌هایی را که مقام معظم رهبری نسبت به همین جلسه به من فرمودند، دقیقا مراعات کنم.

دکتر روحانی با بیان اینکه “این روز را روز مبارکی برای دمکراسی، کشور و مردم‌سالاری دینی می‌ دانم”، اظهارداشت:هیچ کس فکر نکند که پاسخگو بودن به عنوان یک نقطه ضعف است بلکه به عنوان بالاترین نقطه قوت مسئولان نظام جمهوری اسلامی ایران است.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه دولت یازدهم و دوازدهم دو شخصیت حقوقی هستند، افزود: اینکه لحن سوالات برای دولت یازدهم و دوازدهم است از نظر من هم ایرادی ندارد. همواره در دولت یازدهم و دوازدهم تلاشم بر این بوده که بین دولت و مجلس یک ارتباط نزدیک و برادرانه باشد و به نظر من اینچنین بوده است.

دکتر روحانی با اشاره به حضور فعال شماری از نمایندگان در انتخابات ۹۶ و کمک به دولت در تدوین لوایح  افزود: ممکن است که گله‌ای از دولت داشته باشید و یا ما از شما داشته باشیم، اما گله‌ها، گله‌های دوستانه و برادرانه است.اما به نظر من سوال نمایندگان محترم که در ۵ بند تدوین شده است و بسیاری از سوالات دیگر، سوالات ملت ایران هم است.

رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: نه تنها یک چهارم نمایندگان امروز مجلس شورای اسلامی، این سوالات را دارند، بلکه به اعتقاد من بسیاری از مردم را این سوالات را دارند که چرا بیکاری؟ چرا وضع بانک اینچنین است؟ چرا قاچاق آنچنان است؟ چرا رکود و رونق شرایطی را طی می‌کنند که مورد انتظار مردم نیست و چرا رشد قیمت ارز؟ شما به هر کوچه و خیابانی بروید شاید بخشی از سوالات مردم همینگونه سوالات باشد و حق دارند مردم بپرسند ؛مردمی که در دولت یازدهم در طول ۴ سال و در ماه‌های اولیه دولت دوازدهم شاهد تحول مثبت در اقتصاد، فرهنگ، مسایل اجتماعی، امنیت ملی و در سیاست داخلی و خارجی بوده‌اند، امروز برایشان این سوال مهم مطرح شده که چه شده است که مردم ما باید از آینده زندگی و کشور خود نگران باشند. این سوال اصلی است.

دکتر روحانی تصریح کرد: سوال اصلی این است که چرا در طول ۴٫۵ حرکت ما در رشد اقتصادی، تورم، اشتغال، تعادل قیمت ارز و در رونق اقتصادی، رو به جلو بود. همه آمار و ارقام وجود دارد و چیزی مخفی نیست اما در این ۸ ماه اخیر چرا ناگهان شرایط نویی آغاز شد؟ شما ممکن است بفرمایید که این شرایط نو از اشتغال و ارز و رکود و قاچاق و سیستم بانکی بود.

رئیس جمهور با بیان اینکه معتقدم اشکال از ترسیم ملت ایران نسبت به آینده ایران بود، گفت: ناگهان تصور مردم نسبت به آینده ایران دچار تغییر شد و این درد بزرگی است. اشتغال و بیکاری درد بسیار مهمی است، قبول دارم، نابسامانی بانکی و مسأله رونق و قیمت ارز هم مهم است، اما همه اینها در برابر اعتماد و امید مردم ناچیز است.

دکتر روحانی با طرح این سوال که چرا امید مردم تغییر کرده و چرا نسبت به آینده ایران دچار تردید شدند و بالاتر چرا حتی عده‌ای نسبت به عظمت و قدرت نظام، رشد و توسعه آینده دچار شک شده‌اند؟ ، افزود: این شک را باید درمان کنیم. باید با زبانی درست و صحیح به گونه‌ای با مردم سخن بگوییم که مردم قانع شوند که مشکلات این چند ماهه زودگذر است.

رئیس جمهور ادامه داد: کلید مسأله در همین است؛ باید برای مردم توضیح دهیم که از این مشکلات به حول و قوه الهی و با هدایت رهبری، هماهنگی سه قوه و نیروهای مسلح عبور خواهیم کرد. به ملت بزرگ ایران باید عرض کنیم که نخواهیم گذاشت که توطئه‌های آمریکا پیروز شود. ملت مطمئن باشید نمی‌گذاریم که یک مشت ضد ایرانی که امروز در کاخ سفید جمع شده اند بخواهند علیه ما توطئه کنند.

دکتر روحانی اظهار داشت: کاخ سفید فکر نکند از پایان جلسه امروز خوشحال خواهد بود. بداند از پایان جلسه امروز به شدت اندوهبار خواهد شد. چون پایان جلسه امروز اتحاد بالاتر بین مجلس و دولت و بین قوه قضائیه، بین هر سه قوه و نیروهای مسلح تحت نظارت و راهبری مقام معظم رهبری است. نه از آمریکا ترسی داریم و نه از مشکلات و از مشکلات به خوبی عبور خواهیم کرد.

رئیس جمهور تصریح کرد: در بخش اول فرصتی که دارم  به این ۵ سوال به طور خلاصه اشاره می‌کنم. البته از دستگاه‌های مربوطه گزارش را گرفته ام و اینجا همراهم است. اگر مجلس محترم مایل باشد همه گزارشها در زمینه قاچاق را که وزارت کشور مسئول آن است و گزارش مفصلی تهیه کرده، اینجا موجود است. در زمینه اشتغال نیز که وزارت کار مسئول آن است، گزارش خوبی تهیه شده و نسبت به برجام وزارت امور خارجه گزارش داده و در زمینه بانک و رکود هم وزارت اقتصاد که مسئولین اصلی در برابر این سوالات هستند، پاسخ تهیه کرده اند که اگر مایل باشید آن پاسخ‌ها را می‌توانیم در اختیار نمایندگان عزیز مجلس شورای اسلامی قرار بدهیم.

دکتر روحانی در پاسخ به سوالات نمایندگان مجلس گفت: اولین سوال این است که در زمینه قاچاق کالا و ارز چرا دولت موفق نبوده است؟ همه شما می‌دانید موضوع مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سال ۸۱ با فرمان مقام معظم رهبری شروع شد و بعد هم نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی در سال ۹۲ قانون مربوطه را نوشتند و ابلاغ کردند و دولت همه آیین‌نامه‌های آن را تدوین و ابلاغ کرد و ۶۰۰ میلیارد تومان پول برای تشکیل سامانه‌های لازم در زمینه مبارزه با قاچاق و اتصال این سامانه‌ها به یکدیگر اختصاص داد.

رئیس جمهور با طرح این سوال که اساسا چرا قاچاق ایجاد می‌شود، دلیل آن چیست و برای چه؟ خاطرنشان کرد: جنس از بیرون می‌آید، کالای ما به بیرون منتقل می‌شود. وقتی ما برای کالاهایی در داخل یارانه می‌دهیم، وقتی قیمت، قیمت متعادل نیست و یارانه‌ای است، خود به خود این کالا تمایل پیدا می‌کند که به خارج برود، چون قیمت داخل و خارج نامتعادل می‌شود.

دکتر روحانی اضافه کرد: هر چه قیمت ارز پایین بیاید، واردات قاچاق بیشتر می‌شود و هر چه قیمت ارز بالا برود واردات قاچاق و کالا کمتر می‌شود و به عکس خروجی‌اش بیشتر می‌شود. اساس برای جلوگیری از قاچاق، تولید باکیفیت داخلی است. همه باید به تولید داخلی و خدمات در داخل کمک کنیم. اگر اینها را برپا کنیم، از لحاظ کیفیت، کمیت و قیمت، معنی ندارد که قاچاق از خارج وارد شود. حالا درخصوص بعضی از جنس‌هایی که از لحاظ فرهنگی ما نمی توانیم به سمت آن برویم و کسی در گوشه و کناری متقاضی آن باشد، بحث دیگری است.

رئیس جمهور اظهار داشت: چطور توانستیم در مدت بیش از ۴ سال ، قاچاق را از ۲۵ میلیارد دلار به ۱۲٫۵ میلیارد دلار برسانیم؟ این تحول بزرگ به چه شکل ایجاد شد؟ می‌دانید که ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز مخصوص قوه اجرایی تنها نیست و فراقوه‌ای است. نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی هم در آن ستاد هستند. قوه قضائیه و نیروهای مسلح هم نماینده‌شان در آن ستاد هست. مبارزه با قاچاق تنها کار دولت و دستگاه‌های اجرایی نیست، همه با هم تلاش می‌کنیم.

دکتر روحانی تصریح کرد: آمار و ارقامی که این ستاد به کمک دانشگاه‌ها در سال ۹۲ تهیه کرد، نشان داد که قاچاق کالا و ارز ۲۵ میلیارد دلار است. این ۲۵ میلیارد دلار رسید به ۱۷، بعد ۱۵ میلیارد دلار و بعد به ۱۲ میلیارد دلار. بخواهید تفسیر سال به سال آن را هم اینجا دارم، اما نمی‌خواهم وقت گرفته شود و الا همه را می‌خوانم.